🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 02d 14h 50m 32s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

The method of controlled imbalances (MCI)

V kategorii: Jak na hnojení akvarijních rostlin

Tuto metodu na světlo vytáhl argentinský akvarista Christian Rubilar. Originál této metody můžete nastudovat v AJ na www.aquaticplantcentral.com
Nebudu popisovat všechno podrobně, protože je to celkem rozsáhlé. Něco zkusím přeložit tak aby princip byl zřejmý.

Christian před několika lety pracoval ve společnosti vyvíjející akvarijní hnojivo. Když měli připravený prototyp tak založil 5 osázených nádrží s extra vysokým osvětlením a dodávkou CO2 aby vyzkoušel různé kombinace pře-dávkování tohoto produktu. Také různé kombinace PO4, KNO3, Fe atd a sledovat případný rozvoj řas.
Na základě toho zlistil, že existuje jistý vztah mezi určitou nerovnováhou a některými řasy.
Když se snažil použít řešení, které navrhují jiné metody hnojení tak tyto selhaly.
Také si potvrdil, že když přiádá KNO3 a PO4 dosáhne 0 nastoupí GSA řasa (zelená přisedlá) a ostatní řasy zastaví svůj růst nebo odumřou.
Tento vztah nazval jako obecný KNO3 protokol. Tento je hlavním nástrojem MCI.

Co přesně je metoda MCI

Je to metoda řízené kontroly živin v závislosti na výskytu řas. Pokud je světlo a CO2 dostatečně vysoké a máte problém s řasami je to v souvislosti s nerovnováhou mezi živinami a jejich spotřebou.
Je použit pojem nerovnováha, protože pokud mluvíme o přebytku nebo nedostatku není to úplně správné. Staré školy tvrdí, že řasy jsou způsobeny nadměrným obsahem živin, hlavně PO4. EI tvrdí, že příčina růstu řas je nedostatek živin. Ani jedno není zcela správně. Někdy jsou řasy způsobeny nadbytkem, někdy nedostatkem živin.

MCI by mělo umožnit vyladit si hnojivo přesně na konkrétní akvárium a vyladit vztah mezi dodávkou živin a jejich poptávkou.
MCI začne pracovat s KNO3, nízkou úrovní Fe (0,1ppm) a nulovým PO4. To je pouze začátek a řasy řeknou jestli je potřeba přidat PO4 a kolik.
Jestliže přecházíte na tento systém z jiného systému např. EI nebo PPS, měli by jste snížit množství PO4 a Fe ve vodě, jinak obecný KNO3 protokol může trvat i několik týdnů. Než klesne koncentrace PO4 na 0 budou rostliny trpět nedostatkem mikroprvků.

Někdy bývá problémem voda. Například všichni známe z různých studií doporučovaný poměr Ca:Mg 4:1. Pod vodou tento poměr způsobuje některé problémy týkající se řas. Poměr, který funguje pod vodou lépe je přesně opačný 1:4.
Další potenciální problém je draslík K. K je potřeba o tom není pochyb, ale pokud dodáme příliš mnoho K může NO3 klesnout na 0 a budeme v potížích.

V akváriu máme celou řadu dynamických proměnných, které neznáme, můžeme si ale vybrat jednu pevnou stěnu jako slepec s holí a tou bude GSA (zelená přisedlá řasa)
Pokud se nám podaří dosáhnout GSA víme že chemismus vody je nepřátelský pro jiné řasy a GSA se snadno odstraní přidáním malého množství PO4 denně (viz PO4 protokol).

MCI používá rostliny jako katalyzátor pro téměř jakoukoli nerovnováhu, která se vyskytuje v akváriu.. Protože existuje tolik proměnných které jsou zapojeny, od kvality vody, kombinace rostlin, ryb, světlo, atd., pokusíme se standardizovat určité základní požadavky, bez nichž se stane obtížné udržet akvárium zdravé.

V tomto smyslu tato metoda předpokládá úroveň osvětlení min. 4W/galon (asi 1W/L), CO2 nmezi 25-35 ppm a dostatek rychle rostoucích rostlin. (S Echinodory tento systém nefunguje)

Osvětlení

Pokud navrhujeme výpočet osvětlení ve smyslu galon/W víme, že je tento způsob nepřesný, ale pro naše potřeby dostatečný. Celkově se doporučuje do akvárií osvětlení 2 W/galon (cca 0,5 W/L) ve skutečnosti je toto osvětlení minimální pro přežití a růst rostlin. Naším cílem, ale je navodit metabolismus rostlin pracující na 100% což je důvod proč doporučujeme 4W/galon. Nicméně zpětná vazba od uživatelů za poslední dva roky ukazuje, že tuto metodu s úspěchem používají i na méně osvětlená akvária (až 0,3 W/gal tady jde zřejmě o chybu a je myšleno 0,3 W/L? ). U těchto lidí doporučujeme zlepšit osvětlení.

O dalších podrobnostech osvětlení se nebudu rozepisovat to je možno si přečíst v originálním článku.
Další kapitola se zabývá vstupní kohoutkovou vodou, která je případně používána k výměně. Jsou rozebrány situace kdy vaše voda má příliš mnoho NO3 případně PO4. Tuto kapitolu můžu sepsat samostatně.

CO2

Není třeba vysvětlovat, jak důležité je CO2, takže se budu zabývat pouze s problematickým tématům. Existují grafy, které stanoví hladinu CO2 ze vzájemného vztahu Ph a Kh (Tillmanova tabulka). Doporučuje ji i systém PPS. To je omyl. Hlavní problém těchto grafů je, že si můžete myslet, že máte dostatek CO2 a ono tomu tak není.
Domníváme se že nejlepší je použít krevety jako bioindikátory CO2. Krevety jsou citlivější než ryby. Při 40 ppm CO2 se začnou chovat divně, snaží se uniknout z akvária.
Navrhujeme vyčlenit si jedno dopoledne a sledovat akvárium. Každých 30 minut zvýšit mírně dodávku CO2 až do doby kdy se začnou krevety rozčilovat. Pak vytěsnit CO2 z vody čerpadlem nebo vzduchováním a CO2 nastavit na hodnotu o 30 minut dřívější. Toto by měl být skutečný limit CO2 které mohou přijímat rostliny aniž budete riskovat život svých ryb a krevet. Pokud máte akvárium s krevetami můžete kalibrovat CO2 na hodnotu o 90 minut dřívější a uhlík kompenzovat dodávkou některého z výrobků jako je Excel nebo EasyCarbo.

Výměnu vody můžete provádět 50 % týdně.

Teď se vrhněme už konečně na hnojení.
Základem bude hnojení s KNO3.

Začneme s KNO3 obecným protokolem tím zjistíme skutečnou spotřebu NO3 v akváriu.

1. Výměna 50 % vody
2. Zastavit přidávání jakéhokoli hnojiva
3. Denně přidat 1 g KNO3 na 50 galonů (cca 200 l) dokud se neobjeví GSA

4. Jakmile se objeví GSA nebo sedmý den v týdnu, udělat výměnu 50 % vody
5. Pokud se GSA neobjeví v prvním týdnu, po výměně vody pokračovat s dvojitou dávkou KNO3 v následujícím týdnu.

To znamená že pokud dosáhnu GSA třetí den od dávkování. Je reálná spotřeba KNO3 3 g, které budou příště dávkovány v celém týdnu (7 dní). Ve zdravém akváriu by měl být obsah KNO3 nízký. Pokud je příliš vysoké NO3 je pravděpodobně problém s CO2, Kh, špatné kvalitě vstupní vody, osvětlení.

Jistě se ptáte proč mám omezovat rostliny PO4? V zdravém akváriu je obvykle nedostatek NO3 a přebytek PO4. Proto dodáváme PO4 pouze tehdy pokud ho rostliny opravdu potřebují, GSA, zakrslé listy a ostatní symtomy ukazující na nedostatek PO4. Na druhou stranu víme, že rostliny jako Microsorum, Anubias, Marsiela crenata spotřebují hodně PO4 a pokud je máme v nádrži můžou PO4 potřebovat.
Ve skutečnosti neomezujeme rostliny PO4, ale K. Nechceme aby NO3 kleslo na 0 pokud bychom přidali příliš mnoho K může se to stát.

Pokud potřebujeme přidat PO4, protože máme rostliny, které to vyžadují máme 2 možnosti jak to udělat.

1. Můžeme přidat trochu PO4 injekční stříkačkou bez jehly přímo k listům rostlin. (Přiznám se že tomu moc nerozumím tak kdyby to někdo uměl přeložit lépe)
2. Pokud máme GSA po zastavení přidávání PO4. Zkusíme zjistit jeho aktuální potřebu přes PO4 obecný protokol.

PO4 obecný protokol

1. Výměna 50 % vody
2. Udržovat přidávání KNO3
3. Denně vyčistit skla od GSA
4. Přidat denně 1 g PO4 na 500 galonů (cca 2000 l) dokud se GSA přestane objevovat
5. Jakmile dosáhnete tohoto bodu nebo 7. dne výměna 50 % vody
6. Pokud se GSA nezastavila v 1. týdnu pokračovat po výměně z dvojnásobnou dávkou atd.

Jakmile se GSA přestane objevovat použijeme naměřenou částku PO4 v posledním týdnu k týdennímu dávkování.

V originále článku jsou popsány další obecné protokoly. Můžeme se jim pověnovat samostatně pokud někdo bude chtít. Jinak jsou tam vyobrazeny i druhy řas a jaký nepoměr jakých živin je vyvolává.
To už ale někdy jindy.

Autorem článku je smik a tímto mu chci poděkovat za čas, který tomu věnoval.

Zdroje obrázků:

http://www.aquaticplantcentral.com

http://www.flickr.com/photos/35110249@N05/3274093725/

http://aquascaping.flowgrow.de

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde