🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 13h 54m 35s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Vyrobte si doma jednoduše živé krmení pro rybičky – Jak líhnout Artemii

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Artemie je vodní korýš, který se vyskytuje pouze ve slaných jezerech. V akvaristice však má úžasné využití – je to perfektní potrava pro naše akvarijní ryby. Ryby po ní doslova šílí a jsou jí schopny se přežrat k prasknutí. Krmením touto živou potravou dosáhnete jejich lepšího zdraví, čilosti a vybarvení. Ne nadarmo profesionální chovny akvarijních ryb jednou hlavně na artémii (česky žábronožce solné).

Nyní však přichází ta největší výhoda – !!artemii si můžete vylíhnout v pohodlí domova a nemusíte jí nikde jezdit lovit!! Toto je v porovnání s jinými živými krmivy obrovská výhoda. Určitě se totiž málokomu chce obcházet rybníky a tůně.

Jak na líhnutí artemie

Budeme potřebovat většinou pouze věci, které má každý akvarista doma:

1) Vajíčka artemie (tzv. Žábronožky solné)

2) Vzduchovací motorek a případně vzduchovací kamínek

3) Nádobu 1,5 litru nebo PET láhev nebo nejpohodlnější možnost a sice originální Kit pro líhnutí artémií 

4) Kuchyňskou sůl

Do nádoby nalijeme půl litru vody, přidáme jednu čajovou lžičku soli a půl až jednu čajovou lžičku vajíček artemie. Do nádoby umístíme na dno vzduchovací kamínek a zapneme vzduchování. Za 24-48 hodin nám budou ve sklenici plavat malé artemie. Skořápky vylíhlých vajíček budou plavat na hladině. Samotná artemie pak bude na spodu nádoby. Artemii odsajeme ze dna nádoby hadičkou a pomocí kapesníku ji oddělíme od slané vody a kapesník prolijeme vodovodní vodou, aby se sůl nedostala do akvária.

TIP č.1: Návodů na poměru voda/sůl/vajíčka existuje celá řada. Nám se osvědčil poměr uvedený výše.

TIP č.2: Pokud budete při líhnutí mít nádobu na světle, výnos se zpravidla zvýší a líhnivost bude vyšší.

TIP č.3: Líhnout artemii v obyčejné nádobě (džbánu, sklenici apod.) je trošku nepraktické z toho pohledu, že musíte artemii hadičkou odsávat ze dna a následně ještě prosívat přes látku. Pokud si chcete usnadnit život, můžete si vyrobit z PET láhve vlastní kit. Stačí mít dvě PET láhve. Do jedné z nich uděláte do víčka dírku a silikonem k ní přilepíte vzduchovací hadičku napojenou na motorek. Druhou PET láhev rozřežete na půl a použijete ji jako stojan pro první. Je to pohodlnější než odčerpávat artemii z nádoby.

Z vlastní zkušenosti však můžu říct, že s odstupem nejpohodlnější je kit na artemii od JBL. Pomocí kohoutu na dně nádoby lze artemii velmi pohodlně přesít a ihned zkrmovat. Pro akvaristu, který artemiíí krmí pravidelně je to rozhodně dobrá investice. Nejpohodlnější je použít samotnou nádobu se stojánkem , nádobku a sítko na cezení. Stačí připojit na vzduchovací motorek a rybky se budou moci utlouct.

 

 Jaká vajíčka použít

Na trhu je spousta dovozců vajíček artemie. Většina z nich pochází ze solných jezer z USA. Kvalita je plus minus podobná hlavně vzhledem k tomu, že velmi záleží na konkrétní šarži. Jeden z nejlepších poměrů cena/líhnivost/množství má artemie od EasyFish.

Pokud se Vám nechce artemie líhnout, je možné použít i již odskořápkovanou artemii. Ta se pouze nasype do akvária a ryby si s ní již poradí. Živé krmivo je však samozřejmě pro ryby daleko lepší.

 Video artemie:



Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde