🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 13h 42m 08s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Vzduchování pro jezírka

Vzduchování přivádí do jezírka potřebný kyslík. Vzduchování je tak nedílnou součástí každého zahradního jezírka. Přivádí do jezírka kyslík pro ryby a mikroorganismy a pomáhá s přirozeným čištěním jezírka od řas a sinic. 

 

Proč je tedy vzduchování jezírka tak důležité?

- přivádí dostatek kyslíku pro ryby

- podporuje lepší návaznost atmosférického kyslíku do vody v letních měsících

- podporuje vývoj bakterií ve filtru, které se starají o čistotu Vašeho jezírka

- napomáhá výměně jedovatých plynů vznikajících tlením odumřelé hmoty v zimních měsících

- napomáhá čištění vody. 

Hlavní metodou pro dodání kyslíku do vody v zahradním jezírku je použití vhodného vzduchovacího kompresoru a odpovídajících rozvodů, příslušenství a elementů.  Jedná se o přístroj, který vhání do vody prostřednictvím hadičky velké množství stlačeného vzduchu stejně jako při plnění pneumatik. Vzduchovací kompresory představují multifunkční zařízení: zásobování kyslíkem, cirkulace a odbourávání živin v jednom. Živiny jsou odbourávány druhotně tím, že podpoříme růst užitečných bakterií, které k životu vyžadují mnoho kyslíku. Bakterie následně spotřebovávají živiny.

 

Kdy je třeba vzduchovat?

Vzduchovací technika najde uplatnění v létě, ale i v zimě, a to z toho důvodu, aby ryby bezpečně přečkaly v jezírku. Lepší je vzduchovací kámen nechat v jezírku v hloubce asi 50 cm, aby na dně jezírka voda zůstala teplejší a vodní živočichové mohli zimu lépe přečkat. Otvorem, který nikdy neudržujeme sekáním, nebo řezáním do ledu, probíhá potřebná výměna plynů. Otvorem odcházejí hnilobné plyny z tlejících zbytků rostlin. Také je nutné pravidelně odstraňovat sníh z ledu, aby měly řasy dostatek světla a neodebíraly kyslík z vody v jezírku. Naopak, když mají řasy dostatek světla, kyslík produkují. 

Na jaře můžeme vzduchování přemístit směrem ke dnu, aby se nečistoty dostaly co nejblíže k hladině a pomocí skimmeru k filtraci a následně pryč z jezírka. Vzduchovací kameny  nedáváme až na dno, ale zavěsíme je přes polystyrenový plovák cca 20 cm pod hladinu. Kompresor instalujeme nad úroveň vodní hladiny. V přlípadě, že bude kompresor pod úrovní hladiny jezírka, zajistíme ho proti vniknutí vody z jezírka pomocí zpětných ventilů. Co se týká hlučnosti vzduchovacích motorů, tak například u eletromagnetických kompresorů řady ACO, se uvádí hlučnost menší než 60 dB.

Vždy doporučujeme mít vzduchování zaplé 24 hodin denně a nevypínat jej.

 

Jaký kompresor vybrat?

V prvé řadě je potřeba mít na paměti, že čím dále vzduch hadičkou vedete, případně čím větší je houbka, tím silnější kompresor potřebujete. Doporučujeme čerpadlo o výkonu alespoň 30 litrů/ min. vzduchu na 10 000 l vody v jezírku. Platí zde však, že pokud je hloubka větší, je použita rozdvojka nebo pokud je hadička delší, je třeba tyto ztráty kompenzovat kompresorem silnějším.

Takže vzduchujte co nejvíce, je to důležitý zdroj kyslíku pro bakterie a navíc díky vzduchování dochází k promíchávání vody a uvolňování nečistot ze dna. S prokysličením vody můžou pomoci i správné vodní rostliny, nicméně jejich správný výběr zejména ve velkých jezírkách doporučujeme nechat na odbornících, kteří jsou schopni celou kompozici navrhnout. V zimě je pak vzduchování ideální způsob, jak udržet jezírko provozuschopné i v mrazu.
 

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde