Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.) Přihlásit se
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Krevetky do akvária - Krevetky ve sladkovodním akváriu a jejich chov

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Pro některé z vás je možná slovo krevetka neznámé. Tento malý živočich se však stává čím dál víc oblíbeným obyvatelem akvária a proto by jsme si měli říct co to vlastně krevetka je a jak se o ní co možná nejlépe starat.

Co je to tedy krevetka?

Je to poměrně malý bezobratlý živočich, který pochází z oblasti Asie a žije zde ve velkých skupinkách. Živí se ve většině případů řasou a zbytky potravy (některé druhy jsou však dravé), existují však taky tzv. filtrující krevetky. Oblíbenými se staly hlavně svými barevnými variacemi a pak také specifickým chováním. Největší krevetky se dorůstají až 10 cm (např. filtrující krevetka rodů Atya nebo Atyopsis), ty nejmenší tzv. trpasličí krevetky pak jen několika centimetrů (např. krevetky rodů Caridina, Neocaridina).

Jak na chov? Začneme pěkně od začátku:

Pořízení akvária:
- krevetky ve většině případů nepotřebují obrovská akvária a proto jsou pro ně na trhu
dostupná akvária menších velikostí. Pro běžný chov jsou vhodným řešením Nano akvária velikosti od 10-30l, pro druh Caridina japonica je však vyžadující akvárium alespoň 50l.

Vybavení akvária
- krevetky nepatří mezi nejnáročnější živočichy tudíž nám postačí běžná výbava pro ostatní rybičky, jako je filtrace, topení je-li potřeba a osvětlení pokud nemáme akvárium s krevetkami umístěné třeba u okna. Důležitou součástí akvária při chovu krevetek by mělo být krycí sklo, jelikož tyto malé potvůrky velmi často z akvária utíkají. Ať už kvůli podmínkám, nebo prostě proto, že to dělají rády.

Zařízení, neboli vzhled akvária
- krevetky patří mezi živočichy, kteří se rádi schovávají a mají rádi rostlinky. Proto by měla být volba krevetek především do rostlinných nádrží ať už společenských či samostatných pouze pro ně. Nejideálnější jsou porosty z mechů a prorostlé rostliny, kde vyhledávají svou potravu a zároveň jsou tam v bezpečí. Chceme-li však pěstovat rostlinky, tak je velmi důležitý výběr substrátu, nebo písku. Nejvhodnější volbou pro krevetky je pak substrát Ebi Gold určený přímo pro krevetky. Krevetky žijí ve velmi čisté vodě a pro svůj krunýř potřebující specické parametry a právě proto jsou k dostání tyto speciální substráty. K výběru jiných substrátů vám pak může pomoci článek o substrátech a píscích.

Voda a její parametry
- krevetky jsou mnohem šťastnější v čisté a okysličené vodě nežli naopak, proto bychom měli dbát na pravidelnou údržbu akvária a hlídání především dusitanů a amoniaků ve vodě, na které jsou krevetky citlivé. Pozor taky na některá léčiva, které jsou zvláště krevetkám nebezpečné. Důležitou částí je také teplota vody, která by neměla v žádném případě přesáhnout 30°C. Ideálně by měla být teplota od 23-27°C, pro některé specifické druhy to může být mírně odlišné. Parametry vody jako je Ph, tvrdost a podobně už nejsou pro krevetky až tak zásadní, ale určitě by se neměly pohybovat v extrémních hodnotách. Potřebují hlavně vápník pro svůj krunýř a proto by neměla být voda příliš měkká.

Živočichové – spolubydlící

- musíme si uvědomit, že krevetky jsou malé a docela bázlivé a proto by měli být spolubydlící rovněž malí a především by neměli být draví, jinak si na krevetkách mohou pochutnat. Většina ryb považuje krevetky za potravu a ve volné přírodě tomu tak i je. Měli bychom tedy do akvária dát rybičky, které jsou opravdu malé. Osobně mám v akváriu s krevetkami např. Neonky modré, Dania perlová nebo různé trpasličí tetry. Avšak nejlepší variantou jsou krevetky v samostatné nádrži, jelikož jejich množení ostatní rybičky velmi intenzivně potlačí a dalším problémem může být stres krevetek.

Krmení

- pro většinu krevetek je hlavní přísun potravy řasa, ta však bývá nedostačující, a proto je na trhu řada krmiv určená přímo pro ně. Máme tady speciální krmiva obohacená o vápník a vitamíny a pak také krmiva, která obsahují především rostlinné složky. Určitě je vhodné mít doma jak krmiva kompletní, tak i ty doplňkové vitamínové, kterými občasně krevetky přikrmujeme pro jejich zdravý růst a vývoj.
Existují také přírodní krmiva dostupná v přírodě, mezi ně můžou patřit olšové šišky, spařené kopřivy, dubové listí a podobně. Každý druh krevetky má rád něco jiného, některé nepohrdnou různým ovocem a jiné zase nesní nic jiného než krmiva přímo pro ně.

Základní druhy krevetek

Řasožravé
- tyto krevetky patří mezi nejčastěji chované a také prodávané druhy. Jsou to krevetky, které se živí hlavně řasou a patří mezi ně např. druhy Caridina japonica, Neocaridina denticulata („cherry“), které jsou spíše méně náročné a běžně dostupné. Mezi ty náročnější a méně časté pak patří krevetky jako Caridina sp. "Red Crystal", "Bumble Bee", "Tiger" (tzv. skupina Caridina serata), C. babaulti, C. palmata a další. Pro svou vlastnost odstaňování řas je volí velké množství akvaristů.

Všežravé
- do této skupiny patří méně známe krevetky „Glass Shrimps“ nebo také „Grass shrimps“ patřící do rodu Palaeomonetes, Palaeomon. Tyto krevetky jsou většinou méně zbarvené a bývají zaměňovány třeba s krevetkami rodu Caridina japonica. Jejich rozdíl je však v klepýtkách, které mají všežravé krevetky malinko větší a také v zahnutém krunýři.

 Dravé krevety

- do tohoto rodu patří Macrobrachium, které jsou příbuzné předchozí skupině. Tyto krevetky jsou větší a mají větší klepýtka. Jsou také agresivnějsí a spíše nevhodné do společenských akvárií.

Filtrující krevetky
- Filtrující krevetky dorůstají rozměrů až 10 cm a mezi jejich zvláštnost patří to, že místo klepítek mají chomáčky, na které zachytávají vše co plave ve vodě a to následně konzumují. Jsou to krevetky vcelku rozšířené a vhodné i k větším rybám. Patří mezi ně druhy Atyopsis moluccensis a Atya gabonensis. Tyto krevetky se však nedaří množit v zajetí, a proto bývá jejich cena poměrně vysoká.

Množení a křížení
Krevetky patří mezi živočichy odděleného pohlaví a chceme-li mít mladé krevetky, tak musíme pořídit pár. Nejjednodušší druh na množení je Neocaridina denticulata, které se v akváriu množí poměrně bez obtíží a sama bez speciálních podmínek. Rozdílné pohlaví lze většinou rozlišit podle zbarvení krevetek, kdy sameček bývá méně vybarvený a také menší. Po nějaké době můžeme sledovat jak samice nosí vajíčka na svých „chloupcích“ pod ocáskem. Viz. Foto:

Měli bychom si uvědomit, že spousta barevných druhů krevetek vznikla křížením různých druhů a variací a proto se může stát, že při chovu několika barevných variant nalezneme v akváriu krevetky různě barevné, nebo naopak odbarvené apod. Tyto krevetky už pak nelze považovat za druh, který jsme si koupili, ale jako mix. Obrázek vám může ukázat jak vznikaly různé varianty krevetek.

Zkušenosti z mé strany:
Ze zkušenosti bych mohl říct, že chov krevetek mě celkem ohromil a jsou to úžasná stvoření, které je krásné sledovat, tedy jejich pohyby a to jak se chovají. Mají-li krevetky klid tak stává se, že volně plavou po nádrži, přeplouvají z listu na list a stále něco dělají a nebo něco sbírají. Při chovu s rybičkami se mnohdy nebojí ukrást nějakej kousek žrádla přímo rybičce od hubičky a když dostanou něco co jim opravdu chutná, tak je krásne pozorovat jak se všechny schází na ten kousek žrádla co dostanou.

Musím upozornit na fakt, že pokud máte filtr, tak je vhodné dát na jeho sání mřížku, biomolitan, nebo pořídit nasávací koš, který krevetky nenasaje. Při čištění filtru jsem mnohdy vytáhl z vnějšího filtru i 30-40 krevetek.