Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Metoda DSM - suché založení akvária

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Autor: grunda

Suché založení akvária

Majitelé rostlinných akvárií si často stěžují na problémy s čerstvě založeným akváriem. Často mají problémy s řasami, některé rostliny se neuchytí, nutnost časté výměny vody, nedostatečné osídlení akvária nitrifikačními bakteriemi, špatné nastavení dávkování CO2, příliš mnoho světla, nedostatečné osázení akvária rostlinami, raději čekají až se rostliny rozrostou, než aby akvárium plně osázeli hned na začátku atd. Začínající i zkušení akvaristé vědí, že na startu záleží – ovlivní to chod jejich akvária na dlouhou dobu, pokud se nepodaří odladit vše hned na začátku musí zkoušet, co jejich akváriu chybí.

Tato metoda je jednoduchá, prvních 2-6 týdnů je to prostě teraristické zahradničení a poté co se rostliny zakoření a rozrostou se, se akvárium napustí vodou. Obecně je tato metoda vhodná pro pěstování kobercových rostlin jako je HC, Glossostigma, Cryptokoryny, stonovky, šípatkovce, Eleocharis a další. Zasaďte rostliny tak aby vzor vypadal jako 5 na hrací kostce, rozestupy asi 3cm.

Cílem této metody je vyhnout se největší práci a problémům čerstvě založeného akvária. Nové akvárium jen naplníme substrátem nasáknutým vodou, pokud použijeme štěrk – napustíme vodu cca 1,5cm pod jeho nejnižší úroveň. Tím že v akváriu není voda nad substrátem si ušetříme několik týdnů běhání s kbelíky při výměnách vody. Pokud použijeme nějaký výživný substrát, třeba ADA aqua soil, obejdeme se i bez hnojení, v případě štěrku je třeba hnojit tekutým hnojivem, jen pozor na koncentraci, ať nespálíme rostliny. Nitrifikační bakterie? Ty se budou kolem kořenů rostlin množit samy, netřeba je řešit.

Výhodou této metody je i úspora peněz, nemusíme sázet rostliny v co největším množství, stačí jich jen pár a ony se samy rozrostou. Čím víc bude časem rostlin, tím víc O2 se bude dostávat do substrátu a tím víc nitrifikačních bakterií bude. Než napustíme akvárium, bakterie budou připraveny, rostliny budou připraveny a můžeme začít přidávat CO2 a hnojivo, aniž bychom se museli strachovat, zda nespustíme řasy. Samozřejmě ani tato metoda není samospasitelná, pokud se o akvárium po napuštění nebudeme správně starat, tak problémy přijdou, ale každému alespoň trochu znalému to ušetří spoustu práce.

Tato metoda funguje jak v akváriích, do kterých budeme přidávat CO2, i v akváriích bez sycení – low tech. V případě, že máme v akváriu různé kopce, svahy, je třeba dbát na to, aby voda nestála v nejníže položených částech substrátu – rostly by nám v „kalužích“ řasy. Rostliny klidně můžeme vysázet i na „vrcholcích“ rostliny si potřebnou vláhu vytáhnou, pokud by jsme jim chtěli pomoct, můžeme je rosit, vlhkost je třeba udržovat po celou dobu suchého startu, nejlepší je zakrýt akvárium sklem, nebo fólií. Akvárium je však třeba každý den odvětrat, aby nám někde nevyrašila plíseň.

Během 2-3 týdnů se akvárium bez vody stabilizuje a vytvoří se nitrifikační bakterie. Během 4-6 týdnů se vytvoří rostliny koberec, záleží na hustotě osázení, rostliny mají po této době silný kořenový systém, takže při přechodu z emersní na submersní formu nedochází k náhlému rozpadu listů – většina rostlin je pěstována v pěstírnách emersně, tak proč toho nevyužít.

Zdroj: Tom Barr

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde