butontop nabídka co2 setů

Vztah řasy vs. rostliny

Přípravky pro boj s řasami
obrazek pod

Vztah řasy vs. rostliny

V tomto článku si vysvětlíme základní zákonitosti a vzájemné vztahy růstu řas a rostlin a pokusím se nastínit, jak dosáhnout tohoto poměru tak, aby nad řasami zvítězily rostliny.

Určitě už jste zaznamenali, že v akváriích, ve kterých se daří rostlinám, nerostou řasy. Není to náhoda, pokud se daří rostlinám, řasy jim nejsou schopny konkurovat. Jakmile však rostliny nejsou ve stoprocentní kondici, začnou se objevovat řasy. Pokud jsou rostliny v dobré kondici, ale ne ve stoprocentním stavu (Stále slyším lidi tvrdit, že se jejich rostlinám opravdu daří a musejí týdně vyhazovat kýbel rostlin a přesto mají pořád tu a tam nějakou řasu. Když se ale podívám na jejich akvária, tak sice vidím poměrně silný růst rostlin a celkově jsou zdravé, avšak ne úplně - spodní patra jejich listů jsou dírkovaná, flekatá či úplně opadaná.) V takovém případě jsou sice řasy přítomné, ale není to nic strašného. Sice musíte týdně čistit sklo a sem tam namotávat nějakou tu řasu, ale stále jsou u kormidla ještě rostliny. Čím hůře se ale rostlinám daří, tím více řas se objevuje. Jakmile rostliny nerostou vůbec a pouze "uhnívají", řasy mají pré a nic je nezastaví.


1Zdravé rostliny - žádné řasy, špatně rostoucí rostliny - hodně řas. Tento poznatek je určující a z něj vycházejme. Proč tomu tak je? Teorií je mnoho a nikdy (aspoň o tom nevím) nebylo vědecky dokázáno proč tomu tak je. Jednou z teorií je přítomnost čpavku a jeho vliv na růst řas: Vliv čpavku na růst řas. Jinou je zase možnost, že zdravé rostliny vylučují algicidy a tak znemožňují růst řas. Teorií je mnoho a pravda může být klidně kombinací všech těchto teorií, jedno je však jisté - zdravé rostliny = žádné řasy.

Plyne z toho jediné. Pokud se chcete zbavit řas nebo se jim vyhnout, podporujte rostliny a jejich zdravý růst. Čím zdravěji a lépe porostou, tím méně řas bude v akváriu přítomných. Možná už jste si na vlastní kůži vyzkoušeli, že strach z živin a jejich eliminace nikdy nevedla k odstranění řas, ale naopak k jejich ještě většímu rozpuku. Řasy totiž nikdy nevyhladovíte! Vyhladovíte pouze rostliny. Rostliny totiž potřebují 1000x více živin než řasy, takže vyhladovět řasy jednoduše nejde. Výsledkem takovéto "kúry" bude pouze zhoršení stavu rostlin a následný útok řas.

Všichni, kdo tedy momentálně bojujete s řasami přestaňte bojovat s řasami a začněte zlepšovat podmínky pro rostliny. To je ten nejúčinnější boj s řasami.

Gargamel

 

Obrázek použit z bubblesaquarium.com


PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
One Step Closer 60L - The final chapter One Step Closer 6... 08.02. v 00:22 3265x
nano akvárium nano akvárium 08.02. v 00:00 4632x
UK Nature Aquarium UK Nature Aquarium 19.02. v 15:48 2114x
Planted tank 15.5 weeks Planted tank 15.5... 19.04. v 20:19 2114x
Patzu's 15 Gallon Tank 2010 Patzu's 15 Gallon... 19.04. v 20:29 2114x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist