butontop AQUA-NOVA SKLADEM!

Vzhled a celkový layout

obrazek pod
Aquascaping

Vzhled a celkový layout

Výběr dekorací

Jakmile je položen substrát, měli bychom začít uvažovat nad celkovým vzhledem akvária (layoutem). Aby vypadalo naše přírodní akvárium jako kus přírody, můžeme použít nejrůznější kameny a kořeny. Následně osadíme nádrž rostlinami. Ačkoli si můžete v hlavě vysnít váš layout, skutečnost bude většinou jiná. Nikdy nenajdete přesně ty samé kořeny a kameny. Musíte změnit layout podle toho, které kořeny a kameny se vám podaří získat. Výsledkem bude ještě přírodnější vzhled. Budete také omezeni velikostí. V přírodě je neomezený prostor, ve vašem kousku přírody u vás doma je však příroda ohrazena sklem.

přírodní akvárium

Základní layouty

Existuje nespočet možných layoutů, existují však 3 základní, ze kterých bychom měli vycházet. První je kopcovitého tvaru. Zatímco ve středu nádrže je hustý a vysoký porost, po stranách je tomu naopak. Druhým je vydutý layout (U tvar). Ve středu akvária bývá většinou jakýsi malý palouček a po stranách je bujný porost. Třetím je potom trojúhelníkovitý layout. Jak už název vypovídá, výška rostlin se svažuje buď zprava nebo zleva.

Více o layoutech a kompozici akvária v našich článcích:

Povídání o aquascapingu: Forma a tvar

Povídání o aquascapingu: Střed a zlatý řez

kompozice akvaria

Příprava kamenů a kořenů

Protože jsou kameny a kořeny přírodní materiály, nemají všechny stejnou kvalitu. Při jejich používání se vyskytují jisté problémy. Pokud je kořen moc suchý, má tendenci vyplavávat na hladinu. Proto doporučujeme namočit na nějakou dobu kořen do kýble s vodou. Po čase (týden a víc) se nasákne a nebude už vyplavávat. Další problém se může vyskytnout těsně po založení akvária. Kořen totiž může začít barvit vodu do hněda. V takovém případě opět pomůže namočení kořene a důkladné vyluhování. Rozhodně by se kořeny neměly vyvařovat. Můžou totiž poté začít vypouštět smůlu. Kameny nepotřebují před položením do akvária žádnou speciální péči. Je však důležité vyhnout se vápenatým kamenům, které zvyšují tvrdost vody. V takovém případě by mohl nastat špatný růst rostlin (přítomnost vápníku zjistíme jednoduchým pokapáním kamene octem – pokud šumí, tomuto kamenu se vyhněte).

Výběr akvarijních rostlin

Jakmile je v nádrži nasypán substrát a umístěny kameny a kořeny, je na čase zasadit rostliny. Rostliny umísťujeme do tří základních míst v akváriu. Nízké rostliny jsou vhodné na popředí u předního skla, vysoké rostliny sázíme na pozadí. Středně vysoké rostliny a rostliny, které se přichycují na kořeny umístíme doprostřed. Proto si musíme nejdříve zjistit maximum informací o rostlinách. Nejen jejich velikost, ale i požadavky. Nemůžeme totiž zároveň pěstovat rostliny s odlišnými požadavky.

Více o požadavcích rostlin a jejich vhodném umístění zde: Atlas rostlin

nature aquarium

Zasazení vodních rostlin

Většina akvarijních rostlin se sadí pomocí pinzety. Existují dva základní druhy akvarijních rostlin. Prvním druhem jsou rostliny stonkové s dlouhým stonkem a z něj vyrůstajícími listy. Druhým typem jsou rostliny ružicové. Jejich listy vyrůstají z jednoho bodu. Stonkové rostliny zasadíme tak, že vezmeme do pinzety 3 stonky a zafixujeme je do substrátu. Takto pokračujeme s dalšími třemi stonky o 3 cm vedle. Ružicové rostliny uchopíme pinzetou za jejich střed a vložíme do substrátu. Malinké kobercové rostliny sadíme po hloučcích 5cm od sebe. Za chvíli se propojí a vytvoří hustý koberec. Není snadné zasadit rostliny po naplnění akvária vodou. Rostliny totiž mají tendenci vyplavávat. Nejlepší je nalít do akvária trochu vody, aby se substrát nasákl a poté začít sadit rostliny od předního skla.

Více o sázení rostlin a jejich údržbě: Jak na údržbu rostlin

Stonkové rostliny je vhodné sadit pod úhlem. Při sázení kolmo budou vyplavávat.

akvarijní rostliny

Boční pohled na akvárium. Můžete vidět rozložení rostlin v akváriu podle jejich velikosti.

boční pohled

Rostliny na kořeny a kameny

Pokud jste vybrali do vašeho akvária kořeny a kameny, je vhodné použít rostliny, které nerostou v substrátu – jsou jimi hlavně kapradiny (Microsorum, Bolbitis) mechy (Jávský mech) a anubisy. Nejlepší je přichytit je ke kořenu pomocí silonového vlasce. Jakmile se rostliny svými kořeny přichytí, můžeme jej odstranit. Není vhodné tyto rostliny s oddenkem (anubisy, microsorum) umísťovat do substrátu, jejich oddenky (rhyzomy) budou trpět a růst nebude optimální. Další kapitolou jsou mechy a riccia. Ideální je přivázat tyto mechy na kořen ještě před tím, než ho vložíme do akvária. Časem vlasec zcela zarostou, takže nepůjde vůbec vidět.

Více o připevnění mechů a riccie zde:

Jak na připevnění mechu v akváriu

Jak na údržbu riccie

Přeloženo z www.aquajournal.net
PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
Aqua Forest Tokyo Aqua Forest Tokyo 27.04. v 23:02 2114x
Aquascape - Planted tank 90x45x45 (iwagumi) Aquascape - Plant... 21.06. v 18:28 2114x
Tributary' aquascape by James Findley Tributary' aquasc... 18.12. v 22:51 2114x
4AQUA Osvětlení pro miniakvária 3x54W T5 | Rostlinna-akvaria.cz 4AQUA Osvětlení... 29.01. v 21:11 2114x
4AQUA Osvětlení pro miniakvária 3x39W T5 | Rostlinna-akvaria.cz 4AQUA Osvětlení... 29.01. v 21:11 2114x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist