🐠Odstraňte z akvária odpadní látky Více zde 05d 18h 52m 46s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Výběr CO2 setu a jeho příslušenství

V kategorii: Jak hnojit CO2 v akváriu

CO2 se stává v akvaristice čím dál tím populárnějším a proto si v dnešním článku zkusíme říct něco o výběru CO2 setu a příslušenstvím k jeho provozováním. Výhodám dávkování CO2 do akvária se dnes nebudeme zabývat, takže článek bude určený spíše akvaristům, kteří už se pro CO2 set rozhodli nebo chtějí přejít z burčákové metody na plnohodnotné dávkování CO2 z bomby.

Pro zjednodušený výběr CO2 setu můžete použít také náš CO2 konfigurátor: odkaz (zde)

Výběr CO2 setu

Základními parametry pro výběr CO2 setu jsou:

1. Zda chceme set s eletromagnetickým ventilem (nočním vypínáním) - vypínat CO2 přes noc

2. Velikost láhve na kterou CO2 set napojíme

1. Elektromagnetický ventil (nočním vypínáním)


Elektromagentický ventil je označen na obrázku vlevo a slouží pro dávkování CO2 pouze v určité časové době. Funguje na principu elektromagetu jak už napovídá název. Kabel který z něj vede zapojíme do spínacích hodin, na kterých nastavíme čas, kdy chceme abychom dávkovali CO2 do akvária. Spínací hodiny ve zvolenou dobu pustí do zásuvky proud a jakmile se dostane elektrický proud do elektromagnetu, tak jej sepne (přitáhne) čímž jej uvolní a otevře se cesto pro CO2 z tlakové láhve do hadičky.

Výhody elektromagnetického ventilu (dále EMG) jsou, že dávkujete CO2 pouze přes den, protože rostliny dělají fotosyntézu pouze se světlem. Přes noc by tedy CO2 nespotřebovávaly. Tím ušetříte polovinu plynu (nemusíte častěji do plnírny). Další výhodou je, že zbytečné dávkování CO2 není dobré ani pro Vaš akvarijní živočichy (přes noc se CO2 v akváriu hromadí, protože jej nespotřebovávají rostliny), takže tuto možnost ocení především chovatelé.


2. Velikost láhve

Velikost láhve volíme s ohledem na velikost Vašeho akvária. V naší nabídce jsou buďto 2l nebo 4l láhve, případně lze zakoupit CO2 set bez láhve a ten napojit na ještě větší láhev. Nelze paušalizovat na jak velké akvárium Vám vystačí daná láhev, protože v každém akvárium musíte dávkovat jiné množství ale abych uvedl příklad, tak na naše 300l akvárium na prodejně vydržela 2l láhev zhruba 3 měsíce (v setu s nočním vypínáním).

Tlakové láhve na CO2 mají standardně 2 typy ventilů, podle kterých musíte zvolit i CO2 set (aby Vám šel napojit). Toto se samozřejmě týká pouze akvaristů, kteří si nekoupí set již s lahví. Na CO2 se tedy používají ventily W 21.8 a G 3/4. Ventil na láhvi poznáte tak, že je jeho název buďto vyražen na ventilu nebo si změříte jeho průměr.

W 21.8 má 21 mm a G 3/4 má průměr 26 mm. Podle závitu pak zvolíte CO2 set bez láhve.

Nezbytné příslušenství k CO2 setům

K CO2 setu si potřebujete pořídit ještě příslušenství, které je nezbytné pro jeho zapojení. Budete tedy potřebovat ještě něco čím budete CO2 rozpouštět do vody a něco čím budete měřit hladinu CO2 ve vodě.

Čím rozpouštět CO2 ve vodě


(Difuzér)

 


(Atomizér)

 

 

(Rozměry hadice)

 

 

 

CO2 potřebujete rozbít na co nejmenší bublinky aby bylo vstřebání do vody co nejúčinější. K tomtu slouží difuzéry a atomizéry, což jsou výrobky obsahující keramickou patronu, která má pórovitý povrch. Tlak CO2 z láhve protlačí plyn přes tuto patronu a plyn tak rozbije na menší částečky.

Rozdíl mezi atomizéry a difuzéry je v jemnosti patrony, kterou mají atomizéry větší. Logicky jsou tedy atomizéry lepší možnost, jelikož lépe rozbijí CO2.

Pokud máte vnější (externí) filtr, který je umístěný mimo akvárium, tak je nejlepší volbou vnější CO2 atomizér. Jeho výhody jsou:

+

 je plastový (má menší tendenci se rozbíjet)

+

 je umístěný na hadici z filtru do akvária, takže v akváriu není vidět

+

 má nejlepší rozpustnost CO2

+

  jelikož přes něj proudí voda z akvária, tak proud vody brání usazení řas a nemusíte jej tak čistit jako difuzér umístěný v akváriu, který po čase poroste řasami a sníží se tak jeho schopnost rozbíjet CO2 na malé bublinky (po zanesení jej pouze na půl hodiny ponoříte do roztoku SAVA s vodou a bude jako nový)

 

Tyto vnější atomizéry volíme podle rozměru hadice, jenž má Váš filtr. Jsou základní 3 rozměry: 9/12 mm, 12/16 mm, 16/22 mm. Tyto rozměry jsou průměry průřezu hadice (viz. obrázek vlevo). Zjistíte je buďto v dokumentaci filtru (na stránkách výrobce) nebo změření průřezu podle obrázku.

Pokud tuto možnost nemáte, tak zvolte podle tabulyk níže, buďto difuzér nebo vnitřní atomizér.

 

Testy CO2

Pro správné dávkování je nutné měřit akvarijní vodu a k tomu sloužím pH testy. CO2 totiž ovlivňuje hodnotu pH v akváriu a proto na měření koncentrace CO2 používáme testy pH. K tomuto účelu používáme takzvané drop-checkery, což jsou zpravidla skleněné zvony (viz. obrázek), do kterých se nakape speciální kapalina a celý zvon se ponoří do akvária, kde jej přísavkou přichytíte na sklo. Kapalina podtlakem drží ve zvonu a podle hodnoty pH se zabarví. jednotlivé barvy značí:

Modrá - nedostatek CO2, přidejte

Zelená - ideální množství

Žlutá až červená - příliš mnoho, uberte na CO2

Kapalina se zbarví vždy se zpožděním cca 30 minut a je potřeba ji měnit zhruba každé 2-3 měsíce.

Více zde: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/drop-checkery-a-co2-testy

Doplňkové příslušenství

Níže si ještě povíme o příslušenství, které můžeme použít ale není nezbytné pro chod CO2 setu.

Počítadlo bublinek

 

Slouží k jednoduché kontrole počtu bublinek za sekundu. Jsou buďto skleněné nebo plastové. Vždy se řídíte barvou v drop-checkeru, takže počítadlo Vám pomáha například k tomu aby když odpujete set (například k plnění) a znovu jej zapojujete, tak aby se Vám po rozladnění jehlového ventilu opět snadno nastavovala předešlá hodnota. Pokud máte atomizér, tak doporučujeme používat tyto počítadla bublinek, jelikož vyšší tlak CO2 atomizérů by jiný nemusela vydržet:

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-do-akvaria/sklenene-pocitadlo-bublin

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-do-akvaria/kovove-pocitadlo-bublin-se-zpetnym-ventilem

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-do-akvaria/plastove-pocitadlo-bublin-se-zpetnym-ventilem

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-do-akvaria/jbl-proflora-count-pocitadlo-bublin

 

 

pH kontrolér


pH kontrolér je automatizovaný test, který nahrazuje CO2 drop-checker. Lze použít pouze, když máte se s nočním vypínáním. Funguje tak, že noční vypínání na místo do spínací zásuvky zapojíte do kontroléru, který za pomocí elektromagnetického ventilu set buďto vypíná nebo zapíná. Sondu z kontroléru vložíte do akvária a na kontroléru pouze nastavíte hodnotu pH, kterou má kontrolér udržovat.

Volí jej především akváristé, kteří chtějí údržbu akvária buďto co nejvíce automatizovat, nebo chovatelé dražších ryb, kteří potřebují přesnou hodnotu pH v akváriu.

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-do-akvaria/macro-aqua-ph-kontroler-s-mericem-teploty

 

Zpětný ventil


CO2 set samozřejmě již v základu obsahuje zpětný ventil, ale pokud chcete například odolnější, který po čase nepodlehne kyselému vlivu CO2, tak můžete zvolit kovový zpětný ventil.

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-do-akvaria/camozzi-kovovy-zpetny-ventil

CO2 set se zapojením do více akvárií

Pokud máte například 2 nebo 3 akvária a chcete do nich zapojit jeden CO2 set, tak to můžete provést takto (případně doporučuji použít tento konfigurátor: odkaz):

 

Ač se na první pohled může zdát, že provoz CO2 setu je náročný a složitý, tak opak je pravdou. Instalace CO2 setu a jeho provoz je opravdu snadný a vše je popsáno i v přiložených návodech. Případně nás můžete kontaktovat na email eshop@rostlinna-akvaria.cz, kde se Vám pokusíme zodpovědět všechny dotazy.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde