Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Rozhovor s Tomem Barrem

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Tom Barr


Pokud někdo neznáte tohoto mága rostlinných akvárií, vězte, že je zakladatelem metody Estimative index. Zde je rozhovor, který věnoval chorvatskému serveru www.akvarij.net

Za prvé bych se tě chtěl zptat, co je tvou náplní práce a jak vypadá tvůj běžný den?

Učím na škole, píši články pro různé akvaristické magazíny a prodávám různé akvaristické pomůcky a rostliny. Prostě všechno proto, abych vydělal nějaké dolary :-D

Jak hodně rostlinných akvárií máš a které je tvé nejoblíbenější?

Určil jsem si maximální limit 5 akvárií. Nemám oblíbenou nádrž, většinou se to střídá.

Většina lidí tě zná jako zakladatele metody hnojení Estimative index, která udělala přidávání hnojiv velmi snadnou. Jaký byl důvod pro sepsání této metody?

Je to velmi snadná a praktická metoda. Nemusíme už nikdy používat akvarijní testy. Akvaristé jsou stále posedlí myšlenkou, že mnoho živin způsobuje řasy. Faktem ale je, že musíme dodat dostatek živin, aby nebyly rostliny limitovány. Raději více než méně. Je nutné říci, že EI v podstatě není můj nápad. Mnoho akvaristů předemnou už tuto metodu používalo, já ji pouze nějak nazval a prezentuji ji. 90% této metody pochází z metody PMDD od pánů Paula Searse a Kevina Conlina, nemyslím si, že bych byl chytřejší než oni.

Máš za sebou mnoho experimentů a vědeckých prací. Co považuješ za nejdůležitější v souvislosti s údržbou rostlinných akvárií?

Jednoznačně CO2. Je těžké změřit a zajistit dostatečný pohyb po akváriu. Existuje zde také nejvíce desinformací.

Jsi velice aktivní na nejrůznějších akvaristických fórech. Neunavuje tě už stále dokola odpovídat na ty samé dotazy?

Ano, často se zde opakují ty samé argumenty a dotazy. Pokud ale tyto správné principy pochopí pár akvaristů, předají to dalším a pro ty bude o mnoho snažší zařídit si krásné akvárium.

Myslíš si, že to v dnešní době mnoho akvaristů přehání s intenzitou osvětlení?

Obvykle se svítí až moc. Je zvláštní, že jim nevadí, že mají v akváriu přesvíceno, ale přidávání větších dávek hnojiva jim vadí.

Mnoho lidí se na nejrůznějších fórech neustále ptá na důvody růstu řas. Jaké důvody to podle tebe jsou?

Moc světla, nedostatečné dávkování CO2.

Do akvárií přidáváš velké dávky PO4. Není pro tebe příliš těžké přesvědčit lidi o tom, že PO4 nezpůsobuje řasy?

Já nikoho přesvědčovat nepotřebuju. Lidé se o tom musí přesvědčit sami. Nepotřebuji neustále argumentovat. Výsledky hovoří za vše.

A otázka na závěr: Jaké je tvé tajemství k udržení tak krásného vzhledu rostlin a akvária?

Dobrá péče o rostliny. Já se nebojím řasy, starám se jen o dobrý růst rostlin, když porostou rostliny, řasa nebude mít šanci.

Přeloženo z www.akvarij.net

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde