Akvárium s řasokoulemi Více zde 03d 14h 03m 47s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak na založení nového akvária - zakládáme akvárium krok za krokem

V kategorii: Zakládání akvária a ADA japonská akvária

Mezi jedny z nejčastějších dotazů, které nám zasíláte, je dotaz "jak založit akvárium". Jelikož mnoho našich čtenářů zcela začíná s akvaristikou a nemají žádné zkušenosti, tak jsme se rozhodli sepsat tento článek. Krok po kroku si uvedeme jednotlivé komponenty a řekneme si, zdali jsou právě pro Vás vhodné, jelikož ne každé akvárium má stejné potřeby.

Rozdělení akvárií podle typu

Tak jako se dělí auta na užitkové, rodinné, sportovní, atd., tak i akvária se dělí na různé typy. Toto rozdělení je velmi důležité a přitom velmi opomíjené. Každý typ akvária má totiž rozdílné nároky na techniku a vybavení.
Sladkovodní akvária (mořské v tomto článku opomeneme) si rozdělíme do těchto základních skupin:

  • běžné akvárium
  • akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci)
  • rostlinné akvárium
  • malawi/tanganika 

Toto rozdělení je na základě použitého vybavení. Na internetu se určitě setkáte s rozdělením podle biotopů apod., tj. že se bude například jednat o amazonská akvária s rostlinami a rybami z oblasti amazonie, to pro náš výběr vybavení ale není důležité.


Nyní si v krátkosti popíšeme rozdíly v těchto čtyřech základních typech akvárií.

1. Běžné akvárium

Jedná se o klasické sladkovodní akvárium se kterým se setkáte nejčastěji. Obvykle jej jej zakoupíte již jako set od výrobce. To znamená, že má již vše potřebné - samotné skleněné akvárium, kryt s osvětlením, filtraci, topítko, substrát (štěrk). V těchto akváriích nalezneme většinou nenáročné a běžně dostupné druhy ryb s několika nenáročnými rostlinami, popřípadě pouze s umělými rostlinami.
Pro náročnější rostliny však tento typ akvária není dostatečný, protože jak filtrace, tak i osvětlení je velmi slabé a nedokázalo by utáhnout nároky náročnějšího akvária.



 2. Akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci)

Tento typ akvárií si již akvaristé nekupují obvykle jako set, ale skládají si jej z jednotlivých komponentů, protože setové vybavení je poddimenzované. Je to z důvodu, že terčovci jsou velmi citlivé ryby a je potřeba jim tedy přizpůsobit i výběr vybavení. Osvětlení stačí slabší, ale je potřeba zvolit dostatečně silnou filtraci, jelikož čím větší ryby v akváriu máme, tím více je i odpadních látek, které je potřeba vyfiltrovat. Vnitřní filtry jsou obvykle pro tento typ akvárií nedostačující a proto se volí vnější filtry, což jsou nádoby umístěné mimo akvárium do kterých vedou hadice z akvária. Výhoda této filtrace je, že má obvykle silnější čerpadlo, takže profiltruje větší množství vody za určitý čas. Další a tou primární výhodou je množství filtračních náplní, do kterých se usídlují užitečné bakterie, které zajišťují filtraci vody. Zatímco ve vnitřní filtru máte malou filtrační náplň (například kvádr 15x5x5cm), tak ve vnějším filtru se nachází několik litrů filtračních materiálů.
Základním rozdílem mezi zmíněnými druhy akvárií je tedy především filtrace.



3. Rostlinné akvárium

Jedná se o nejnáročnější druh sladkovodního akvária. Tyto akvária jsou buďto hustě zarostlá rostlinami (holandská) nebo se akvaristé snaží krajinu z přírody přenést a minimalizovat do akvária (původně tato myšlenka vznikla v Japonsku). V těchto akváriích jsou použity velmi náročné rostliny (obecně červené a kobercové rostliny) na světlo a živiny, takže je potřeba použít pokročilou techniku. Když budeme konkrétní, tak svítidla jsou zhruba 2-3x výkonnější než u běžných akvárií, filtrace je opět vnější jako u akvárií s náročnými rybkami, je použitý speciální výživný substrát a do akvária je dodáváno CO2 z tlakové láhve.



 4. Malawi/tanganika

Tento typ akvárií je v ČR a SK také velmi rozšířený. Jedná se o typ akvárií, které mají simulovat podmínky v jezerech Malawi a Tanganika v Africe. Co se týče vybavení akvária, tak je nejpodobnější typu dva, " Akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci)". Taktéž je použita silnější filtrace, ale obvykle není toto akvárium osazeno rostlinami nebo případně pouze anubiasy, což jsou velmi nenáročné rostliny. Proto je u těchto akvárií velmi slabé osvětlení a nezřídka v modrém odstínu, aby ryby lépe vynikly.
Dalším poznávacím znakem tohoto akvária je 3d pozadí, které má simulovat skály v jezeře. Není to nutnost ale obvykle v těchto akváriích je.



Vybavení akvária

1. Skleněné akvárium

Tady v podstatě není příliš co říct. Snad pouze, že na trhu mám obvykle dva typy skla pro akvária. Klasické a nejpoužívanější float a speciální velmi čiré optiwhite (rozdíl na obrázcích níže).

Float je sklo, s kterým se běžně setkáváte, je mírně nazelenalé a pro lepení spojů se používá nejčastěji černý silikon (ale může být i transparentní). Optwhite sklo je typ velmi čirého skla. Obvykle se používá o rostlinných akvárií. Žádný důvod, proč zrovna u rostlinných akvárií se tento typ skla používá není, ale obecně to tak platí. Jeho výhoda je, že akvárium (pokud je čisté) je na pohled zcela průzračné a tak to často vypadá, jako kdyby voda uvnitř akvári vůbec nebyla :-). Další výhodou je, že hrany akvária "svítí", což také vypadá velmi dobře. Tyto výhody však nejsou zadarmo a rozdíl v ceně je znatelný (zejména u větších akvárií).

2. Filtrace

Filtrace je potřeba pro všechny typy akvárií ale liší se v sílé.

  • Běžné akvárium - obvykle používáme vnitřní filtry, které jsou pro naše nároky dostačující
  • Akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci) - používáme vnější filtrace, vybírejte podle doporučení výrobce (uvedeno na obalu)
  • Rostlinné akvárium - taktéž vnější filtrace
  • Akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci) - taktéž vnější filtrace


Vnější filtraci pak můžete doplnit i speciálním filtračním materiálem Seachem Purigen, který do sebe dokáže nasát nečistoty z akvária a voda je pak zcela čistá. Po určité době (například 3 měsíce), pak filtrační materiál vytáhnete, vyčistíte v Savu a můžete znova používat.

Vnější filtry nalezente zde  (doporučujeme značku SunSun - skvělý poměr cena/výkon):
Vnitřní filtry nalezente zde



 3. Osvětlení

Zářivky už jsou přežitek, takže doporučuji vybrat LED. Jednak mají až 3x nižší spotřebu (je to dáno tím, že svítí pouze dolů. Zářivka vyzařuje světlo do všech stran a to se pak ztrácí), je možné použít kontroléry a docílit efektů postupného stmívání a rozednívání, ale především můžete nastavovat intenzitu od 0-100%. Jelikož je velmi pravděpodobné, že nenaleznete svítidlo, které bude výkonem přesně odpovídat Vašim požadavkům, tak můžete jednoduše upravit výkon (což u zářivek nejde). Je to důležité, protože správně zvolený výkon osvětlení má zásadní vliv na růst řas.
LED svítidla se pak dělí podle světelného zdroje. Některá svítidla mají LED čipy s velkou svítivostí a i delší životností (v řádech let, takže návratnost nemusíte řešit) a některá zase "LED pásky" s kratší životností (výkon pak klesne, nepřestane svítit úplně) a menší svítivostí.

LED svítidla s čipy naleznete zde:

https://www.rostlinna-akvaria.cz/chihiros-led-a-serie/
https://www.rostlinna-akvaria.cz/chihiros-led-c-serie/


LED svítidla s LED pásky naleznete zde:

https://www.rostlinna-akvaria.cz/led-osvetleni-lfl-cl-bila/
https://www.rostlinna-akvaria.cz/led-osvetleni-lfl-cl-modro-bila/

Pro běžná akvária a akvária s náročnějšími rybami zvolte LED svítidlo/a s výkonem cca 0,15 W/l, pro malawi/tanganiku můžete bez problému použít 0,1 W/l (například zabarvené do modra) a pro rostlinná akvária cca 0,25 - 0,35 W/l (pokud je akvárium široké, například >50 cm, tak doporučuji zakoupit dvě svítidla, aby byla osvícená plocha rovnoměrná).

Detailnější článek o osvětlení naleznete zde:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/jakou-silu-akvarijniho-osvetleni-zvolit-pro-vase-akvarium-149



 4. CO2

CO2 z tlakové láhve se používá pouze u rostlinných akvárií, jelikož je důležité pro růst náročných rostlin.

Více o výběru CO2 setu se dozvíte zde:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/vyber-co2-setu-a-jeho-prislusenstvi-150

Pro ostatní akvária není nutné (u akvárií bez rostlin je kontraproduktivní) a můžete případně zvolit tekutý uhlík, což je vhodný doplněk pro nenáročné rostliny. Naleznete zde:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/tekuty-uhlik-co2



5. Vzduchování

Vzduchování je potřeba pouze u větších akvárií bez silné filtrace. Pro běžné akvária nebo akvária s vnější filtrací není vzduchování zapotřebí. Téměř veškeré okysličení vody probíhá na hladině. Váš filtr způsobuje rotaci vody v akváriu a tím se okysličuje voda. Vzduchovací motorek zvolte tedy pouze v případě, že nemáte filtraci (nedoporučuji) nebo máte větší akvárium s množství ryb a se slabou filtrací.

Pokud se pro vzduchování rozhodnete, ať již z nutnosti nebo pro dekoraci, tak potřebujete vzduchovací motorek, silikonovou hadičku, zpětný ventil a vzduchovací kamínek. Vše naleznete zde

6. Topení

Pokud v akváriu neklesne teplota pod cca 20-22 stupňů celsia (v běžné pokojové teplotě níže neklesne), tak topení není nutné. Výjimku však tvoří například akvária s terčovci, což jsou ryby, které vyžadují teplotu okolo 28 stupňů. Mnoho z Vás se na nás obrací s výběrem rostlin v závislosti s topením. Je to z důvodu, že v atlasech rostlin jsou uvedeny vyšší teploty. V atlase se nachází totiž běžná teplota v jejich domovině, rostliny však rostou i v nížších teplotách + prodejní rostliny jsou vyšlechtěné.
Topení do akvária nalezne zde (volte podle doporučení výrobce):


7. UV lampa

UV lampa je spolehlivý pomocník na zákaly, především na zelený zákal. Není nutností ale pořízení určitě nic nezkazíte, naopak preventivně akvárium zabezpečíte před řasami. Pokud se pro UV lampu rozhodnete, tak se dělí na vnější a vnitří. Vnější UV lampu můžou použít pouze majitelé vnější filtrů a připojuje se na hadice z filtru. Vnitřní UV lampa (na obrázku níže) pak omezení nemá a může ji použít kdokoliv.

A jak zvolit výkon? Na výkonu nezáleží, jelikož 3W UV lampa odstraní bakterie stejně tak jako 9W. Důležité je kolik vody UV lampu proteče. Pokud máte vnější filtr, tak ten určuje kolik lampou proteče. V případě vnitřních lamp je výkon uveden na čerpadlu (volte opět doporučený výrobcem).

UV lampy naleznete zde



 8. Reverzní osmóza

Reverzní osmóza je vodní filtr pro úpravu vody. Z vody odstraňuje nežádoucí látky a zjednodušeně dělá z kohoutkové vody vodu destilovanou. Pro běžné akvária nemá reverzní osmóza (RO) využití, ale akvaristé, kteří se specializují především na rostliny a mají tvrdou vody ji velice ocení (každá oblast v ČR má jinou vodu, požádejte místí vodárnu o rozbor vody). Jedná se tedy o specialitu pro rostlinná akvária, případně pro chovetele terčovců.

Článek věnující se výběru RO a její instalaci naleznete zde:

9. Hnojiva

S výjimkou akvárií bez rostlin (například Malawi/Tanganika) používáme běžně pouze komplexní hnojivo (obsahuje všechny základní látky). Jedinou výjimku opět tvoří rostlinné akvária, která mají větší nároky na živiny.
A proč někdy nejde používat pouze komplexní hnojivo? Jednak má Vaše kohoutková voda rozdílné parametry (viz. výše RO) a za druhé každé akvárium potřebuje různé množství látek. Pokud tedy v průběhu provozu zjistíte podle akvarijních testů, že Vám některá látka chybí, tak dodatečně budete přidávat i danou chybějící samostatnou složku.

Doporučuji si přečíst článek o výběru hnojiva



10. Akvarijní testy vody

Mezi základní testy vody patří pH, GH/KH, NO2, Čpavek, NO3, PO4 a u rostlinných akvárií CO2. Obecně však doporučuji kupovat testy až v průběhu života akvária. Osobně testy vody téměř nepoužívám i přesto, že do akvária přidávám mnoho živin. Funguje to tak, že jakmile se v akváriu objeví problém, například začnou tmavnou a odpadávat listy, tak si najdete v článcích, že problém může být způsobený PO4 a až poté koupíte PO4 test pro ověření Vašeho podezření.
Doporučuji pro všechny typy akvárií na začátek koupit pouze test na čpavek a nalepit jej na sklo.

Čpavek je nejčastější příčinna úmrtí ryb a tak máte stálou kontrolu. Pro rostlinná akvária s CO2 z tlakové láhve je samozřejmostí test na CO2.

Více o výběru testů vody naleznete zde:
Pokud však pro jistotu chcete testovat již vše od začátku, tak si pořiďte kufřík s akvarijními testy od JBL nebo zde.



 11. Úprava vody

V kategorii úprava vody nalezneme nepřeberné množství přípravků, většinou se však jedná se o přípravky na nějaké konkrétní problémy. Nás bude zajímat pouze přípravek na úpravu kohoutkové vody na akvarijní a startovací bakterie. Tyto přípravky používáme ve všech druzích akvárií.
Jak už název napovídá, tak přípravek na úpravu kohoutkové vody na akvarijní odstraňuje z vody chlór a další nežádoucí látky a voda je pak vhodná pro akvárium.
Jednoznačně doporučuji použít tento přípravek (nejlepší vlastnosti a paradoxně nejnižší cena):

Startovací bakterie jsou bakterie, které jak už bylo výše zmíněno u filtrace, které osidlují filtrační materiály a provádí čištění vody (likvidují odpadní látky). Uměle je do akvária dodáváme (v akváriu se vytvoří i samy, ale doporučuji je dodatečně přidávat).
U bakterií opět doporučuji volit značku Seachem, která má bakterie s více funkcemi než konkurence:

Oba tyto přípravky dávkujeme při každé výměně vody.

12. Substrát

Subtrát je kapitola sama o sobě. Pokud plánujete akvárium s rostlinami, tak doporučuji tento článek (důležité!) :

Pokud chcete akvárium bez rostlin nebo s minimem (malawi/tanganika), tak na dno použijte pouze obyčejný štěrk (zrnitost cca 1 až 4 mm):
nebo světlou variantu.

13. Příslušenství

Jedná se o drobnosti, které k samotnému provozu nejsou nutné. Snad jedinou pomůckou, která je nutná je odkalovací zvon (odkalovačka). Ostatní příslušenství jako pinzety, nůžky, držáky hadic apod. Vám pouze usnadní nespočet věcí ale nejsou nutné.

Příslušenství případně naleznete zde.

Jak čistit akvárium

Základem dobře fungujícího akvária je čistá voda. K čistotě vody přispívá pravidelná péče o všechny části akvária - výměna vody v akváriu, odkalování nečistot a čištění akvarijní techniky a skel.

Akvárium můžete čistit za přítomnosti rybiček. Pouze u akvárií do 60 litrů, je vhodnější rybičky síťkou odlovit a umístit do nádoby s odstátou vodou.

Proč měnit vodu v akváriu?

Zbytky krmení pro ryby, výkaly a odumřelé části rostlin, se ve vodě začnou rozkládat a vznika toxické látky, které mohou ohrozit zdraví a život živočichů v akváriu.

Jak často měnit vodu v akváriu?

Čím menší akvárium máte, tím je potřeba vodu měnit častěji. Záleží také na množství ryb v akváriu a na stylu, jakým ryby krmíte. Pokud ryby překrmujete, nespotřebované krmivo klesne ke dnu, kde se rozkládá a kazí vodu. S ohledem na tyto aspekty je ideální každý týden až 14 dní vyměnit v akváriu asi třetinu vody a doplnit čistou vodu. Voda by neměla být přímo z vodovodního kohoutku, ale několik hodin odstátá nebo upravená speciálním přípravkem pro odstranění chlóru.

Ošetření rostlin

Než začnete akvárium čistit, odstraňte z rostlin zahnědlé, poškozené a odumřelé listy. Pokud se rostliny příliš rozrostly, zkraťte je nebo protrhejte. Pokud na sobě mají řasy, opatrně je z nich odstraňte, aniž byste rostliny vyndávali z nádrže ven.

Odkalování dna

Dno akvária zbavte nánosu nečistot pomocí odkalovače. U dna pokrytého štěrkem stačí odkalovačem přejíždět kousek nad dnem. Při čištění písčitého dna vždycky část písku do odkalovače nasajte, stiskněte hadici a písek, již zbavený nečistot, spadne zpátky na dno. Během odkalování dávejte pozor, abyste nepoškodili rostliny nebo je nevytrhli ze substrátu. Protože při odkalování z akvária odstraňujete nejen nečistoty, ale také užitečné bakterie a živiny, po vyčištění akvária do vody přidejte hnojivo.

Čištění akvarijní techniky

  • Čištění filtru - jakmile proud vody vytékající z filtru zeslábne, je nutné ho vyčistit. Odeberte část vody z akvária a v té molitan filtru vyperte. Pokud byste molitan čistili pod tekoucí vodou z kohoutku, zničili byste užitečné bakterie, které pomáhají udržovat v nádrži biologickou rovnováhu.
  • Čištění topítka - pokud topítkem prorůstají řasy, odstraňte je. Než topné těleso z vody vyjmete, vytáhněte ho ze zásuvky, aby neprasklo.
  • Čištění osvětlení - otřete krycí skla osvětlení a zkontrolujte, zda svítí všechna světla.

Sklo akvária

  • S pomocí přípravků na čištění skla vyleštěte vnější stranu akvária.
  • Dovnitř akvária se samozřejmě nesmí žádné čistící přípravky dostat. Na čištění vnitřní strany použijte houbičku nebo magnetickou stěrku. Dejte však pozor, ať se vám na houbičku nebo stěrku nedostane písek a sklo akvária nepoškrábete.
  • Pokud čistíte víc akvárií, na každé používejte jinou houbičku, abyste nepřenesli případné nemoci z jednoho akvária do druhého.

Houba na obrázku k dostání na tomtoodkazu.

Založení akvária - dno

Dno akvária by mělo mít přirozený přírodní vzhled i barvu. Jaké dno do akvária bude vhodné právě u vaší nádrže, záleží na tom, zda bude osazena rostlinami a na druhu živočichů, které v ní budete chovat. Akvarijní dno slouží také jako domov užitečným bakteriím, které pomáhají z vody odstraňovat škodlivé látky. Správně vytvořené dno je základem úspěšného chovu ryb a růstu rostlin.

Instalace topného kabelu

Pokud jste se rozhodli pro použití topného kabelu, připevněte ho na dno akvária pomocí přísavek. Topný kabel zajistí nejen prohřátí substrátu, ale také cirkulaci vody a živin v něm.

Substrát

Na topný kabel nebo na dno akvária nasypejte vrstvu substrátu. Máte na výběr z několika druhů:

  • Křemičitý štěrk a písek - je vhodný do akvária bez rostlin. Pokud chcete vytvořit písčité dno a akvárium osadit rostlinami, měli byste rostliny pravidelně hnojit nebo pod písek použít substrát s obsahem živin. Zrnitost štěrku by se měla pohybovat mezi 2 až 4 milimetry, zrnitost písku kolem 1,5 milimetrů. Použijte pouze štěrk bez ostrých hran, abyste zamezili zranění akvarijních živočichů.

  • Jílové pálené substráty bez obsahu živin - vypálený jíl, jehož pórovité granule slouží jako domov pro užitečné bakterie, které pomáhají čistit vodu. Granule do sebe navíc z vody absorbují živiny, jež si z granulí svým kořenovým systémem následně odebírají rostliny.

  • Sušené jílové substráty s obsahem živin - sušené kuličky jílu, které jsou zásobárnou živin důležitých pro růst a výživu rostlin. Snižují kyselost a tvrdost vody na hladinu vhodnou pro tropické ryby a rostliny.

  • Zásobní substráty pod písky a pálené jíly - tento substrát slouží jako podklad pod písek a pálený jíl, jako zásobní substrát pro kořeny rostlin.

Členitost dna

Akvárium můžete ozvláštnit vytvořením teras - akvárium bude zajímavější nejen pro živočichy, kteří v něm budou žít, ale také pro pozorovatele. Terasy do akvária umístěte na první vrstvu substrátu.

Dalšího zajímavého efektu docílíte, když horní vrstvu substrátu do akvária navrstvíte do svahu - vrstva bude od předního skla k zadnímu, plynule stoupat. Aby se svah nesesouval, vyztužte ho kameny a kořeny.

Akvarijní dekorace

Akvárium dodekorujte tak, abyste živočichům, kteří v něm žijí, vytvořili co nejlepší životní podmínky. Použít můžete kořeny, oblázky, keramické nádoby, jeskyně, prolézačky, duté kmeny nebo například vzduchovací skalky. Používejte pouze takové materiály, které neovlivní kvalitu vody. S množstvím dekorací to však nepřežeňte. Přemíra dekorací, stejně tak jako jejich naprostá absence, ryby stresuje.

 

Napouštění vody do akvária

V akváriu již máme připravené dno a nyní přistoupíme k napouštění vody do akvária. Řeknete si, vždyť na tom nemůže být nic složitého. Jistě že ne, ale jestliže již máme vytvořenou členitost terénu a nainstalovány dekorace, nemůžeme tam vodu nalít jen tak. Existují na to určité „fígle“.

Jestliže máme malé akvárium do objemu 60 litrů, položíme na dno akvária misku nebo skleničku, do které budeme vodu nalévat. Zabráníme tím zvíření vody a rozházení si již připraveného substrátu, kamínků nebo nainstalovaných dekorací. Mimo jiné tak předejdeme kalné vodě v akváriu. V případě akvária o větším objemu je vhodné napojit hadici přímo z vodovního řadu a pomocí již zmiňované misky pomalu vodu napouštět. Do akvária napouštíme vodu asi o teplotě 20-ti stupňů Celsia.

Při napouštění vody pozorně sledujeme, zda spoji v hranách akvária neuniká voda a také kontrolujeme, zda je akvárium při napouštění vody dobře usazené na podložce nebo podstavci.

Akvárium naplníme vodou asi do ½ nádrže a následně můžeme přistoupit k sázení rostlin. Po dopuštění zbývající vody, asi 3 cm pod okraj, můžeme zprovoznit filtr a zapnout topítko. Na topítku nastavíme teplotu v rozmezí asi 22 – 23 stupňů Celsia, což je teplota pro běžné druhy ryb.

Kalná voda v akváriu

Zpočátku může být voda v akváriu kalná. Míra zakaleného akvária může být odvislá od toho, jak šetrně se nám podařilo napustit vodu do akvária a jak dobře jsme například při použití akvarijního písku tento propláchli. Během asi jednoho týdne se nám za pomoci spuštěné filtrace voda pročistí.

Další z příčin, kdy voda v akváriu není čistá a vznikne nám tzv. hnědá voda v akváriu, je ta, že jednou z dekorací je kořen. Takové kořeny pocházejí většinou z rašelinišť, kde byly v podstatě konzervovány. Abychom předešli nechtěnému zabarvení vody, kořen před použitím ponoříme do samostatné nádoby, kde nasákne vodou a mimo jiné předejdeme tomu, že nám bude kořen plavat.

Bíle zakalené akvárium pak signalizuje výskyt nálevníka.

Jak na zakalené akvárium?

Není třeba žádných zásahů, akvárium se jen musí lépe biologicky osídlit. Poté můžeme do akvária nasadit rybičky, které bychom však zpočátku měli krmit krmivem, které nám vodu nebude zakalovat. Když pak budeme mít v akváriu čiště křišťálovou vodu – budeme vědět, že všechno funguje tak jak má.


To by bylo z tohoto článku vše a teď už se jen stačí pustit do Vašeho prvního akvária :-)
Kdybyste si i přesto nebyli jistí s výběrem komponentů nebo měli jiné otázky, tak se nás můžete zeptat na emailové adrese eshop(zavináč)rostlinna-akvaria.cz nebo telefonu (+420) 555 444 753 a někdo z kolegů Vám rád poradí.

Teplota vody v akváriu

Jaká má být teplota vody v akváriu? To je častá otázka akvaristů. Abychom byli úspěšní nejen v chovu ryb, ale i v pěstování vodních rostlin, je to jeden z nejdůležitějších faktorů. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že voda v akváriu musí mít stálou (konstantní) teplotu. Jelikož přílišné teplotní výkyvy jsou stresující jak pro ryby, tak i pro rostliny. U ryb se může stát, že budou náchylnější k nemocem a u rostlin může docházet k zastavení růstu nebo dokonce odumření. Proto bychom měli do akvária volit ryby a rostliny, které vyžadují stejný teplotní rozsah vody.

Když budeme mluvit o sladkovodním akváriu, je nejběžnější rozsah teploty mezi 22 – 28°C. Optimální je teplota 24°C. Jestliže bychom chtěli být důslední, vyhledáme si na internetu atlas akvarijních ryb, kde zjistíme teplotu vhodnou pro chov té určité ryby.

Jak poznáme nízkou teplotu vody? Rybky, které jsou uzpůsobené k životu v teplé vodě, ztrácí vybarvenost a pohybují se pomalu. Nejeví zájem o potravu a může dojít i k úhynu.

Měření teploty

Jak vidíme, při zařizování techniky v akváriu, nesmíme opomenout na instalaci teploměru. Existují teploměry vnější a vnitřní.

Zde můžeme vybírat jak z teploměrů plastových, které se jednoduše nalepí na sklo, tak z teploměrů klasických skleněných a nebo nově oblíbených teploměrů digitálních se sondou. Sonda se umístí do akvária a samostatný displej můžeme uschovat například do akvarijní skříňky. Určitě nebude vhodné nakupovat nejlevnější model.



Abychom udrželi vodu v akváriu v konstantní teplotě, mělo by být určitě součástí akvarijní techniky tzv. akvarijní topítko. Při koupi topítka musíme zohlednit jeho výkon podle objemu nádrže. Aby měla voda v akváriu správnou teplotu, je třeba na 1 litr vody asi 1 watt výkonu topítka. Akvarijní topítka mají zabudovaný termostat a ten nám s udržením správné teploty vody pomůže. Čím budeme mít topení výkonnější, tím kratší dobu bude vodu ohřívat.

Topná tělesa dělíme na vnitřní a vnější (externí). Ta vnitřní se umísťují přímo do akvária a ta vnější lez použít pouze tehdy, jestliže používáte externí filtrační jednotku. V takovém případě nasadíme akvarijní ohřívač na hadici filtru.

A jeden tip k udržení správné teploty vody. Jestliže máme velkoobjemové akvárium (asi 1,5 metrů dlouhé), je vhodné nainstalovat topítka dvě, a to na protilehlých stranách akvária, abychom měli zaručený rovnoměrný ohřev vody. K tomu nám také pomůže cirkulace vody.

Opakem akvarijního ohřívače vody je ventilátor a chladič do akvária. V horkých letních dnech nám může teplota v akváriu příliš stoupnout. Efektní a finančně nenáročné je chlazení malými ventilátory, které jsou zavěšené na zadní straně akvária. Jsou to zařízení určené k tomuto účelu a mají podle velikosti akvária různý počet ventilátorů. Existuje ovšem i dražší varianta – externí chladiče. To je však již profesionální chlazení vody, které nepořídíme za pár korun.

Výše uvedené rady platí obecně.

Výměna vody v akváriu

Jak často měnit vodu v akváriu?

To je téma časté diskuse akvaristů. Při založení nového akvária dochází ke stabilizaci celého ekosystému. Je třeba si uvědomit, že výměnou vody v akváriu se zbavujeme nejen detritu (odumřelá organická hmota), ale také například nadbytečných živin a výkalů ryby. Musíme počítat také s tím, že po založení akvária se po dobu asi jednoho měsíce uvolňuje z rostlin čpavek a dusitany, které jsou pro rybky škodlivé.

Pro udržení čisté vody v akváriu se nemůžeme spoléhat jen na filtr, není všemocný. Je schopen nám pomocí nitrifikačních bakterií udržovat biologickou rovnováhu v akváriu, čistí vodu, odbourává nám čpavek a tak je voda křišťálově čistá. Není však schopen zlikvidovat například výkaly ryb.

Je namístě se obávat, že častou výměnou vody nabouráme biologickou rovnováhu v akváriu a omezíme tím účinnost nitrifikačních bakterií ve filtru. Pro ně je každá výměna vody tak trochu šok. A proto po založení nového akvária, po dobu cca 3 měsíců, aplikujeme tzv. „startovací bakterie“.

Co se týká konkrétně frekvence výměny vody po založení akvária, doporučuje se v prvním týdnu vyměnit vodu 2x, a to vždy v množství asi jedné poloviny celkového objemu. Souběžně aplikujeme již zmíněné startovací bakterie. Ve druhém týdnu již postačí výměna asi z 1/3 objemu opět 2x týdně a ve třetím týdnu by již měla postačit výměna 1x v množství opět 1/3 objemu.

U modelu výměny vody 1x týdně už zůstaneme a pravidelně vyměňujeme necelou polovinu objemu vody. Tady je nutno podotknout, že výměna vody v akváriu by se měla stát pravidelnou činností při údržbě akvária.

 

Jak vyčistit akvárium?

Výměnu vody vždy spojujeme s odkalováním dna pomocí tzv. odkalovače. Jestliže bychom odkalování zanedbávali, začne se nám v akváriu tvořit řasa. Dále je dobré vědět, že při čištění akvária bychom měli vypnout filtr, aby se nám nezanášel. Při výměně vody a čištění dna se nám totiž vždy voda zakalí.

Při vypouštění vody bychom se měli snažit tuto činnost usnadnit. Nejlepší řešení je, napojit si hadici přímo na odpad a tím si výměnu vody zautomatizujeme. Nemusíme běhat s kbelíky. Je dobré také vědět, že voda z akvária je vhodná na zalévání zahrady, jelikož je bohatá na hnojiva. Taktéž při napouštění je vhodné činnost zautomatizovat, tzn. napojit si hadici přímo na vodovodní kohoutek. Jak známo, voda z vodovodního řadu obsahuje pro akvárium nechtěný chlór a proto je vhodné napouštět do akvária odstátou vodu, ze které již chlór vyprchal.

Jak čistit akvárium? Při rutinní výměně vody v akváriu (ještě než ji vypustíme), přistoupíme k vyčištění skel akvária. Nejlépe nám k tomu poslouží houbička, která obsahuje ocelovou vatu. Ta nám pomůže vyčistit řasu na skle, ale sklo nám nepoškrábe. Dále už při čištění skla můžeme improvizovat, např. rohy akvária je vhodné vyčistit zubním kartáčkem.

Vodu máme vyměněnou a zde je vhodné použít UV lampu, která nám zlikviduje spory řas. Pak ještě doplníme hnojiva a máme hotovo.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde