Akvárium s řasokoulemi Více zde 01d 16h 33m 37s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Krevetky do akvária - Krevetky ve sladkovodním akváriu a jejich chov

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Pro některé z vás je možná slovo krevetka neznámé. Tento malý živočich se však stává čím dál víc oblíbeným obyvatelem akvária a proto by jsme si měli říct co to vlastně krevetka je a jak se o ní co možná nejlépe starat.

Co je to tedy krevetka?

Je to poměrně malý bezobratlý živočich, který pochází z oblasti Asie a žije zde ve velkých skupinkách. Živí se ve většině případů řasou a zbytky potravy (některé druhy jsou však dravé), existují však taky tzv. filtrující krevetky. Oblíbenými se staly hlavně svými barevnými variacemi a pak také specifickým chováním. Největší krevetky se dorůstají až 10 cm (např. filtrující krevetka rodů Atya nebo Atyopsis), ty nejmenší tzv. trpasličí krevetky pak jen několika centimetrů (např. krevetky rodů Caridina, Neocaridina).

Jak na chov? Začneme pěkně od začátku:

Pořízení akvária:

- krevetky ve většině případů nepotřebují obrovská akvária a proto jsou pro ně na trhu
dostupná akvária menších velikostí. Pro běžný chov jsou vhodným řešením Nano akvária velikosti od 10-30l, pro druh Caridina japonica je však vyžadující akvárium alespoň 50l.

Vybavení akvária

krevetky nepatří mezi nejnáročnější živočichy tudíž nám postačí běžná výbava pro ostatní rybičky, jako je filtrace, topení je-li potřeba a osvětlení pokud nemáme akvárium s krevetkami umístěné třeba u okna. Důležitou součástí akvária při chovu krevetek by mělo být krycí sklo, jelikož tyto malé potvůrky velmi často z akvária utíkají. Ať už kvůli podmínkám, nebo prostě proto, že to dělají rády.

Zařízení, neboli vzhled akvária

krevetky patří mezi živočichy, kteří se rádi schovávají a mají rádi rostlinky. Proto by měla být volba krevetek především do rostlinných nádrží ať už společenských či samostatných pouze pro ně. Nejideálnější jsou porosty z mechů a prorostlé rostliny, kde vyhledávají svou potravu a zároveň jsou tam v bezpečí. Chceme-li však pěstovat rostlinky, tak je velmi důležitý výběr substrátu, nebo písku. Nejvhodnější volbou pro krevetky je pak substrát Ebi Gold určený přímo pro krevetky. Krevetky žijí ve velmi čisté vodě a pro svůj krunýř potřebující specické parametry a právě proto jsou k dostání tyto speciální substráty. K výběru jiných substrátů vám pak může pomoci článek o substrátech a píscích.

Voda a její parametry

krevetky jsou mnohem šťastnější v čisté a okysličené vodě nežli naopak, proto bychom měli dbát na pravidelnou údržbu akvária a hlídání především dusitanů a amoniaků ve vodě, na které jsou krevetky citlivé. Pozor taky na některá léčiva, které jsou zvláště krevetkám nebezpečné. Důležitou částí je také teplota vody, která by neměla v žádném případě přesáhnout 30°C. Ideálně by měla být teplota od 23-27°C, pro některé specifické druhy to může být mírně odlišné. Parametry vody jako je Ph, tvrdost a podobně už nejsou pro krevetky až tak zásadní, ale určitě by se neměly pohybovat v extrémních hodnotách. Potřebují hlavně vápník pro svůj krunýř a proto by neměla být voda příliš měkká.



Živočichové – spolubydlící

musíme si uvědomit, že krevetky jsou malé a docela bázlivé a proto by měli být spolubydlící rovněž malí a především by neměli být draví, jinak si na krevetkách mohou pochutnat. Většina ryb považuje krevetky za potravu a ve volné přírodě tomu tak i je. Měli bychom tedy do akvária dát rybičky, které jsou opravdu malé. Osobně mám v akváriu s krevetkami např. Neonky modré, Dania perlová nebo různé trpasličí tetry. Avšak nejlepší variantou jsou krevetky v samostatné nádrži, jelikož jejich množení ostatní rybičky velmi intenzivně potlačí a dalším problémem může být stres krevetek.

Krmení

pro většinu krevetek je hlavní přísun potravy řasa, ta však bývá nedostačující, a proto je na trhu řada krmiv určená přímo pro ně. Máme tady speciální krmiva obohacená o vápník a vitamíny a pak také krmiva, která obsahují především rostlinné složky. Určitě je vhodné mít doma jak krmiva kompletní, tak i ty doplňkové vitamínové, kterými občasně krevetky přikrmujeme pro jejich zdravý růst a vývoj.
Existují také přírodní krmiva dostupná v přírodě, mezi ně můžou patřit olšové šišky, spařené kopřivy, dubové listí a podobně. Každý druh krevetky má rád něco jiného, některé nepohrdnou různým ovocem a jiné zase nesní nic jiného než krmiva přímo pro ně.

Základní druhy krevetek

Řasožravé

tyto krevetky patří mezi nejčastěji chované a také prodávané druhy. Jsou to krevetky, které se živí hlavně řasou a patří mezi ně např. druhy Caridina japonica, Neocaridina denticulata („cherry“), které jsou spíše méně náročné a běžně dostupné. Mezi ty náročnější a méně časté pak patří krevetky jako Caridina sp. "Red Crystal", "Bumble Bee", "Tiger" (tzv. skupina Caridina serata), C. babaulti, C. palmata a další. Pro svou vlastnost odstaňování řas je volí velké množství akvaristů.



Všežravé

do této skupiny patří méně známe krevetky „Glass Shrimps“ nebo také „Grass shrimps“ patřící do rodu Palaeomonetes, Palaeomon. Tyto krevetky jsou většinou méně zbarvené a bývají zaměňovány třeba s krevetkami rodu Caridina japonica. Jejich rozdíl je však v klepýtkách, které mají všežravé krevetky malinko větší a také v zahnutém krunýři.



 Dravé krevety

do tohoto rodu patří Macrobrachium, které jsou příbuzné předchozí skupině. Tyto krevetky jsou větší a mají větší klepýtka. Jsou také agresivnějsí a spíše nevhodné do společenských akvárií.



Filtrující krevetky

Filtrující krevetky dorůstají rozměrů až 10 cm a mezi jejich zvláštnost patří to, že místo klepítek mají chomáčky, na které zachytávají vše co plave ve vodě a to následně konzumují. Jsou to krevetky vcelku rozšířené a vhodné i k větším rybám. Patří mezi ně druhy Atyopsis moluccensis a Atya gabonensis. Tyto krevetky se však nedaří množit v zajetí, a proto bývá jejich cena poměrně vysoká.



Množení a křížení

Krevetky patří mezi živočichy odděleného pohlaví a chceme-li mít mladé krevetky, tak musíme pořídit pár. Nejjednodušší druh na množení je Neocaridina denticulata, které se v akváriu množí poměrně bez obtíží a sama bez speciálních podmínek. Rozdílné pohlaví lze většinou rozlišit podle zbarvení krevetek, kdy sameček bývá méně vybarvený a také menší. Po nějaké době můžeme sledovat jak samice nosí vajíčka na svých „chloupcích“ pod ocáskem. Viz. Foto:



Měli bychom si uvědomit, že spousta barevných druhů krevetek vznikla křížením různých druhů a variací a proto se může stát, že při chovu několika barevných variant nalezneme v akváriu krevetky různě barevné, nebo naopak odbarvené apod. Tyto krevetky už pak nelze považovat za druh, který jsme si koupili, ale jako mix. Obrázek vám může ukázat jak vznikaly různé varianty krevetek.



Zkušenosti z mé strany:

Ze zkušenosti bych mohl říct, že chov krevetek mě celkem ohromil a jsou to úžasná stvoření, které je krásné sledovat, tedy jejich pohyby a to jak se chovají. Mají-li krevetky klid tak stává se, že volně plavou po nádrži, přeplouvají z listu na list a stále něco dělají a nebo něco sbírají. Při chovu s rybičkami se mnohdy nebojí ukrást nějaký kousek žrádla přímo rybičce od hubičky a když dostanou něco co jim opravdu chutná, tak je krásne pozorovat jak se všechny schází na ten kousek žrádla co dostanou.

Musím upozornit na fakt, že pokud máte filtr, tak je vhodné dát na jeho sání mřížku, biomolitan, nebo pořídit nasávací koš, který krevetky nenasaje. Při čištění filtru jsem mnohdy vytáhl z vnějšího filtru i 30-40 krevetek.

Je vhodný chov krevetek s rybami a dalšími živočichy?

Krevetky jsou společenští tvorečkové a blízkost dalších živočichů vítají. Kromě soužití s dalšími krevetkami, mohou bez problémů sdílet stejné akváriumse sumečky a klidnými malými rybkami. Pokud byste do akvária ke krevetkám umístili velké čilé ryby, krevetky budou ve stresu, stáhnou se a většinu času budou trávit v úkrytu.

Různé druhy krevetek

Při společném chovu více druhů krevetek může dojít k mezidruhovému křížení a následně ke ztrátě červeného zabarvení u potomků. Proto se informujte, zda vámi zvolené druhy krevetek jsou pro společný život v nádrži vhodné.

Ryby a krevetky

Většina ryb považuje krevetky za kořist a pokouší se je lovit. V bezpečí nejsou krevetky ani při chovu s malými rybkami, které je mohou zkoušet “oďobávat”. Stejné nebezpečí však hrozí i malým rybkám chovaným ve společné nádrži s velkými dravými krevetami, které je mohou považovat za potravu. Nejvhodnější tedy je, chovat krevetky a ryby v oddělených akváriích.

Pokud však na společném chovu trváte, pečlivě obyvatele nádrže vyberte podle nároků na kvalitu a teplotu vody, podle jejich velikosti, stravování a chování. Záleží také na počtu živočichů, velikosti, množství akvarijních rostlin a vybavení akvária.

Obvykle se krevetky dobře snesou s krunýřovci, pancéřníčky, sumečky, neonkami modrými, daniou perlovou nebo s trpasličími tetrami.

Nejmenší druhy ryb

Ryby dorůstající maximálně 3 cm, život krevetek neohrožují. Naopak by spíše dlouhoramenné a větší druhy krevetek mohly napadat ryby. Mezi nejmenší ryby patří: neonka modrá, dánio perlové, jehlounek barmský, razbora bornejská nebo razbora skvrnoocasá

Malé druhy ryb

Ryby, které dorůstají až 5 cm, mohou být ve společné nádrži s trpasličími krevetami. Mezi menší druhy ryb patří:gupky, tetry do 4 cm, duhovka Wernerova, razbora klínoskvrnná, duhounek tečkoploutvý, ancistrus nebo živorodka Wingeova.

Sladkovodní krevetky a betta bojovnice

Mnoho akvaristů řeší možnost chovu betta bojovnic a krevetek. Soužití bojovnic betta a krevetek může fungovat, ovšem za předpokladů, že v akváriu je dostatek úkrytů pro krevetky, betty jsou dobře krmené a nemají zájem na krevetky útočit. Nejohroženější jsou mladé krevetky. Bývají však obezřetnější, chodí se krmit až po zhasnutí světla a většinu dne tráví v úkrytu.

Sladkovodní raci

Krevetky spolu s raky chovat můžete, pokud je akvárium osazené rostlinami a poskytuje krevetkám dostatek skrýší. Pokud byste do společné nádrže s rakem umístili tygří krevety, budou na sebe útočit. Naopak trpasličí krevetky se mohou stát rakovi potravou. Pro společný chov však nejsou vhodné všechny typy raků. Likvidační nejen pro krevetky, ale také další živočichy v akváriu, by bylo jejich umístění do jedné nádrže například s raky druhu Procambarus a Cambarellus.

Krabi

Chov krevetek s kraby by pro krevetky nemusel dopadnout dobře, krabi krevetky považují za potravu.

Šneci

Chov trpasličích krevetek se šneky je bezproblémový. Tygří krevety by šneky mohly požírat.

Krevetky do akvária - krevetky ve sladkovodním akváriu a jejich chov

Neocaridina heteropoda - Red Cherry

Řasožravá krevetka Red cherry je jedna z nejčastěji chovaný malých druhů krevetek. Tyto krevetky jsou výborně adaptabilní a mírumilovné. Nemusíte se tedy bát, že vám budou napadat ostatní živočichy. Pro svou přizpůsobivost jsou ideální pro akvaristy začátečníky.

Vzhled

Red cherry krevetka má tělo i nohy zbarvené do červena. Intenzita barvy se může lišit podle rozmístění pigmentových zrn v buňkách. Na těle krevetek tedy naleznete i průhledná místa. Červená var. red cherry dorůstá do velikosti 1 až 3 centimetrů.

Od asi 2 měsíců věku lze rozlišit samičku od samečka - samičky mají za hlavou žluté sedlo a jsou výrazněji zbarvené. Horní vrstvu těla krevetek tvoří krunýř, který neroste současně s krevetkami. Proto ho během svého růstu několikrát svlečou a poté zkonzumují. Krunýř je pro krevetky zdrojem vápníku a dalších důležitých živin.



Podmínky v akváriu

Chov red cherry krevetek není nikterak náročný. Krevetky nemají žádné požadavky na tvrdost vody a jsou poměrně přizpůsobivé, i co se teploty týče. Vhodná je pro ně teplota od 18 do 27°C. Pokud máte zaběhlé a ekologicky stabilní akvárium, krevetky do něho můžete bez obav vypustit.

Soužití s ostatními živočichy

Krevetky jsou čilí, nekonfliktní a velmi společenští tvorové. Můžete dohromady chovat samičky i samečky. Krevetky mohou sdílet akvárium i s menšími neagresivními druhy ryb. Pokud chcete krevetky chovat ve společenském akváriu s většími rybami, od kterých hrozí, že se krevetky stanou jejich potravou, musíte jim zajistit dostatek úkrytů. Proto by akvárium mělo být hustě osazeno mechy a rostlinami. Jako úkryt krevetkám dobře poslouží také různé dekorační předměty, řasokoule nebo kokosy. 

Krmení

Krevetky red cherry jsou všežravci. Požírají řasy, zbytky uhynulých živočichů a na dno spadané krmivo pro akvarijní ryby. Díky tomu přispívají k udržování zdravého prostředí v nádrži. Můžete je krmit krmivem přímo určeným pro krevetky a jídelníček jim občas zpestřit kouskem ovoce. Zdroj vápníku krevetkám zajistíte sépiovou kostí.



Rozmnožování

Rozmnožování red cherry krevetek probíhá jednoduše. K rozmnožování nevyžadují žádné speciální podmínky - stačí mít dostatečné množství samiček a samečků. Jeden sameček zvládne oplodnit i několik samiček.

Krevetky kladou asi 40 kusů vajíček. Oplozená vajíčka krevetek mají žlutou nebo zelenou barvu. Než se z nich mladé krevetky vylíhnou, jejich rodiče vajíčka průběžně přetřásají a tím je okysličují. K líhnutí krevetek dochází po 2 až 4 týdnech. Mláďata po vylíhnutí měří pouze několik milimetrů. Jako úkryt, než zesílí a vyrostou, jim poslouží akvarijní mech. Teplota vody pro odchov malých krevetek by měla být mezi 22 a 24°C. Ujistěte se, že filtrace má póry menší než je velikost krevetek, aby se v ní nezachytily a neuhynuly.

Cena red cherry krevetek se pohybuje od cca 35 do 55 Kč.

Caridina japonica – neoficiální název „Amanova krevetka“

Jak již samotný nadpis napovídá - caridina japonica nemá v současné době oficiální název. Mezi chovateli a obchodníky se nejčastěji používá název Amano shrimp. Je to v podstatě průkopnický druh krevetky, kterou proslavil Japonec Takashi Amano. Tento druh krevetek je považován za likvidátora řas, ale ne vždy tomu tak opravdu je. Pochází z Japonska, prototo také často používaný český název „krevetka japonská“ a je na prodej v lepších akvaristikách.



Vzhled

Vzhledově nelze tuto krevetku zaměnit s jiným druhem. Žádné vzhledově podobné druhy nejsou. Charakteristickým znakem jsou podélné přerušované čáry na bocích těla, které mají barvu dočervena nebo dohněda. Tento charakteristický znak je viditelný již u mladých jedinců. Krevetky dorůstají velikosti 2,5 – 5 cm. Pohlavní rozdíl je znatelný již velice brzy, takže při koupi těchto japonských krevetek poznáte samičku a samce. Samičky dorůstají až 5-ti cm, na rozdíl od samců, kteří jsou menšího vzrůstu – asi jen 3,5 cm. Mimo jiné je poznáte také podle již zmiňovaných bočních čar na těle. Samička má červené čárky uspořádané pravidelně do dvou linek na rozdíl od samců, jejichž čáry jsou nepravidelné.

Podmínky v akváriu a chov Caridina japonica

Chov krevetek japonských není na parametry vody nijak náročný. Jsou velice tolerantní, co se zásaditosti vody týká, kdy hodnota pH může být v rozmezí 6 – 8. Vyhovující teplotou je 20 – 26 C°. Potřebují však dostatečně prokysličenou vodu.

Soužití s ostatními živočichy

Caridina japonica (CJ) je sice poměrně velkého vzrůstu, avšak nedoporučujeme ji chovat s většími druhy ryb. Jakmile budou krevetky obtěžovat, tyto se stáhnout do úkrytů, takže je neuvidíme a nebudou nám ani požírat řasy. Potřebují tedy klidné spoluobyvatele, aby se cítily dobře.

Krmení

Krevetky Caridina japonica jsou všežravci, kteří pojídají stravu výhradně sbíráním ze dna akvária. Přijímají sušené krmivo, řasy, ale také detrit (odumřela organická hmota).

Rozmnožování a odchov

Pohlavní dospělosti dosahují krevetky ve 4. - 6. měsíci života. Bezproblémově se páří. Samičky nosí něco přes měsíc vajíčka v počtu několika set a produkují potomky formou larev. Ve sladké vodě však nelze krevetky odchovat. Můžeme je odsát hadičkou a přesunout do připravené nádrže s mořskou vodou. Larvy potřebují slanou vodu do 6 – 10 dne. Teplota vody by měla být asi 22 C°. Asi za 6 týdnů se mění larvy na miniaturní krevetky (asi 5 mm) a tyto je možné opět přesunout do sladké vody.

Caridina cantonesis - krevetky Caridina Red Crystal

Tyto krevetky byly vyšlechtěny z Red Crystal krevetky. Český název zní krevetka kantonská (Caridina Cantonese). Původně tyto krevetky pochází z Číny, vyšlechtěna však byla v Japonsku. Je to menší mírumilovná krevetka a je taktéž, jako krevetky předchozí, likvidátorem řas.

Vzhled

Krevetky Red Crystal poznáme podle nápadného červenobílého pruhování, které je na těle i na ocásku. U některých jedinců však může převládat barva bílá nebo naopak červená. Zajímavou a potřebnou informací je, že při stresu mohou dočasně, ale výrazně ztratit své vybarvení. Krunýř krevetka pravidelně svléká.



Co se týká pohlaví u krevetek, samička má širší, po stranách dolů protažené články zadní části těla. Sameček je mnohem drobnější, než samička.

Krevetky Red Crystal chov

Chov tohoto druhu krevetek je již pro zkušenější akvaristy, jelikož jsou náročnější na parametry vody, než krevetky rodu Neocaridina. Voda nesmí mít vysoké pH (doporučena hodnota je 6 - 8) a nesmí být tvrdá. K chovu je tedy třeba používat vodu měkkou. Krevetky jsou také velice citlivé na chlór. Nejlépe je použít vodu 24 hodin odstátou. Určitě bychom neměli zapomenout na krycí sklo v akváriu, jelikož krevetky mohou utéci i malou skulinkou a na souši zahynou. Jestliže se budou snažit ve velké míře akvárium opustit, měli bychom zpozornět. Je třeba zjistit zda mají krevetky vhodné podmínky (např. kvalita vody nebo také soužití s rybkami).

Soužití s ostatními živočichy

Krevetka se může chovat jak v samostatném akváriu menších rozměrů (asi 60 litrů), tak v akváriu s menšími rybkami. Určitě je vhodné zajistit krevetkám pomocí rostlin, kořenů nebo různých dekorací možnosti úkrytů. Vhodné je také krevetkám nasadit na dno nádrže mech.

Krmení

Krevetky jsou všežravci, kteří pojídají rostlinky, řasy nebo i uhynulé živočichy. Opět, jako předchozí krevetky, krmíme speciálním krmivem pro krevetky. Ty obsahují látky podporující obměnu krunýře. Zpestřením potravy budou např. „spařené“ listy kopřivy nebo nastrouhaná mrkev.

Rozmnožování

Jak již bylo řečeno samičku poznáme podle toho, že je větší než sameček. Samička nosí nakladená vajíčka od ocasem cca 3 – 4 týdny, než se z nich vylíhnout maličké krevetky. Vajíček bývá až 40 kusů. Dospělosti dosáhnou malé krevetky asi za 3 měsíce. Již po vylíhnutí jsou pěkně vybarvené.

Krevetky Red Crystal délka života

Zde se údaje chovatelů liší, ale jsou to v průměru asi dva roky.

Krevetky Red Crystal prodej

Při nákupu bychom určitě měli naše kroky směřovat k odborníkům, kteří nám určitě se svými zkušenostmi poradí.

Ghost shrimp (Palaemonetes paludosus)

Tyto sladkovodní krevety pocházející z rodu Palaemonetes. U nás jsou také známé od názvem skleněné krevety nebo krevety duchové. Tyto krevetky pocházejí ze Severní Ameriky a poprvé byly popsány v roce 1850. Název „ghost shrimp“ je běžně používaný název pro několik druhů krevetek. V akváriu jsou často používány jako „mrchožrouti“, kteří uklidí nespotřebované jídlo, ale také likvidují řasy v akváriu. Ghosts shrimp krevetka je také často používána jako krmivo pro větší agresivnější ryby. Tyto krevetky nemají ochranné prostředky jako jsou např. drápky a tudíž se nemohou bránit agresivnějším predátorům.

Vzhled

„Skleněné“ krevety jsou většinou jasné a průhledné barvy. Jsou jedinečným doplňkem sladkovodních akvárií, jelikož nám jejich průhlednost umožňuje vidět vnitřní fungování jejich těla, hlavně tedy trávení jídla. Dorůstají velikosti 1 – 1,5 cm. Jsou tak malého vzrůstu, že jsou neškodné pro akvarijní ryby všech velikostí. Samci dorůstají menšího vzrůstu než samičky. Jako ostatní krevety, připomínají i ghost shrimp krevetky malé raky. Podstatným rozdílem je smozřejmě velikost, ale i kvalita jejich „ulity“, kdy krevetky mají mnohem měkčí krunýř.

 

Podmínky pro chov v akváriu

Nevyžadují speciální podmínky pro chov v akváriu. Ghost shrimp jsou spokojené, když žijí v malých nebo i větších skupinách stejného druhu, ovšem musí mít dostatek prostoru. Jestliže jsou skupiny příliš početné a žijí na malém prostoru, mohou být vůči sobě agresivní. Také je potřeba zajistit krevetkám dostatečný počet malých úkrytů, nejlépe formou živých rostlin.

Ačkoliv teplotní rozsah zvládají tyto krevetky dobře, je vhodné jim nainstalovat ohřívač s termostatem a zajistit tím stálou teplotu. Dobře si poradí se špatnou kvalitou vody, avšak jestliže chceme poskytnout krevetkám kvalitní žití, určitě bychom měli zajistit kvalitní vodu (bez amoniaku a dusitanu, hodnotu dusičnanů co nejnižší). PH vody by se mělo pohybovat v rozmezí hodnot 7 – 7,8. Důležité je vyhnout se mědi, jelikož ta může být pro krevetky smrtelná.

Soužití s ostatními živočichy

Jak již bylo řečeno, ghost shrimp jsou neagresivní živočichové. Naopak tím, že jsou tak malého vzrůstu, stávají se snadnou kořistí větších predátorů. Mohou např. existovat společně s Amano Shrimp. Avšak je potřeba se ujistit, zda jsou opravdu Amano Shrimp většího vzrůstu. Když např. žerou Amano Shrimp peletu, Ghost Shrimp čeká, až se peleta odlomí a pak se přesvědčí, že již nebude Amano peletu sdílet.

Pokud však chcete své mírumilovné krevetky aktivně chovat, bude lepší jim zajistit separátní jednodruhovou nádrž.

Krmení

Jsou to „všežraví mrchožrouti“, kteří v podstatě zkrmí vše na co přijdou. Proto jsou v kombinaci s nízkým biologickým zatížením výborným čističem akvária. Jestliže nemají dostatek zbytků jídla, řas a rozpadajících se rostlin, může se krevetkám podávat od mražené potravy až po larvy komárů. Nejjednodušší je krmení potápějícími se peletami, které dopadnout na dno akvária. Krmit bychom měli střídmě, aby nedošlo k překrmení.

Rozmnožování

Samičky produkují každých několik týdnů vajíčka, které poznáme podle zelených teček pod ocasem (v rozmezí 20-30 vajíček). Za pár dnů je samci oplodní. Poté je vhodné samičku s oplodněnými vajíčky přesunout do chovatelské nádrže, než se z vajíček krevetky vylíhnou. Poté musíme ihned vrátit samici zpět do hlavní nádrže, aby své potomky nepozřela. Asi po pěti týdnech lze přesunout taktéž mladé krevetky zpět do akvária. Krevetky, i když mají krátký život (při vhodných podmínkách asi 1-2 roky), mohou se množit několikrát za život.

A jedna rada pro nakupování Ghost Shrimp krevetek. Jestliže tyto krevetky začaly bělat, jejich život bude krátký. Pigmentový průsvitný vzhled je u tohoto druhu známkou dobrého zdraví!

Krevetka Caridina dennerli

Toto je opět sladkovodní krevetka, která pochází z Indonésie (Sulawesi, jezero Matano). Své druhové jméno získala díky německé firmě Dennerle, která se podílí na financování výzkumu těchto druhů žijících v jezerech Sulawesi v Indonésii. U nás ji známe např. pod názvem „kardinálka“ - caridina sulawesi dennerli (cardinal). Je to určitě jedna z nejkrásnějších krevetek, která má ovšem velké nároky na chov. Tím se nedoporučuje pro začínající akvaristy. Mimo jiné, je to velmi plachý druh.

Vzhled

Typickým znakem této „caridina dennerli“ je zabarvení předních párů nohou, tykadel a okrajů ocastních ploutví do čistě bílé barvy. Je to kontrastní v porování se zabarvením těla, která má barvu sytě červenou až do fialova. Tělo je pokryto výraznými bílými, až modrobílými tečkami a nad ocasem je dobře viditelná větší bílá tečka. Tykadla jsou delší než tělo. Krevetky dorůstají velikosti asi 2,5 cm. Samice je v porovnání se samcem většího vzrůstu, avšak jsou to rozdíly na pohled málo viditelné. Při rozmnožování bychom měli mít dosti velký počet jedinců, abychom měli jistotu, že vytvoříme pár.

Podmínky pro chov v akváriu

Jak již bylo řečeno chov caridina sulawesi dennerli je náročný. Je vhodné zvolit jednoruhovou nádrž, jelikož přítomnost ryb může krevetky stresovat. Vhodný je chov caridina dennerli ve skupinách. Co se týká kvality vody, dusitany a dusičnany by měly mít nulovou hodnotu a voda by měla obsahovat dostatek kyslíku. Teplota vody by neměla určitě přesahovat rozmezí 26–29 ºC. A co se týká tvrdosti vody, tak mají krevetky určitě raději vodu měkkou. Osvětlení by mělo být pro caridina sulawesi dennerli s co nejmenší intenzitou. Určitě by mělo mít akvárium krycí sklo, jelikož krevetky mohou uniknout sebemenší skulinkou.

Soužití s ostatními živočichy

Jsou to mírumilovné krevetky, které jsou velmi plaché. Faktem je, že většina druhů ryb považuje krevetky za snadnou kořist a to nejen ty malé. Proto je dobré poskytnou krevetkám v akváriu spoustu úkrytů a chovat je ve skupinách.

Krmení „kardinálek“

Je to opět všežravec, ovšem důležité je krevety nepřekrmovat. Jestliže krevetkám dva dny nedoplníte krmivo, jsou schopny se život např. řasami na kamenech. Vhodné je jako krmivo sušená spirulina, granulovaná krmiva pro krevety a pro zpestření jídelníčku třeba spařená kopřiva nebo i ovoce.

Rozmnožování

Rozmnožování není těžké, je to přímou formou, kdy samice naklade vajíčka pod ocasem, kde je má cca 20 – 25 dnů. Poté se pod ocasem objeví miniaturní krevetky. Pro vývoj vajíček není potřeba nijak upravovat podmínky v akváriu. Rostou relativně rychle a cca za 3 měsíce již dorůstají velikosti rodičů.

Caridina dennerli – prodej

Zde opět musíme odkázat na odborníky, kteří nám při nákupu poradí. Důležité je opravdu dbát na dlouhou a pomalou aklimatizaci a krevetky umístit do zaběhnutého akvária.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde