🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 13h 44m 23s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Rostliny a světelné spektrum

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

Tento článek sepsal jako doplněk k předchozímu článku uživatel Grunda.

PUR – PAR

PUR je další jednotka světla důležitá pro akvarijní rostliny ,na rozdíl od PAR což je veškeré světlo dopadající do akvária, je PUR světlo využitelné rostlinami pro fotosyntézu a růst.

Jak všichni víme, všude na akvaristických fórech se doporučují jako akvarijní osvětlení plnospektrální zářivky, nejčastěji řady 845 a 865, ale pojďme se podívat, jak je to s akvarijním světlem doopravdy.

Akvarijní rostliny potřebují pro svůj zdárný růst a fotosyntézu světlo o vlnové délce 400-550nm a 620-740nm.



 

Graf A – 420 – 500nm – tato vlnová délka světla je třeba ke zdárnému růstu rostlin

Graf B – v této vlnové délce začínají rostliny látkovou výměnu

Graf C – 670nm – tato vlnová délka je důležitá pro tvorbu chlorofylu a další zdárný růst rostlin

Zářivky ale vyzařují světlo i v jiných vlnových délkách jak ukazuje druhý graf (napravo).

Na tomto grafu můžeme vidět, že spousta energie spotřebovaná zářivkou, v tomto případě trubice T8 – daylight, která je prodávána jako „speciální“ osvětlení pro akvarijní rostliny, je vyplýtvána na vlnovou délku kolem 500nm – tzn. zelené a žluté spektrum, které není rostlinami využíváno.

Máme ale i jiné zdroje světla, třeba LED diody, které i přes svou stále vysokou cenu, si pomalu nacházejí místo v našich akváriích. Nebo metal halidové výbojky, které se běžně používají jako zdroj světla ve vysokých akváriích. Pojďme se podívat jak na tom jsou.

Světle modrá čára nám ukazuje světlo využívané rostlinami

Tmavě modrá čára – LED osvětlení – v tomto případě LED 6500K

Fialová čára – Metal halidová výbojka

Z tohoto grafu můžeme usuzovat, že LED osvětlení je pro rostliny daleko vhodnější. Pokud by vás graf nepřesvědčil, snad pomůže následující fotografie.

Bohužel se ukazuje, že i LED osvětlení má svá omezení, v případě akvárií je to hloubka 50-60cm. Při větší hloubce už nejsou schopny LED dostatečně prosvítit vodní sloupec a Metal halidové výbojky mají navrch.

Jaké je tedy nejlepší osvětlení? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět.

Plnospektrální nebo speciální zářivky mají výhodu nízké ceny a snadné dostupnosti, ale na druhou stranu „plýtvají“ energií.

Metal halidové výbojky jsou nepostradatelné v obzvlášť hlubokých akváriích, ale je třeba je kombinovat se standardními zářivkami, výbojky jsou totiž zdrojem spíše bodového světla.

LED jsou omezeny hloubkou akvária a vysokou pořizovací cenou a nutností chlazení, na druhou stranu nejlépe napodobují sluneční světlo.

Závěr si tedy utvořte každý sám a používejte co každému z vás nejlépe vyhovuje.

Zdroj: http://www.americanaquariumproducts.com/

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde