butontop Hnojiva INVITAL

Jak založit první akvárium

obrazek pod
Ostatní
Mezi jedny z nejčastějších dotazů, které nám zasíláte, je dotaz "jak založit akvárium". Jelikož mnoho našich čtenářů zcela začíná s akvaristikou a nemají žádné zkušenosti, tak jsme se rozhodli sepsat tento článek. Krok po kroku si uvedeme jednotlivé komponenty a řekneme si, zdali jsou právě pro Vás vhodné, jelikož ne každé akvárium má stejné potřeby.
 
Rozdělení akvárií podle typu
Tak jako se dělí auta na užitkové, rodinné, sportovní, atd., tak i akvária se dělí na různé typy. Toto rozdělení je velmi důležité a přitom velmi opomíjené. Každý typ akvária má totiž rozdílné nároky na techniku a vybavení.
Sladkovnodní akvária (mořské v tomto článku opomeneme) si rozdělíme do těchto základních skupin:
 
 
  1. běžné akvárium
  2. akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci)
  3. rostlinné akvárium
  4. malawi/tanganika 
 
 
Toto rozdělění je na základě použitého vybavení. Na internetu se určitě setkáte s rozdělěním podle biotopů apod., tj. že se bude například jednat o amazonská akvária s rostlinami a rybami z oblasti amazonie, to pro náš výběr vybavení ale není důležité.
 
Nyní si v krátkosti popíšeme rozdíly v těchto čtyřech základních typech akvárií.
 
 
 1. Běžné akvárium 
Jedná se o klasické sladkovodní akvárium se kterým se setkáte nejčastěji. Obvykle jej jej zakoupíte již jako set od výrobce. To znamená, že má již vše potřebné - samotné skleněné akvárium, kryt s osvětlením, filtraci, topítko, substrát (štěrk). V těchto akváriích nalezneme většinou nenáročné a běžně dostupné druhy ryb s několika nenáročnými rostlinami, popřípadě pouze s umělými rostlinami.
Pro náročnější rostliny však tento typ akvária není dostatečný, protože jak filtrace, tak i osvětlení je velmi slabé a nedokázalo by utáhnout nároky náročnějšího akvária.
 
Sladkovodní akvárium
 
 
 
 2. Akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci) 
Tento typ akvárií si již akvaristé nekupují obvykle jako set, ale skládají si jej z jednotlivých komponentů, protože setové vybavení je poddimenzované. Je to z důvodu, že terčovci jsou velmi citlivé ryby a je potřeba jim tedy přizpůsobit i výběr vybavení. Osvětlení stačí slabší, ale je potřeba zvolit dostatečně silnou filtraci, jelikož čím větší ryby v akváriu máme, tím více je i odpadních látek, které je potřeba vyfiltrovat. Vnitřní filtry jsou obvykle pro tento typ akvárií nedostačující a proto se volí vnější filtry, což jsou nádoby umístěné mimo akvárium do kterých vedou hadice z akvária. Výhoda této filtrace je, že má obvykle silnější čerpadlo, takže profiltruje větší množství vody za určitý čas. Další a tou primární výhodou je množství filtračních náplní, do kterých se usidlují užitečné bakterie, které zajišťují filtraci vody. Zatímco ve vnitřní filtru máte málou filtrační náplň (například kvádr 15x5x5cm), tak ve vnějším filtru se nechází několik litrů filtračních materiálů.
Základním rozdílem mezi zmíněnými druhy akvárií je tedy především filtrace.
 
Akvárium s terčovci
 
 
 
 3. Rostlinné akvárium 
Jedná se o nejnáročnější druh sladkovodního akvária. Tyto akvária jsou buďto hustě zarostlá rostlinami (holandská) nebo se akvaristé snaží krajinu z přírody přenést a minimalizovat do akvária (původně tato myšlenka vznikla v Japonsku). V těchto akváriích jsou použity velmi náročné rostliny (obecně červené a kobercové rostliny) na světlo a živiny, takže je potřeba použít pokročilou techniku. Když budeme konkrétní, tak svítidla jsou zhruba 2-3x výkonnější než u běžných akvárií, filtrace je opět vnější jako u akvárií s náročnými rybkami, je použitý speciální výživný substrát a do akvária je dodáváno CO2 z tlakové láhve.
 
Rostlinne akvarium
 
 
 
 4. Malawi/tanganika 
Tento typ akvárií je v ČR a SK také velmi rozšířený. Jedná se o typ akvárií, které mají simulovat podmínky v jezerech Malawi a Tanganika v Africe. Co se týče vybavení akvária, tak je nejpodobnější typu dva, " Akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci)". Taktéž je použita silnější filtrace, ale obvykle není toto akvárium osazeno rostlinami nebo případně pouze anubiasy, což jsou velmi nenáročné rostliny. Proto je u těchto akvárií velmi slabé osvětlení a nezřídka v modrém odstínu, aby ryby lépe vynikly.
Dalším poznávacím znakem tohoto akvária je 3d pozadí, které má simulovat skály v jezeře. Není to nutnost ale obvykle v těchto akváriích je.
 
malawi
 
 
 
Nyní si níže projdeme vybavení jednotlivých akvárií a něco si k němu řekneme. U dané položky vždy uvedu u jakého akvária je potřeba zvolit.
 
 1. Skleněné akvárium 
Tady v podstatě není příliš co říct. Snad pouze, že na trhu mám obvykle dva typy skla pro akvária. Klasické a nejpoužívanější float a speciální velmi čiré optiwhite (rozdíl na obrázcích níže).
Float je sklo, s kterým se běžně setkáváte, je mírně nazelenalé a pro lepení spojů se používá nejčastěji černý silikon (ale může být i transparentní). Optwhite sklo je typ velmi čirého skla. Obvykle se používá o rostlinných akvárií. Žádný důvod, proč zrovna u rostlinných akvárií se tento typ skla používá není, ale obecně to tak platí. Jeho výhoda je, že akvárium (pokud je čisté) je na pohled zcela průzračné a tak to často vypadá, jako kdyby voda uvnitř akvári vůbec nebyla :-). Další výhodou je, že hrany akvária "svítí", což také vypadá velmi dobře. Tyto výhody však nejsou zadarmo a rozdíl v ceně je znatelný (zejména u větších akvárií)
 
Float vs optwhiteOptiwhite akvarium
 
 
 2. Filtrace 
Filtrace je potřeba pro všechny typy akvárií ale liší se v sílé.
Běžné akvárium - obvykle používáme vnitřní filtry, které jsou pro naše nároky dostačující
Akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci) - používáme vnější filtrace, vybírejte podle doporučení výrobce (uvedeno na obalu)
Rostlinné akvárium - taktéž vnější filtrace
Akvárium s náročnějšími rybami (například terčovci) - taktéž vnější filtrace
 
Vnější filtraci pak můžete doplnit i speciálním filtračním materiálem Seachem Purigen, který do sebe dokáže nasát nečistoty z akvária a voda je pak zcela čistá. Po určité době (například 3 měsíce), pak filtrační materiál vytáhnete, vyčistíte v Savu a můžete znova používat.
 
Vnější filtry nalezente zde (doporučujeme značku SunSun - skvělý poměr cena/výkon):
Vnitřní filtry nalezente zde:
 
Externí vnější filtr
 
 
 3. Osvětlení 
Zářivky už jsou přežitek, takže doporučuji vybrat LED. Jednak mají až 3x nižší spotřebu (je to dáno tím, že svítí pouze dolů. Zářivka vyzařuje světlo do všech stran a to se pak ztrácí), je možné použít kontroléry a docílit efektů postupného stmívání a rozednívání, ale především můžete nastavovat intenzitu od 0-100%. Jelikož je velmi pravděpodobné, že nenaleznete svítidlo, které bude výkonem přesně odpovídat Vašim požadavkům, tak můžete jednoduše upravit výkon (což u zářivek nejde). Je to důležité, protože správně zvolený výkon osvětlení má zásadní vliv na růst řas.
LED svítidla se pak dělí podle světelného zdroje. Některá svítidla mají LED čipy s velkou svítivostí a i delší životností (v řádech let, takže návratnost nemusíte řešit) a některá zase "LED pásky" s kratší životností (výkon pak klesne, nepřestane svítit úplně) a menší svítivostí.
 
LED svítidla s čipy naleznete zde:
 
LED svítidla s LED pásky naleznete zde:
 
 
Pro běžná akvária a akvária s náročnějšími rybami zvolte LED svítidlo/a s výkonem cca 0,15 W/l, pro malawi/tanganiku můžete bez problému použít 0,1 W/l (například zabarvené do modra) a pro rostlinná akvária cca 0,25 - 0,35 W/l (pokud je akvárium široké, například >50 cm, tak doporučuji zakoupit dvě svítidla, aby byla osvícená plocha rovnoměrná).
 
Detailnější článek o osvětlení naleznete zde:
 
LED osvětlení Chihiros
 
 
 4. CO2 
CO2 z tlakové láhve se používá pouze u rostlinných akvárií, jelikož je důležité pro růst náročných rostlin.
 
Více o výběru CO2 setu se dozvíte zde:
 
Pro ostatní akvária není nutné (u akvárií bez rostlin je kontraproduktivní) a můžete případně zvolit tekutý uhlík, což je vhodný doplněk pro nenáročné rostliny. Naleznete zde:
CO2 do akvária
 
 
 5. Vzduchování 
Vzduchování je potřeba pouze u větších akvárií bez silné filtrace. Pro běžné akvária nebo akvária s vnější filtrací není vzduchování zapotřebí. Téměř veškeré okysličení vody probíhá na hladině. Váš filtr způsobuje rotaci vody v akváriu a tím se okysličuje voda. Vzduchovací motorek zvolte tedy pouze v případě, že nemáte filtraci (nedoporučuji) nebo máte větší akvárium s množství ryb a se slabou filtrací.
 
Pokud se pro vzduchování rozhodnete, ať již z nutnosti nebo pro dekoraci, tak potřebujete vzduchovací motoreksilikonovou hadičkuzpětný ventil a vzduchovací kamínek. Vše naleznete zde:
 
 
 6. Topení 
Pokud v akváriu neklesne teplota pod cca 20-22 stupňů celsia (v běžné pokojové teplotě níže neklesne), tak topení není nutné. Výjimku však tvoří například akvária s terčovci, což jsou ryby, které vyžadují teplotu okolo 28 stupňů. Mnoho z Vás se na nás obrací s výběrem rostlin v závislosti s topením. Je to z důvodu, že v atlasech rostlin jsou uvedeny vyšší teploty. V atlase se nachází totiž běžná teplota v jejich domovině, rostliny však rostou i v nížších teplotách + prodejní rostliny jsou vyšlechtěné.
 
Topení do akvária nalezne zde (volte podle doporučení výrobce):
 
 
 7. UV lampa 
UV lampa je spolehlivý pomocník na zákaly, především na zelený zákal. Není nutností ale pořízení určitě nic nezkazíte, naopak preventivně akvárium zabezpečíte před řasami. Pokud se pro UV lampu rozhodnete, tak se dělí na vnější a vnitří. Vnější UV lampu můžou použít pouze majitelé vnější filtrů a připojuje se na hadice z filtru. Vnitřní UV lampa (na obrázku níže) pak omezení nemá a může ji použít kdokoliv.
 
A jak zvolit výkon? Na výkonu nezáleží, jelikož 3W UV lampa odstraní bakterie stejně tak jako 9W. Důležité je kolik vody UV lampu proteče. Pokud máte vnější filtr, tak ten určuje kolik lampou proteče. V případě vnitřních lamp je výkon uveden na čerpadlu (volte opět doporučený výrobcem).
 
UV lampy naleznete zde:
 
Účinek UV lampy
 
 
 8. Reverzní osmóza 
Reverzní osmóza je vodní filtr pro úpravu vody. Z vody odstraňuje nežádoucí látky a zjednodušeně dělá z kohoutkové vody vodu destilovanou. Pro běžné akvária nemá reverzní osmóza (RO) využití, ale akvaristé, kteří se specializují především na rostliny a mají tvrdou vody ji velice ocení (každá oblast v ČR má jinou vodu, požádejte místí vodárnu o rozbor vody). Jedná se tedy o specialitu pro rostlinná akvária, případně pro chovetele terčovců.
 
Článek věnující se výběru RO a její instalaci naleznete zde:
 
 
Reverzni osmoza pro akvaristiku
 
 
 9. Hnojiva 
S výjimkou akvárií bez rostlin (například Malawi/Tanganika) používáme běžně pouze komplexní hnojivo (obsahuje všechny základní látky). Jedinou výjimku opět tvoří rostlinné akvária, která mají větší nároky na živiny.
A proč někdy nejde používat pouze komplexní hnojivo? Jednak má Vaše kohoutková voda rozdílné parametry (viz. výše RO) a za druhé každé akvárium potřebuje různé množství látek. Pokud tedy v průběhu provozu zjistíte podle akvarijních testů, že Vám některá látka chybí, tak dodatečně budete přidávat i danou chybějící samostatnou složku.
 
Doporučuji si přečíst článek o výběru hnojiva:
 
Akvarijní hnojiva
 
 
 
 10. Akvarijní testy vody 
Mezi základní testy vody patří pHGH/KHNO2ČpavekNO3PO4 a u rostlinných akvárií CO2. Obecně však doporučuji kupovat testy až v průběhu života akvária. Osobně testy vody téměř nepoužívám i přesto, že do akvária přidávám mnoho živin. Funguje to tak, že jakmile se v akváriu objeví problém, například začnou tmavnou a odpadávat listy, tak si najdete v článcích, že problém může být způsobený PO4 a až poté koupíte PO4 test pro ověření Vašeho podezření.
Doporučuji pro všechny typy akvárií na začátek koupit pouze test na čpavek a nalepit jej na sklo.
Tento:
 
Čpavek je nejčastější příčinna úmrtí ryb a tak máte stálou kontrolu. Pro rostlinná akvária s CO2 z tlakové láhve je samozřejmostí test na CO2.
 
Více o výběru testů vody naleznete zde:
 
Pokud však pro jistotu chcete testovat již vše od začátku, tak si pořiďte kufřík s akvarijními testy od JBL, naleznete zde:
nebo
 
Akvarijní testy vody
 
 
 11. Úprava vody 
V kategorii úprava vody nalezneme nepřeberné množství přípravků, většinou se však jedná se o přípravky na nějaké konkrétní problémy. Nás bude zajímat pouze přípravek na úpravu kohoutkové vody na akvarijní a startovací bakterie. Tyto přípravky používáme ve všech druzích akvárií.
Jak už název napovídá, tak přípravek na úpravu kohoutkové vody na akvarijní odstraňuje z vody chlór a další nežádoucí látky a voda je pak vhodná pro akvárium.
Jednoznačně doporučuji použít tento přípravek (nejlepší vlastnosti a paradoxně nejnižší cena):
 
Startovací bakterie jsou bakterie, které jak už bylo výše zmíněno u filtrace, které osidlují filtrační materiály a provádí čištění vody (likvidují odpadní látky). Uměle je do akvária dodáváme (v akváriu se vytvoří i samy, ale doporučuji je dodatečně přidávat).
U bakterií opět doporučuji volit značku Seachem, která má bakterie s více funkcemi než konkurence:
 
Oba tyto přípravky dávkujeme při každé výměně vody.
 
 
 12. Substrát 
Subtrát je kapitola sama o sobě. Pokud plánujete akvárium s rostlinami, tak doporučuji tento článek  (důležité!) :
 
Pokud chcete akvárium bez rostlin nebo s minimem (malawi/tanganika), tak na dno použijte pouze obyčejný štěrk (zrnitost cca 1 až 4 mm):
nebo světlou variantu:
 
Akvarijní substrát 
 
 
 13. Příslušenství 
Jedná se o drobnosti, které k samotnému provozu nejsou nutné. Snad jedinou pomůckou, která je nutná je odkalovací zvon (odkalovačka). Ostatní příslušenství jako pinzety, nůžky, držáky hadic apod. Vám pouze usnadní nespočet věcí ale nejsou nutné.
 
Příslušenství případně naleznete zde:
 
 
To by bylo z tohoto článku vše a teď už se jen stačí pustit do Vašeho prvního akvária :-)
Kdybyste si i přesto nebyli jistí s výběrem komponentů nebo měli jiné otázky, tak se nás můžete zeptat na emailové adrese eshop(zavináč)rostlinna-akvaria.cz nebo telefonu (+420) 555 444 753 a někdo z kolegů Vám rád poradí.PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
nano akvárium nano akvárium 08.02. v 00:00 4632x
Nature Aquarium Nature Aquarium 07.02. v 23:56 2114x
acvariu mogo set.3 clip2 acvariu mogo set.... 08.02. v 23:15 2114x
[HD 1080p]Amazon Tank 122 Gallons [HD 1080p]Amazon ... 20.03. v 22:29 2114x
Freshwater Planted Aquarium - Cloud Mountain Freshwater Plante... 06.04. v 00:29 2114x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist