Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Rozhovor se stříbrným Song Pin Chenem z IAPLC

V kategorii: Aquascaping - vzhled akvária

Autor: Administrátor

Q: Jak jste se inspiroval k vytvoření této nádrže?

A: Viděl jsem mnoho fotografií různých krajin, většina z nich byla seskládána ze dřeva a tyto krajiny taky posloužily jako má předloha.

 

Q: Proč jste vybral zrovna toto jméno? Jaký byl účel tohoto pojmenování?

A: Protože jsem se rozhodnul imitovat vzhled lesu, z tohoto důvodu jsem pojmenoval mou nádrž "Forest Impression" (překl.: Lesní dojem).

Q: V jakém pořadí jste objednával a vybíral prvky pro toto akvárium?

A: Nejvic nezbytnou věcí bylo napodobit kmen stromu a skály okolo.

 

Q: Jaky druh substrátu jste použil pro akvárium?

A: Pro substrát jsem použil Akadamu.

Q: Dokázal by jste nám říct něco o Vašem experimentu s použitím Akadama substrátu?

A: Protože mám nádrž zhruba jeden rok, tak jsou mé zkušenosti omezené, ale i tak se pokusím podělit se s Váma o těch pár málo zukušeností. Použil jsem Akadamu ze tří důvodu. Zaprvé Akadama je levný, pytel stojí jen něco kolo 250-300 NTD (méně než 10 USD) v Tchaj-wanu. Zadruhé jsem použil kuchyňské síto pro propláchnutí Akadamy, a propláchnutý substrát bylo opravdu těžké rozdrobit, podobně jako Aqua Soil a stím jsem byl spokojený. Za třetí vynikajicí učínky chemie v substrátu na vodu. Něměl jsem žádné drahé testy, ale zjistil jsem že Akadama není dobrý pro snížení pH v akváriu. Když jsem injekce CO2 zastavil, pH se dramaticky zvedlo. Nicméně GH se zdálo, že roste. Voda v nádrži se po instalaci stala vcelku rychla křišťálově průzračná. Za čtvrté použití Akadamy v nádrži může být lepší pro životní prostředí.


Nevýhody:

Akadama je na rozdíl od Aqua Soil chudá na živiny a proto musíme důkladně zvážit hnojení. Mnoho rostlin, které jsem dřivě pěstoval bralo živiny především z kořenů a tak musíme použít kořenová hnojiva, aby byly rostliny zdravé, zejména rostliny v zadní části akvária. Mezitím se musíme starat o dávkování pro vodní sloupec. Málo hnojiv způsobí problémy s růstem a zdravím rostlin.

 

Moje rada:

Akadama může být použita jako substrát, ale potřebuje pravidelnou údržbu, aby rostliny byly zdravé. Aqua soil bude tedy lepší volba pro nováčky, aby jejich rostliny krásně rostly. Když se naučíme jak pěstovat rostliny a získáme nějaké zkušenosti, pak můžeme použít Akadamu jako substrát a nemusíme se strachovat o výsledek.

 

 

Q: Jakou techniku jste použil pro fixaci a upevnění?

A: Mnoho z rostlin bylo svázano bavlnkou, některé na skalách pak byly upevněné sekundovým lepidlem do vody.

 

Q: Připravil jste si nejdřívě nějaký nákres jak akvárium sestavit?

A: Ano připravil jsem si nákres, který jsem poté použil k poskládání a naaranžování rostlin.

 

 Q: Než jste naplánoval rozmístění kamenů, kořenů a rostlin, prostudoval jste nějaké proporce a vlastnosti pro uspořádání takového vzhledu, nebo jste naschléchal své intuici?

A: Snažil jsem se naplánovat vše podle správných poměrů a rozesadit rostliny podle určitých proporcí, protože nevynikám v estestice a už vůbec nejsem žádný designer. Nikdy jsem designér nebyl, takže plánování je pro mě hodně důležité.


Q: jak jste přidával živiny první týden po instalaci?

A: Na začátku jsem nepřidával žádné živiny. Chtěl bych poznamenat, že pro růst rostlin je důležité načasování, né pravidelnost. Dávkuju pomocí pomocí doma vyrobených hnojiv z chemikálií, což mi šetří hodně peněz.

Q: S jakými parametry vody pracujete?

A: Testuji pH, KH a GH.

 

Q: jaké světlo jste použil nad akvárium?

A: Použil jsem 4xT8 40W a 2xT5 39W. Denně svítím 8 hodin.

 

Q: Jakého živočicha jste si vybral pro Vaše akvárium?

A: Hlavní obyvatel akvárkia je Paracheirodon simulans. Jeho zářící červné a modré barvy se krásně vyjímají mezi zelenými rostlinami.

 

Q: Dostala se někdy do Vašeho akvária řasa? Jestliže ano, proč si myslíte že se tak stalo a jak jsteji odstranil?

A: Jediná řasa, kterou jsem v akváriu měl byla Chladophora. Pravděpodobně se tam dostala hned po založení. Řasy patří k ekosystému, takže jsem je “příjmul”, ale snažím se aby nerostly na rostlinách a důležitých částech akvária.

 

Q: Jak byste doporučil provést první sestřih rostlin?

A: Upravoval jsem hned poprvé podle nákresu.

 

Q: Jak sestříháváte rostliny?

A: Koupil jsem si tento rok výborný Pro-Scissors od ADA. Hodně mi pomohl při upravování detailů, speciálně se sestřihem javského mechu.

 

Q: Jaký byl nejtěžší úkol v této nádrži?

A: Bylo opravdu těžké najít dřevo se správnou tlouštkou, tak jak jsem to měl na nákresu. Navštívil jsem mnoho akvaristik, abych našel správný materiál.

 

Q: Na začátku jste přesouval kameny a kořeny, nebyl jste spokojený s výsledkem?

A: Ano, při to všem jsem byl jenom amatér a nepodařilo se mi udělat vše tak jak jsem chtěl. Všechny ty úpravy v začátcích mi pomohly,stal jsem se tím zkušenějším aquascaperem.

Q: Fotografoval jste na začátku pravidelně? Pomohlo Vám to? Měl jste jasnější představu o vývoji akvária?

A: Ano, fotil jsem vždy jednou za 2 týdny a prohlížel jsem si pak fotky v počítači. Napomohlo mi to zoptimalizovat layout akvária.

 

Q: Jakou jste použil techniku pro fotografování výsledné fotografie akvária.

A: Použil jsem Cannon 450D DSLR s 18-55mm objektivem, 2 studiové lampy a DIY softbox.

 
 Q: Přidal, nebo ubral jste nějaké akvarijní ryby na finální fotogarfii?

A: Ne, akvárium bylo umístěno v mojí kanceláři, kde si jej lidé prohlížejí každý den a okrasné ryby byly hlavní součástí akvária. Přidal jsem ryby, jakmile byly rostliny zdravé a skvěle rostly, proto ryby jsou plné života.


Q: Jakmile jste vyfotil finální fotografii, myslel jste si že by šla pořídit ještě lepší fotografie?

A: Ne, protože jsem si snímek nádrže připravil opravdu dobře.

Q: Použil jste nějaké grafické programy pro úpravu fotografií? Myslíte že by měly být povolené úpravy fotografií v soutěžích? Co za pravidla by jste změnil, kdybyste mohl?

A: Ne. Žádný objekt jsem do fotografie nepřidal, nemyslím si že upravéné obrázky jsou přijatelné. Použil jsem program od Cannon pro ožezání footgrafie, úpravu jasu a veliksoti fotografie.

 


Q: Jestli bychom se poohlédli po nedávných soutěžích, nemyslíte si že už se trochu vytratil význam a podstata „Nature aquarium“ (přírodních akvárií)?

A: Záleží na okolnostech. Akvárium je samo o sobě umělý ekosystém , koncept přírodního stylu se liší vzhledem k různým demografickým polohám. Podle mého názoru, pokud jsou zdravé rostliny, ryby a nejsou tam přidané žádné umělé tvary, jako například keramické sošky, je přijatelné upravování krajiny za nějakým výsledkem.

 

Q: Chtěl bych Vám poděkovat za rozhovor, chtěl byste ještě něco dodat na závěr?

A: Pěstování vodních rostlin se věnuji už více jak 15 let. Na začátku bylo opravdu málo informací o pěstování,navštěvoval jsem různé akvarijní obchody a snažil jsem se přiučit něco od majitelů obchodů a chovatelů zapálených do akvaristiky. Bohužel někteří z nich tento koníček opustili a moje vědomosti o akvaristice začaly stagnovat. Až jednoho dne, kdy jsem náhodou viděl fotografie z IAPLC archívů a uvědomil jsem si, jak se akvaristika změnil. To mi dalo novou sílu a chuť, čímž jsem našel svoje nové cíle v tomto koníčku.

Učástnil jsem se od roku 2008 IAPLC, ale jen jako nováček. Moje zkušenosti se psotupně zlepšily a pak jsem získal stříbrnou medaili na IAPLC 2012 a čestné uznání od 2012 AGA aquascaping contest.

Rád bych poděkoval rodině za jejich podporua toleranci, díky které jsem mohl pokračovat v aquascapingu. Jsem nesmírně vděčný členům Tchaj-wanu klubu Dancing Aquatic, kteří mi poskytli cenné rady a pomoc. Děkuji všem.

Autor nádrže

 

Přeloženo z: http://www.paludarium.net/6/post/2012/12/-2012.html

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde