Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Údržba kobercových rostlin, jak je stříhat a co očekávat...

V kategorii: Jak na čištění, odkalování, údržbu akvária

Dnešní článek sepsal grunda. Pokud i Vy máte v záloze nějaký zajímavý článek nebo popis výroby něčeho s akvaristikou souvisejícího (ideálně i s fotkami postupu), neváhejte napsat gargamelovi nebo administrátorovi do soukromých zpráv abyste se o to mohli podělit s co nejvíce lidmi.

Toto je jednoduchá metoda údržby starších porostů kobercových rostlin, nový růst je mnohem lepší než u starší metody – protrhávání  a opětovného sázení rostlin do popředí. 

Amano nám už dlouho ukazuje, jak to dělat pečlivě. Ale málo kdo to zná. Spousta hoby akvaristů, prostě nechá kobereček v popředí růst …a růst… a najednou kobereček přeroste a přestane být pěkný.

Glossostigma je klasická rostlina do popředí akvária. Stejně jako Hemianthus Callitrichoides Cuba. Při zástřihu těchto rostlin je třeba dávat pozor, jsou křehké ........ale ve finále je opravdu jednoduché a rychlé tyhle rostliny zkracovat, pokud jsou dobře zakořeněny, a pak už jen stačí vylovit síťkou lístky, které vyplavaly na hladinu.

Před stříháním:

Pár minut po stříhání:

O týden později:

Nové přírůstky jsou husté, nízké a rychle vyplňují prostor. Celkový čas který úprava zabrala byl 5 minut stříhání a 2-3 minuty na posbírání listů na hladině. 

4 týdny po stříhání:

Žádná velká hrůza.

Zahnuté nůžky jsou vhodné pro precizní práci, obzvláště pro malé a choulostivější druhy jako je HC. Dobře zakořeněné druhy jako jsou Cryptocoryny (ano, i ty se dají stříhat, znovu obrazí z kořenů) nebo Starougyne Repens stříháme obyčejnými nůžkami, nebo zaštipujeme prsty.

Tady můžete vidět jak moc Tom Barr zastřihuje kobercové rostliny, tím je udržuje nízké a tvoří pěkný kobereček. Během 2-3 týdnů rostliny vytvoří opět pěkný kobereček a výhodou je, že se při tom nevíří dno, jako při klasickém přesazování, takže není třeba měnit vodu.

Stejným způsobem lze udržovat rostliny jako je Eleocharis, Riccii, mechy, řasokoule a další. Tímto způsobem stříhání zároveň udržíme kobercové rostliny čisté, bez řas a detritu a jiných nečistot.

Eleocharis po střihu:

Tom Barr i Takashi Amano doporučují takto zastřihovat rostliny každé 2-4 měsíce.


Zdroj: Tom Barr – http://www.barrreport.com/,  http://www.ukaps.org/

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde