Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Jakou zvolit filtraci do jezírka

Každé jezírko by mělo mít minimálně čerpadlo a filtr. Podstatně tím zvýšíte kvalitu vody v jezírku a její čistotu. Neméně důležitou je i UV lampa. Doporučujeme tedy i články o výběru čerpadla a článek o výběru UV lampy. Jezírkové filtry v sobě nikdy nemají nainstalované cirkulační čerpadlo. Čerpadlo pro pohon filtru je vždy nutné pořídit zvlášť (viz. článek o výběru čerpadla).

 

TIP: Pokud pořizujete novou filtraci s čerpadlem, podívejte se na námi sestavenou tabulku doporučených sestav čerpadlo+filtr+hadice+UV lampa. V tabulce jen vyberete velikost Vašeho jezírka a tabulka Vám ukáže vhodné čerpadla, filtry, hadice a UV lampy, které jsou spolu kompatibilní.

 

Jaký druh filtru zvolit?

Běžně se používají 3 základní typy jezírkových filtrů. Jsou to netlakové biofiltry, tlakové filtry a potom velké, komorové filtry pro velká jezírka.

 

Netlakové biofiltry

Jedná se o velké nádoby nad 100 litrů, které jsou plné filtračních materiálů. Mají také obvykle úchyt pro připevnění UV lampy. Jejich objem je velký, takže zde snadno dochází i k biologickému čištění vody – filtrační bakterie tak čistí vodu i biologicky a odstraňují z ní neviditelné, jedovaté látky.

Každý takový filtr má určitý maximální průtok. Je tomu tedy nutno zohlednit výběr čerpadla.

Údržba spočívá v otevření poklopu filtru a vyčištění filtračních médií.

Tyto biofiltry musí být vždy nad úrovní hladiny jezírka! Je nutné je postavit vedle jezírka, nelze je zakopat do země jako tlakové filtry.

Pro správný výběr doporučujeme naši tabulku doporučených sestav filtrů a čerpadel, abyste měli správný filtr ke správnému čerpadlu.

 

Tlakové filtry

Jedná se o velké nádoby (kanystry o objemech od 20l do cca 50l). Čerpadlo, které umístíte do jezírka do nich tlačí vodu, která se v nich čistí. Pokud Vám jde jen o mechanickou filtraci, můžete zvolit i menší filtry okolo 20l. Pokud chcete vodu čistit i biologicky nebo oddálit údržbu, použijte větší filtry.

Tyto filtry téměř vždy obsahují v ceně i zabudovanou UV lampu, která je uvnitř filtru.

Velkou výhodou těchto filtrů jei to, že je můžeme umístit pod hladinu jezírka – vykopeme díru vedle jezírka a umístíme je tam. Není pak potřeba ani tak silné čerpadlo, jelikož je překonávaný výškový rozdíl nízký.

V nabídce jsou tři druhy tlakových filtrů, které se liší náročností údržby:

Řada manuálně údržbových filtrů (280, 380, 500). Tyto filtry jsou za velmi příznivou cenu. Čistí se manuálně, tzn. Že otevřeme víko a materiály uvnitř ručně vyčistíme.

Druhou řadou jsou poloautomatické filtry 2500 až 30000. Tyto filtry při údržbě není nutné otevírat. Stačí pomocí kličky na nich filtrační houby uvnitř mechanismem očistit a následně špinavou vodu uvnitř vypustit otočením kohoutku.

Vrcholnou verzí jsou automatické tlakové filtry AUTO. Tyto filtry se jedním zmáčknutím tlačítka samy vyčistí (obsahují motor pro automatické vyčištění) a samy ze sebe vypustí špinavou vodu z propraných médií.

Pro správný výběr doporučujeme naši tabulku doporučených sestav filtrů a čerpadel, abyste měli správný filtr ke správnému čerpadlu.

 

Komorové filtry pro velká jezírka

Jedná se o velké filtrační vany o objemu stovek litrů zakopané v zemi. Jejich výroba a hlavně instalace je složitější. Budeme se jim věnovat v některém z dalších návodů.

 

Doporučujeme také naše další rádce s výběrem jezírkové techniky:

Doporučené sestavy filtrace+čerpadla+UV lampy.

Jak vybrat čerpadlo do jezírka?

Jakou zvolit UV lampu do jezírka?

Jak vybrat jezírkový skimmer a jak jej zapojit?