🔥Probíhá akce Více zde 05d 04h 40m 34s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Řasy v akváriích v ADA stylu. Jak na ně.

V kategorii: Univerzalní postup založení ADA akvária

Řasy bývají postrachem přírodních akvárií. Pokud však dodržíte všechny rady zmíněné v předešlých kapitolách, není problém řasy držet na uzdě. Řasa se bude tvořit vždy, někdy méně a někdy více. Její výrazné eliminace docílíme výběrem správných ryb, které dokáží velmi rychle řasu spásat, takže nejde vůbec vidět. Tři nejčastěji používaní živočichové jsou:

 

krevetka Caridina japonica

Efektivně likviduje všechny druhy řas kromě řasy na skle a sinice. Je důležité použít tuto konkrétní krevetku, protože ostatní nejsou až tak efektivní. Do 60cm dlouhého akvária vpusťte 10 až 20 těchto krevetek a akvárium bude zářit čistotou.

 

Otocinclus

Tato rybka pojídá přisedlé řasy na sklech akvária a povrchu listů. Na 60cm dlouhé akvárium pořiďte 3 až 5 rybek.

 

Parmička černopruhá (Crossocheilus siamensis)

Jedinná ryba pojídající černou štětičkovou řasu. Do 60cm dlouhého akvária vpusťe jednu až dvě rybky. Dorůstá velké velikosti.

V prvním měsíci po založení ještě není v substrátu a filtru dostatek užitečných bakterií, takže je v akváriu velké množství organických živin. Nenechte se tak překvapit hnědou vláknitou řasou, která často pokryje celé akvárium. Pokud se objeví, vysaďte výše zmíněné krevetky, které si do dvou dní s řasou poradí. Jakmile ji krevetky odstraní, znovu se již neobjeví.

Dlouhá vláknitá zelená řasa

Platí na ní velký počet krevetek a pravidelné namotávání na zubní katáček.

Sinice

Někdy se tvoří na substrátu v podobě mazlavého povlaku. Odsajte jí co nejvíce pomocí hadice a místo posypejte přípravkem ADA Bacter 100. Můžete vysadit Black Molly.

Černá štětičková řasa

Nejlépe na tuto řasu platí Parmička černopruhá a krevetka Caridina japonica. Jako první pomoc můžete postižené místo postříknout přípravkem Seachem Flourish Excel, INVITAL Carbon nebo EasyCarbo. Řasa se rozpadne a krevetky ji snadněji spasou.

 

Zelená řasa na čelním skle

Tato řasa je naprosto normální a vyskytuje se v každém akváriu. V čím lepší kondici akvárium je, tím méně se tvoří. Pokud je vše v pořádku, je třeba ji jednou za týden až dva týdny odstranit ze skla houbičkou či hadříkem. Jestliže není akvárium v rovnováze, bude se jí tvořit tolik, že přes ní do akvária nepůjde ani vidět. V tomto případě provádějte pravidelnou výměnu vody, udržujte čistotu a mějte neustále zelený Drop Checker. Dobře na ní působí Otocinclus.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde