Akvárium s řasokoulemi Více zde 02d 07h 10m 01s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak zprovoznit vnější akvarijní filtr

 

V tomto článku si probereme, jak správně nainstalovat a udržovat akvarijní filtr. Má to určité zákonitosti, které mohou výrazně ovlivnit jeho efektivitu.

Filtrační bakterie a biologické zprovoznění filtru

Filtrace v akváriu nemá jen funkci mechanické filtrace, aby odstraňovala viditelné nečistoty, ale také funkci biologickou, kdy čistí vodu neviditelně. Vodu čistí tzv. filtrační bakterie, které se usazují ve filtru a přeměňují jedovaté odpadní látky jako čpavek, močovinu na neškodné látky, které lze odstranit výměnou vody.

Čím více filtračních bakterií ve filtru osídlíme, tím efektivnější filtrace bude. Jak zajistit co nejvíce bakterií ve filtru po spuštění:

1. Bakterie se ve filtrů osídlí samy do cca 5 týdnů. Velmi to však urychlí násada bakterií. Po jejím nalití do akvária se bakterie ve filtru usadí do týdne. Doporučujeme také dávkování po každém čištění filtru. Velmi kvalitní jsou bakterie Seachem Stability.
2. Pokud máte již nějaký zaběhlý filtr, vložte do nového filtru i nějaké filtrační materiály ze zaběhlého filtru a pak k nim ještě nadávkujte bakterie z lahvičky.
3. Filtr nikdy na noc nevypínejte. Bakterie ve filtru potřebují kyslík a ten jim začne docházet již hodinu po vypnutí filtru, kdy začnou rychle hynout. Pokud byste filtr v noci vypínali, nikdy by se v něm žádné bakterie nevytvořily a jedovaté látky by se z vody neodbourávaly.
4. První 4 týdny počítejte s tím, že filtr nepracuje na 100% a můžete proto raději měnit častěji vodu nebo nedávat do akvária tolik ryb. Tekuté bakterie celý proces výrazně urychlují.

Jaké filtrační materiály použít a jak je poskládat ve filtru

Cílem výběru filtračních materiálů je zajistit co nejlepší prostředí filtračním bakteriím a dostat jich do filtru co nejvíce. Mezi materiály je velký rozdíl v tom, kolik se do nich vejde bakterií. Do docela porézního materiálů, jako je filtrační molitan se vejde podstatně více bakterií než např. do keramických kroužků, jelikož v kroužcích mohou být bakterie jen na povrchu kroužku, kdežto v molitanu mohou být bakterie schované i uvnitř v dutinkách. Ještě podstatně více bakterií lze umístit do speciálních porézních filtračních materiálů. Tyto média nabízí bakteriím několikanásobně více prostoru než molitany. Porézní média se nemění, stačí je jen propláchnout akvarijní vodou při čištění filtru. Jak tedy postupovat:

1. Do filtru umístěte nějaké porézní filtrační médium jako je např. Seachem Matrix. To bude sloužit jako srdce filtru a bude zde umístěno nejvíce bakterií.
2. Aby se toto porézní médium nezanášelo odpadem, umístěte nejdříve do filtru filtrační molitan nebo keramické kroužky, které zadrží nejhrubší nečistoty. Musíte totiž udržovat porézní materiály poměrně čisté.
3. Na závěr filtrace doporučuji chemické dočištění pomocí sáčku Seachem Purigen, který do sebe nasává čpavek, močovinu a hlavně také odstraňuje zákaly, takže je voda průzračná bez stop zákalů. Odstraňuje také hnědé zbarvení vody kořeny. Purigen stejně jako Matrix máte napořád, stačí je jen opláchnout vodou, v případě Purigenu zregenerovat.
4. Jako poslední krok můžete volitelně použít bílou filtrační vatu. Ta odstraní nejjemnější mechanické nečistoty. Vatu je však potřeba pravidelně měnit za novou.

Pro shrnutí: Nejdříve musí voda ve filtru protéct molitanem nebo válečky, následně do filtru umístěte co nejvíce Matrixu nebo podobného porézního materiálu a na závěr musí voda protéct Purigenem a případně filtrační vatou.

Jak na údržbu a čištění filtru

Aby filtr stále pracoval správně, je potřeba jej pravidelně čistit a provádět údržbu. Doporučujeme:

1. Jednou za 3-4 měsíce otevřít filtr a ve vodě z akvária v kýblu proprat všechna filtrační média. Lepší je použít akvarijní vodu, aby chlór neničil bakterie uvnitř. Pro pohodlnější manipulaci můžete použít filtrační síťky.
2. Pokud jste používáte Purigen, tak je potřeba jej zregenerovat v SAVU (postup v návodu nebo na detailu produktu). Velmi vhodné je mít sáčky Purigenu dva, jelikož je jen vyměníte a druhý si v klidu zregenerujete, abyste další den nemuseli filtr opět otevírat.
3. Pokud používáte filtrační vatu, tak ji vyměňte za novou. Ostatní filtrační materiály není třeba měnit za nové, stačí je proprat.
4. Současně si pořiďte kartáč na čištění hadic a protáhněte jím hadice z filtru. Výrazně tím pomůžete udržet dostatečný proud z filtru, které nečistoty na hadicích snižují. Hadice můžete připevnit k filtru i fixátory, pokud se bojíte, že by mohly vyklouznout. Kartáčem pročištěte i vtokové a výtokové trubice v akváriu.
5. Jednou za půl roku není špatné vytáhnout rotor a vyčistit ho kartáčkem. Lépe poběží. Každopádně při každém otevření filtru promažte hlavní těsnění hlavy tímto silikonem v tubě.

Věřím, že díky tohoto návodu správně zprovozníte svůj filtr. Další informace naleznete v naší Akvapedii.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde