🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 02d 15h 55m 13s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jaké parametry akvarijní vody je vhodné znát a pravidelně testovat

V kategorii: Jak na čištění, odkalování, údržbu akvária

Častý dotaz našich zákazníků zní, jaké parametry vody je nutné znát, jaká by měla být jejich ideální hodnota a jak často tyto parametry testovat.

V následujících odstavcích se pokusíme vysvětlit jeden parametr vody po druhém a odpovědět na nejčastější dotazy.

pH vody

Tento údaj je mezi akvaristy zřejmě nejznámější. pH vody nám určuje, jak moc je voda kyselá. Z kohoutku nám teče obvykle voda s pH okolo hodnoty 7 nebo lehce vyšší.

Jaká je ideální hodnota pH? Toto záleží především na rybách, které chováte. Pokud máte běžně nabízené ryby z akvaristiky, většinou nic nezkazíte, pokud bude voda v akváriu s pH okolo 7. Některé druhy ryb však vyžadují pH okolo 6, což už je voda trochu kyselejší. Naopak ryby z Afrických jezer vyžadují vodu okolo 8. Vhodnou hodnotu pH zjistíte v atlasu ryb.

Pokud je Vaší starostí primárně pěstování rostlin, pak se pohybujte okolo hodnoty pH 6,5, jelikož při této hodnotě jsou rostlinám nejlépe přístupné živiny.

K testování stačí použít i ty nejlevnější testy jako Aquar pH test. Pokud chcete mít neustálý přehled o hodnotě pH online přímo v akváriu, můžete si na sklo nalepit permanentní test Seachem pH Alert.

PH testy naleznete zde: PH testy

 

Celková tvrdost GH a uhličitanová tvrdost KH

Tyto údaje je nutné znát, pokud chováte ryby, které potřebují pouze měkkou nebo naopak tvrdou vodu nebo při cíleném množení ryb.

V případě rostlin je to v podstatě jedno, přestože platí, že se rostlinám daří spíše ve vodě s nižší tvrdostí.

Testovat vodu na tyto parametry nepovažujeme za příliš důležité, jelikož s naměřenou hodnotou stejně příliš nezmůžete. Buď Vám prostě z kohoutku teče tvrdá nebo měkká voda. Z tohoto důvodu stačí použít i ty nejlevnější testy Aquar CM test na celkovou tvrdost a Aquar KH test na uhličitanovou tvrdost pro orientační znalost Vašich hodnot vody.

Testy na celkovou tvrdost naleznete zde.

Testy na uhličitanovou tvrdost naleznete zde.

 

Dusitany NO2

Dusitany jsou pro ryby extrémně nebezpečné a i jejich malé množství ve vodě může způsobit smrt ryb. Vyskytují se v akváriích, ve kterých správně nefunguje filtr nebo v nově založených akváriích.

Testovat vodu na dusitany NO2 doporučujeme pouze v nově založeném akváriu nebo pokud nám náhle začnou hynout ryby. V zajetých akváriích s kvalitní filtrací se dusitany vůbec nevyskytují. Použít lze pro orientační měření levný Aquar NO2 test.

NO2 testy naleznete zde.

Čpavek

Čpavek je v podstatě velmi podobný dusitanům. Vyskytuje se pouze při stejných podmínkách jako dusitany. Opět je pro ryby extrémně nebezpečný. Jeho koncentrace se může zvýšit při překrmení, špatné funkci filtru nebo v novém, nezajetém akváriu.

Čpavek doporučujeme měřit permanentním testem Seachem Ammonia Alert. Ten se pouze nalepí na sklo akvária a po dobu jednoho roku ukazuje online množství čpavku v akváriu. 

Testy na čpavek naleznete zde.

Dusičnany NO3

Dusičnany by se měly pohybovat v rozmezí 5 až 25 mg/l. Pokud je to více, mohlo by to škodit některým citlivějším druhům ryb. Pokud je to pod 5 mg/l, byl by zase problém s růstem rostlin, jelikož ty dusičnany potřebují jako živinu k růstu.

Pokud je hladina nižší, je nutné přihnojovat hnojivem s obsahem dusíku, pokud vyšší, bude nezbytné provádět větší výměny vody, ubrat na počtu ryb v akváriu, případně podpořit růst rostlin tak, aby přebytečné dusičnany spotřebovaly.

Dusičnany doporučujeme měřit kvalitními testy, jelikož testy v hodnotě okolo 100,-Kč obvykle nefungují a ukazují nesmyslné hodnoty. Vhodný je např. Sera NO3 test nebo špičkový JBL NO3 test.

Testy na dusičnany naleznete zde.

Fosforečnany PO4

Fosforečnany je nutné měřit pouze v rostlinných akváriích, pokud má akvarista podezření na jejich nedostatek. Jedná se totiž o důležitou živinu pro rostliny.

Pro běžného akvaristu však nemá příliš cenu tento údaj znát.

Rozhodně nejlepší test na fosforečnany je JBL PO4 test. Ostatní levné testy bohužel příliš nefungují.

PO4 testy naleznete zde.

 

Test na oxid uhličitý CO2

Tento test je vhodný pouze pro ty, kteří sytí vodu pomocí CO2 pro lepší růst rostlin. Pro ostatní je tento test zbytečný. Nicméně pro akvaristy, kteří přidávají do akvária CO2 by se mělo jednat o naprosto klíčový test. V opačném případě by do akvária mohli přidávat příliš moc nebo naopak příliš málo CO2.

Nejprodávanější a nejlepší test na CO2 je tzv. drop checker. Jedná se o s skleněnou baňku, do které se nakape Dennerle kapalina a ta mění svou barvu. Podle barvy poznáte, jaké množství CO2 ve vodě právě je.

Testy na CO2 naleznete zde.

Testovat se samozřejmě dají i další parametry vody, nicméně ty nepovažujeme za základní a akvaristé je potřebují znát pouze ve specifických případech.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde