Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jakou zvolit filtraci do jezírka

Pokud hledáte rychlý způsob, jak vybrat jezírkový filtr, doporučujeme Vám použít našeho interaktivního průvodce:

Každé jezírko by mělo mít minimálně čerpadlo a filtr. Podstatně tím zvýšíte kvalitu vody v jezírku a její čistotu. Neméně důležitou je i UV lampa. Doporučujeme tedy i články o výběru čerpadla a článek o výběru UV lampy. Jezírkové filtry v sobě nikdy nemají nainstalované cirkulační čerpadlo. Čerpadlo pro pohon filtru je vždy nutné pořídit zvlášť (viz. článek o výběru čerpadla).

 

TIP: Pokud pořizujete novou filtraci s čerpadlem, podívejte se na námi sestavenou tabulku doporučených sestav čerpadlo+filtr+hadice+UV lampa. V tabulce jen vyberete velikost Vašeho jezírka a tabulka Vám ukáže vhodné čerpadla, filtry, hadice a UV lampy, které jsou spolu kompatibilní.

 

Jaký druh filtru zvolit?

Běžně se používají 3 základní typy jezírkových filtrů. Jsou to netlakové biofiltry, tlakové filtry a potom velké, komorové filtry pro velká jezírka.

 

Netlakové biofiltry

Jedná se o velké nádoby nad 100 litrů, které jsou plné filtračních materiálů. Mají také obvykle úchyt pro připevnění UV lampy. Jejich objem je velký, takže zde snadno dochází i k biologickému čištění vody – filtrační bakterie tak čistí vodu i biologicky a odstraňují z ní neviditelné, jedovaté látky.

Každý takový filtr má určitý maximální průtok. Je tomu tedy nutno zohlednit výběr jezírkového čerpadla.

Údržba spočívá v otevření poklopu filtru a vyčištění filtračních médií.

Tyto biofiltry musí být vždy nad úrovní hladiny jezírka! Je nutné je postavit vedle jezírka, nelze je zakopat do země jako tlakové filtry. Výstup vody z filtru musí být volný nebo usměrněn směrem dolů, nelze jej vytlačovat.

Pro správný výběr doporučujeme naši tabulku doporučených sestav filtrů a čerpadel, abyste měli správný filtr ke správnému čerpadlu.

 

Tlakové filtry

Jedná se o velké nádoby (kanystry o objemech od 20l do cca 50l). Čerpadlo, které umístíte do jezírka do nich tlačí vodu, která se v nich čistí. Pokud Vám jde jen o mechanickou filtraci, můžete zvolit i menší filtry okolo 20l. Pokud chcete vodu čistit i biologicky nebo oddálit údržbu, použijte větší filtry.

Tyto filtry téměř vždy obsahují v ceně i zabudovanou UV lampu, která je uvnitř filtru.

Velkou výhodou těchto filtrů je i to, že je můžeme umístit pod hladinu jezírka – vykopeme díru vedle jezírka a umístíme je tam. Není pak potřeba ani tak silné čerpadlo, jelikož je překonávaný výškový rozdíl nízký. Výstup vody je možno tlačit dále do výšin např. na potůčky.

V nabídce jsou tři druhy tlakových filtrů, které se liší náročností údržby:

Řada manuálně údržbových filtrů (280, 380, 500). Tyto filtry jsou za velmi příznivou cenu. Čistí se manuálně, tzn. Že otevřeme víko a materiály uvnitř ručně vyčistíme.

Druhou řadou jsou poloautomatické filtry 2500 až 30000. Tyto filtry při údržbě není nutné otevírat. Stačí pomocí kličky na nich filtrační houby uvnitř mechanismem očistit a následně špinavou vodu uvnitř vypustit otočením kohoutku.

Vrcholnou verzí jsou automatické tlakové filtry AUTO. Tyto filtry se jedním zmáčknutím tlačítka samy vyčistí (obsahují motor pro automatické vyčištění) a samy ze sebe vypustí špinavou vodu z propraných médií.

Pro správný výběr doporučujeme naši tabulku doporučených sestav filtrů a čerpadel, abyste měli správný filtr ke správnému čerpadlu.

 

Komorové filtry pro velká jezírka

Jedná se o velké filtrační vany o objemu stovek litrů zakopané v zemi. Jejich výroba a hlavně instalace je složitější. Budeme se jim věnovat v některém z dalších návodů.

 

Doporučujeme také naše další rádce s výběrem jezírkové techniky:

Doporučené sestavy filtrace+čerpadla+UV lampy.

Jak vybrat čerpadlo do jezírka?

Jakou zvolit UV lampu do jezírka?

Jak vybrat jezírkový skimmer a jak jej zapojit?

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde