Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Rozhovor s Oliverem Knottem

V kategorii: Ostatní akvaristické články

autor překladu: grunda

Můžeš nám říct něco o tvých akvaristických začátcích, jak vypadalo tvé první akvárium?

V roce 1989 jsem začal pracovat v Pet Store, to už jsem měl za sebou asi 3 roky akvaristických zkušeností. V tom samém roce jsem měl i první možnost založit své první rostlinné akvárium. Jak vypadalo už si nepamatuji, už je to 23 let.

Co tě navedlo k tomu zabývat se aquascapingem?

Určitě Takashi Amano a jeho první kniha o aquascapingu. Ale před tím než jsem viděl jeho první aquascape, už jsem měl nějaké zkušenosti se svým vlastním.
Vlastníš společnost zabývající se navrhování a údržbou rostlinných akvárií, můžeš nám k tomu říct něco víc?
Mimo aquascapingu se zabýváme i školením personálu pro zverimexy a akvaristiky – od generálního manažera po prodavače. Zároveň se specializujeme na workshopy, ukázky a zakládání akvárií tzv. naživo.

Kolik akvárií v současnosti udržujete?

Zrovna teď se staráme asi o 40 různých nádrží od 20 po 12 000 litrů.

Nemáte občas problémy s klienty, zvláštními požadavky, motání se do zakládání, vpouštění ryb které ničí koberečky HC atd.?

Určitě ano, ale to je normální. Ale vždy se snažím klientům a zákazníkům dopředu vysvětlit co by měli dělat a co ne. Takže většině problémů dokážeme předcházet.

Vaše společnost zároveň vyrábí produkt nazvaný „Nature soil". Co je to vlastně za substrát?

Je to aktivní akvarijní substrát vyráběný ze sopečného popela na jihu Japonska. Je to 100% přírodní produkt snižující KH, celkovou tvrdost a PH. Je určený zvláště pro rostlinná akvária a pro chov krevet.

Co je to „Aqua room"?

AquaRoom je moje kancelář a zároveň výukové středisko(100m²pro aquascpaping). Vyučuji a školím zde všechny kdo mají zájem o akvária – ať už jako bussines nebo jen koníček.

Už máš za sebou i nějaké opravdu velké akvária, třeba 10.000 litrů pro Arowany ve kterém bylo použito 600 kg lávového kamene. Užíváš si zakládání takto velkých akvárií?

Určitě ano, ale je velmi složité sehnat pěknou a velkou dekoraci pro takové akvária.Jak vidím, tak aquascaping není jen o pinzetách a nůžkách, občas obsahuje i spoustu fyzické práce.

Nejdůležitější je cit pro rozmístění rostlin a celkový vzhled nádrže. Takže tajemstvím úspěchu je být součástí nádrže, udělat správné věci ve správný čas.

Máš za sebou spoustu ocenění v aquascaperských soutěžích, kterého ocenění je tvé nejoblíbenější?

V roce 2004 – nádrž ve které jsem poprvé použil HC a další opravdu pěkné rostliny. Tohle akvárium pro mne bylo jako sen a rostliny rostli jako v ráji.

Co si myslíš o soutěži IAPLC, posuzování rozhodčích a jak by jsi okomentoval svoje výsledky v této soutěži?

Je opravdu těžké posuzovat tolik nádherných nádrží. Je dobře, že máme tak náročnou soutěž jako je IAPLC. V budoucnu bych si určitě přál vidět více odvážných layoutů, ne jen ty standardní.

Máš v plánu se v blízké budoucnosti zúčastnit nějaké soutěže?

Pravděpodobně ne, možná se zúčastním „Art of planted Aquarium" v Hannoveru. Je to soutěž naživo a já ji opravdu miluji, protože je velmi zvláštní a já tam rád předvádím své neobvyklé layouty.

Tvoje „fantasy" layouty bývají často kritizovány, mají tyto nádrže nějaký význam? A kde na ně bereš inspiraci?

Většinou je to zábava, dělat něco jiného než ostatní. Dělám to abych se odreagoval. Takže to beru z rezervou, někomu se líbí, někdo je nenávidí.

Měl jsi někdy při zakládání akvária nějaký větší problém s řasami? A čeho bychom se měli při zakládání akvária vyvarovat, aby se neobjevily řasy?

Občas mám problémy s řasami ... ale asi méně často než běžný aquascapeři. Nejlepší je začínat s nádržemi, které mají slabé osvětlení, až člověk nabere nějaké zkušenosti, tak se může pokusit o opravdu profesionální nádrž s osvětlením silnějším než 1 W/litr. Pokud budete mít chuť a čas.

Jaké ryby máš raději?

Dávám přednost malým druhům před velkými a přírodním formám před uměle vyšlechtěnými – u nich už jde jen o barvu.

A co mořská akvaristika, neláká tě?

Před pár lety jsem měl pár pokusů, ale rozhodl jsem se věnovat se mojí opravdové vášni – rostlinným akváriím. Ale možná v budoucnu přesedlám na mořská akvária a vytvořím svůj vlastní „Oliver Knott reef aquascape". Uvidíme.

Nějaký vzkaz pro naše čtenáře?

Přeji vám ať co všechno děláte, děláte se zápalem, užíváte si zábavu a pěkná akvária.
Snažte se být originální a najděte si svůj vlastní styl.. to vás udělá šťastnými.

Zdroj: http://www.hraquascape.org

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde