butontop Akvarijní rostliny IN-VITRO XXL!

Mýty a fakta v akvaristice

obrazek pod

Mýty a fakta v akvaristice

Mýtus č. 1: Přidávání fosforu do akvária je příčinou růstu řas.

Nesmysl. Pokud nemáte v nádrži dostatek ryb a jedná se o zarostlou nádrž, je velice pravděpodobné, že v nejbližší době dojde k deficitu fosforu. Stane se tak limitujícím faktorem růstu rostlin, ty porostou hůře a dají prostor řasám.

Přidání fosforu rozhodně nemůže způsobit řasy - viz. metoda Estimative index. V této metodě se pohybují hodnoty PO4 poměrně vysoko a stejně v nádržích provozovaných touto metodou žádné řasy nejsou. Řasy v akváriu jsou způsobeny:

- přítomností NH4 a organického odpadu z odpadu z ryb a odumřelých rostlin

- nedostatkem a špatnou distribucí CO2 v akváriu

- nedostatkem živin - NO3, PO4, draslíku, mikroživin atd.

Upozornění:

To, že fosforečnany nezpůsobují řasy neznamená, že bychom je měli do akvária bezhlavě přidávat. Sice nezpůsobí řasy, ale vysoké koncentrace určitě nebudou to nejlepší pro vaše ryby. Takže s rozumem!

 

Mýtus č. 2: Při osvětlení nižším jak 0,7 - 1 W/l rostliny špatně rostou.

Chyba. Naprosté většině rostlin(včetně trávníčků u dna) stačí 0,5 W/l světla produkovaného T5 zářivkami. Při správném hnojení, přidávání CO2 a vhodném živočišném obsazení není problém pěstovat úspěšně rostliny i pod osvětlením 0,3 W/l.

 akvarium

Mýtus č. 3: Přidávání CO2 do akvária osvětleného 0,5 W/l a méně nemá smysl.

Opět nepravda. Přidáním CO2 téměř vždy zlepšíte růst rostlin a omezíte růst řas. Při opravdu nízkém osvětlení však můžeme dodatečné sycení opravdu vynechat a zajistit jej pomocí dýchání ryb, či přidáváním tekutého uhlíku( např. přípravky Flourish Excel a Easy Carbo).

 

Mýtus č. 4: Akvárium by mělo stát co nejdále od okna, aby na něj nedopadalo sluneční světlo, které způsobuje bujení řas.

Toto je a není pravda. Většina lidí si myslí, že jakmile začne dopadat na akvárium sluneční světlo, okamžitě se vyskytnou řasy. Problém je ale o něco složitější. Řasy nejsou přímo způsobeny světelným zářením, ale nedostatkem CO2, nedostatkem živin a amoniakem. Tím, že začne na akvárium dopadat další světlo, vznikne vyšší poptávka po živinách a CO2 a pokud je nedodáme, rostliny začnou chřadnout a objeví se řasa. Proto můžeme vidět krásná akvária bez řas, která jsou přímo před okny - jejich majitelé prostě jen dodali více CO2 a živin.

 

Mýtus č. 5: Příliš mnoho hnojiva způsobuje řasy.

Lži a pověry. Už bylo mnohokrát dokázáno, že řasy nevznikají v důsledku nadbytku hnojiv, ale ze zcela jiných příčin: Dusičnany a fosforečnany nezpůsobují řasy . Jako příklad uveďme metodu Estimative index, která pracuje s vysokými dávkami hnojiv a řas při používání této metody naopak ubyde.

 akvarijni sneci

Mýtus č. 6: Šneci rádí pojídají vaše rostliny.

Toto není pravda. Akvarijní šneci jsou mnohými považováni za nepřítele rostlin a většina lidí se je snaží ze svých nádrží vystrnadit. Ve skutečnosti však šneci nejsou vůbec schopni požírat zdravé rostliny, protože toho svými ústy nejsou ani schopni. Šneci se živí bakteriemi, organickým odpadem, řasami a hnijícími rostlinami. Pokud už se pustí do nějaké z vašich milovaných rostlin, budou to pouze již odumřelé listy rostlin, zdravé listy totiž nejsou schopni zničit.

 

Částečně přeloženo z www.roslinyakwariowe.pl


PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
Iwagumi for beginners by Oliver Knott Iwagumi for begin... 08.02. v 00:12 3457x
Feeding with ELOS FISH FOOD SV1 and SVD Feeding with ELOS... 20.03. v 22:27 2114x
Aqua Forest Tokyo Aqua Forest Tokyo 27.04. v 23:02 2114x
Aquascape - Planted tank 90x45x45 (iwagumi) Aquascape - Plant... 21.06. v 18:28 2114x
Tributary' aquascape by James Findley Tributary' aquasc... 18.12. v 22:51 2114x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist