🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 02d 14h 45m 59s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Ph vody - pH metry, pH testy a význam v akvaristice

Co je to vlastně pH

Ph můžeme označit jako jakýsi vodíkový exponent pomocí kterého lze určit, zda je vodní roztok kyselý, zásaditý nebo neutrální. Za neutrální pH lze považovat hodnotu 7, za kyselou poté hodnotu nižší než 7 a za zásaditou hodnotu vyšší číslo než 7. Čím větší nebo menší je pak naměřená hodnota, tím více je roztok kyselý či zásaditý.

PH test se stupnicí

A k čemu potřebujeme vědět hodnotu Ph v akvaristice?

Každá ryba, živočich, ale také rostliny v akváriu potřebují jiné hodnoty pH a to podle toho odkud pocházejí a jaké jsou hodnoty v jejich původních vodách. Rybky pocházející z tropických pralesů vyžadují většinou pH kolem 6,5 a ryby třeba z Afriky potřebují naopak vyšší pH s hodnotou kolem 8. Podobně je to pak i u rostlin podle toho, odkud pocházejí tak podle toho by mělo byt akvárium zařízeno. Pro běžného akvaristu je to nedůležitá věc, a proto se poté diví, že jim rostliny chřadnou a ryby umírají, protože mají většinou spoustu druhů z různých částí světa vyžadující zcela odlišné podmínky. Je si proto vždy lepší nejprve zjistit informace o dané rostlině či rybce a podle toho potom zařizovat akvárium tak, aby se tam našim mazlíčkům žilo dobře. Je však také nutné říci, že spousta domestikovaných ryb a rostlin si zvykla na neutrální pH nebo pH, které je běžně dostupné z vodovodní vody.

Holandské akvárium

 

Jak můžeme Ph měřit?

K tomuto účelu nám slouží několik různých druhů testerů nebo měřáků. Některé se dají použít několikrát, jiné pouze jednou. Nejlevnější variantou mohou být papírkové pH testy, které nám sice dokáží změřit Ph, ale jsou často nepřesné a mnohdy taky nedůvěryhodné. Lepší formou pak může být kapalný test, který ale může být složitější pro některé z nás. Je však mnohem přesnější a také důvěryhodnější. Jako další test pH lze zvolit elektronicky Ph tester, který se jednoduše zkalibruje a poté můžete měřit pH kdykoli se vám bude chtít. Pro mnohé nejjednodušším může být Seachem Ph Alert, což je „taková fólie“, která se nalepí na vnitřní stranu akvária a ukazuje nám neustále hodnotu Ph naměřenou v něm. Jeho výdrž se stanovuje někde kolem 3-6 měsíců mnohdy i déle a cena je poměrně přijatelná vzhledem k tomu, že můžeme vidět hodnotu pH neustále. Dalším elektrickým měřákem je pak Ph kontrolér, který měří hodnotu pomocí sondy v akváriu a je tak velmi přesný. Tento kontrolér však slouží především pro ty, kteří do akvária dodávají CO2 a je tak pro ně pH velmi zásadní, protože pH kontrolér pouští do akvária přesně takové množství CO2, které je potřeba pro nastavenou hodnotu pH.

Digitální pH kontrolér  Tužkový pH testerSeachem pH test akvarijní

 

Úprava hodnoty Ph

Snížení Ph – Jako jednu z vhodných variant, jak lze udržet hodnotu pH stabilně nízkou mohou být substráty nebo písky, které pH snižuji většinou na hodnotu 6,5. Tímto substrátem je například INVITAL Japanese Soil apod. Další variantou může být přidávání Co2, které ocení nejen vaše ryby v hodnotě pH, ale také rostliny, které díky Co2 porostou mnohem lépe a rychleji. K tomu nám může posloužit některý z Co2 setů. Při této variantě bych pak však zvážil přikoupení kontroléru, aby se nemohlo stát, že do akvária vypouštíte příliš mnoho Co2. Na kontroléru si tak nastavíte požadovanou hodnotu a ten pak připouští Co2 podle toho, jaká je nastavená hodnota. Dalším pomocníkem mohou být přípravky pro úpravu pH jako je např. Seachem Acid regulator. Snížit pH se dá i pomocí přírodních látek a to ať už pomocí výluhů z dřevin, olšových šišek, listů a podobně tak také pomocí rašeliny, která se umístí do filtru. Tyto metody však bývají nepřesné a z dlouhodobého hlediska neúčinné. Jelikož jejich účinnost se po nějaké době sníží nebo úplně zmizí, proto je nutné tyto látky pravidelně přidávat. Nehledě na to, že většinou tyto metody zbarvují vodu do hněda, a to může být pro mnohé nežádoucí. Naopak pro zastánce přírodní, tmavé vody v akváriu je to naopak plus.

Platinum soil substrát pro úpravu pH

 

Zvýšení Ph – Nejvhodnější variantou zvyšovaní pH může být Seachem Alkaline Regulator, který nám dokáže pH zvýšit na požadovanou hodnotu. Jeho důležitou součástí je určitě Seachem Neutral regulator, který nám pak zvolenou hodnotu pH stabilizuje a udrží v nezměněném stavu. Jednoduše upravíte vodu pomocí Seachem Alkaline Regulator a poté ji stabilizujete pomocí Seachem neutral Regulator. Další zvýšení pH lze dosáhnout pomocí Seachem Tanganyika Buffer, který upravuje vodu pro Tanganické ryby a udržuje její parametry tak aby byly pro ryby nejvhodnější. Výrobce uvádí, že udržuje pH vody v rozmezí od 9-9,4, poté je tady také výrobek Seachem Malawi Buffer, který upraví vodu pro akvarijní ryby z jezera Malawi a takto vodu udržuje v hodnotách 7,8-8,4. Jejich výhodou je také to, že neupravují pouze pH, ale celkově parametry tak aby byla voda vhodná pro vaše ryby. Dalším pomocníkem ke zvýšení pH může být korálový písek jako je např. Blue Treasure, který však hodnotu Ph zvyšuje pouze lehce.

Seachem Malawi Victoria bufferSeachem Tanganyika BufferSeachem Acid RegulatorSeachem Neutral regulatorSeachem Alkalina regulator

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde