Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Metoda pěstování rostlin s minimálním osvětlením

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

Metoda pěstování rostlin s minimálním osvětlením

autor: grunda

Jedna z věcí, na kterou si zkušení i začínající akvaristé stěžují je příliš rychlý růst rostlin a s tím spojený růst řas. Jakým způsobem můžeme ovlivnit růst rostlin? Většina z nás chce zdravé rostliny, ale trochu pomaleji rostoucí, není třeba věnovat x hodin každý týden stříhání a následnému vyhození rostlin. Jaké jsou tedy možnosti? Omezení světla je ta nejjednodušší z nich.


Tato metoda je známá už dlouhou dobu, jen se prostě nepoužívala: neomezený přísun CO2 a živin k využití veškerého světla dopadajícího do nádrže. Vzhledem k tomu, že CO2 ani živiny nejsou limitujícím prvkem, tak je rychlost růstu rostlin omezena pouze světlem.


Světlo je stabilnější než CO2 nebo živiny, světlo můžeme velmi lehce kontrolovat, oproti tomu hladina CO2 nebo živin v průběhu dne kolísá. Světlo se dá lehce ovlivnit, prostě přidáme, nebo odebereme zářivku, u otevřených akvárií prostě umístíme osvětlení výš nad akvárium. I CO2 může být použito ke korigování růstu rostlin, ale měření hladiny CO2 je mnohem složitější, než měření intenzity světla. Mnoho rostlin není schopno konkurovat jiným rostlinám ve využívání CO2 a nerostou, tzn. že metoda nízké hladiny CO2 nás limituje ve výběru druhů.


Oproti tomu, většina rostlin má podobné nároky na minimální hladinu světla – kolem 30 mmol/m2/sec, při této úrovni světla je většina rostlin pořád schopna zdravě růst, jen poloviční rychlostí oproti silně osvětleným nádržím. Hodnota mezi 30-50mmol je tedy dostatečná pro zdravý růst. Tímto způsobem zároveň omezíme i růst řas.

Úspora energií

Další výhodou tohoto systému je úspora peněz za elektřinu - není třeba sponzorovat ČEZ.


Někteří akvaristé se však rádi věnují x hodinové péči o rostliny a proto používají silné osvětlení, ale i oni občas odjíždí na dovolenou a akvárium po 14 dnech vypadá jako buš, ryby nemají kde plavat a údržba akvária po návratu je horor. Není nic jednoduššího, než cca. 14 dní před plánovanou dovolenou přejít na metodu omezení růstu rostlin pomocí světla – zhruba tak dlouho trvá rostlinám se adaptovat na nové podmínky. Jakým způsobem světlo omezí už je jen na nich – zkrácení doby osvitu, ubrání zářivek, nebo prostě jen natažení nějaké poloprůsvitné fólie na akvárium. Jedinou podmínkou je nedělat změny příliš rychle a dodávat dostatek CO2 a živin, aby rostliny nestrádaly. Jen je třeba si to dopředu vyzkoušet, pokud se vám bude zdát, že rostliny strádají, tak jednoduše přidejte trochu světla a začněte od znova – jen zvyšte dávky CO2 a živin.


Někteří lidé mohou namítnout, že rostliny mají lepší barvy při vyšším osvětlení, stonovky že potřebují hodně světla atd. , ale pravdou je že i pro náročné druhy je 30-40mmol dostatečné osvětlení a chyba bude někde jinde. Většinou v nedostatečném dodávání CO2.
HC pěstovaná při osvětlení 40mmol

P.Helferi při osvětlení 0,25W/litr:

Zdroj: http://www.barrreport.com/

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde