Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Sinice

V kategorii: Řasy v akváriu

Sinice

  • Název: Sinice
  • Obtížnost odstranění: Velmi snadná - jako první pomoc obvykle pomůže EasyLife Blue Exit případně zatemnění.
  • Pravděpodobná příčina: Nadměrné osvětlení, málo dusičnanů - zkontrolujte pomocí testů na dusičnany, zda nejsou náhodou na nule!
  • Charakteristika: Modro-zelený sliz

Sinice je modro-zelený povlak, který je tvořen bakteriemi. V přírodě se vyskytuje zejména v klidných a teplých přehradách a jezerech, kde je nadbytek světla a živin. Jakmile se objeví v akváriu, začne velice rychle zamořovat veškeré vybavení, dno a rostliny. Na dotek je tento povlak měkký a slizký.

Vyskytuje se v akváriích s předimenzovaným osvětlením. Zdá se, že se jí lépe daří růst pod žárovkami. Raději tedy použijte jiný druh osvětlení – zářivky, LED, výbojky.

Tipy na odstranění

Komerční přípravky

Chemie na většinu řas působí jen dočasně. Spousta akvaristů však popisuje velmi dobrou zkušenost s přípravkem EasyLife Blue Exit.

Ruční odstraňování

Není příliš složité tuto bakterii odstranit ručně. Při výměně vody se jí snažte co nejvíce manuálně odstranit. Nezapomeňte na následné vyčištění filtrů.

Přizpůsobení osvětlení

Velice účinnou metodou je zatemnění akvária na několik dní. Po této době vyměňte větší množství vody a sinice by se už neměla opět ukázat.

Živiny

Snažte se omezit krmení ryb, dělejte pravidelné výměny vody. Pomůže i přidání čerpadla na rozpohybování vody v nádrži. Pokud máte mnoho rostlin a váš test na NO3 ukazuje nulu, přidejte hnojivo obsahující dusičnany.

Prevence

Vysaďte hned po založení akvária velké množství rychle rostoucích rostlin, které pomůžou k rychlejší stabilizaci celé nádrže. Pokud se však přesto sinice vyskytne, zlikvidujte ji zatemněním akvária.

Přeloženo z www.aquascapingworld.com