🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 08h 19m 52s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak zabudovat / vylepšit osvětlení do krytu

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

Jak jsme si již řekli v minulém článku, existují dvě možnosti, jak osvětlovat akvárium. První je použití hotových osvětlovacích ramp, které se buď postaví na boční stěny akvária nebo se zavěsí od stropu. V tomto článku se však budeme věnovat druhé možnosti - osvětlení v krytu. Toto je vhodné řešení pro ty, kteří mají rádi v okolí akvária tmu, protože veškeré světlo míří do akvária.Co budeme potřebovat:

 

Akvarijní kryt

V prvé řadě si musíme opatřit kryt, kterým akvárium přikryjeme. Pokud máme akvárium, které má klasické rozměry jako 80x35cm, 120x40cm, 100x40cm, 120x50cm apod., potom si můžeme kryt koupit v akvaristice. Jedná se povětšinou o plastové kryty. V mnoha případech je však vhodnější (a někdy i nezbytné) si takový kryt vyrobit svépomocí nebo na míru u nejbližšího stolaře. V tomto případě je nejlepší zvolit jako materiál dřevo.

 

Samotné osvětlení uvnitř krytu

Jakmile máte připraven kryt, je na čase jej osadit vhodným osvětlením. Čím by měl být takový kryt osazen lze vidět na videu níže.

 

1) Elektronický předřadník

Jedná se o přístroj, který zářivku rozsvítí a následně ji napájí střídavým proudem. Dříve měly tuto činnost na starost tlumivky, startér a kompenzační kondenzátor. Toto řešení je už však zastaralé a nejen při použití v akvaristice bylo toto řešení nahrazeno moderními předřadníky.

Na předřadníku je umístěna z každé strany svorkovnice, do které se zapojí patice a kabel pro zapojení do zásuvky (více dále). Na samotném těle předřadníku jsou rovněž otvory pro šroubky, takže není problém samotný předřadník zašroubovat přímo do krytu.

Předřadníkem můžeme napájet buď jednu zářivku nebo dvě zářivky (pozor, při koupi předřadníku musíme rozlišovat, jakou watáž zářivky utáhnou a kolik zářivek je možné na ně napojit - více dále).

predradnik osram

 

2) Patice

Do patic se uchycují zářivky. Pro uchycení zářivky potřebujeme dvě patice - jednu zprava a jednu zleva. Druhou stranu patice (s dvěma dráty) připojujeme na svorkovnici elektronického předřadníku. Schéma, jak zapojit patice do předřadníku, je přímo vytištěno na těle předřadníku. My si však přesto v tomto článku podrobně popíšeme, jak na zapojení (více níže v článku).

Pokud jste zakoupili předřadník, který dokáže napájet dvě zářivky současně, budeme k němu potřebovat patice čtyři.

V našem e-shopu nabízíme v sadách osvětlení vodotěsné patice.

vodotěsné patice

 

3) Zářivky

Nasazují se do předřadníků. Pro použití v akvaristice doporučujeme používat výhradně třípásmové zářivky známých výrobců jako Tesla, OSRAM, Phillips, Narva apod. Třípásmové znamená, že mají označení 8XX (např. 840 nebo 865). Koncovka 65 znamená, že je produkované světo do bíla a 40, že je světlo spíše lehce nažloutlé (blíže k barvě žárovek). Doporučujeme vybrat jeden z těchto dvou odstínů.

 

4) Kovové držáčky pro uchycení zářivek ke krytu

Zářivky uchycené do patic nemůžeme jen tak položit na krycí sklo akvária. Potřebujeme je uchytit ke krytu. K tomu nám pomohou kovové držáčky, které zašroubujeme shora do krytu. Potom už není problém do nich jen nacvaknout zářivky, které jsou po stranách napojeny do patic. Tyto držáčky zářivky společně s paticemi bezpečně udrží.

drzaky

 

5) Kabel pro zapojení předřadníků do zásuvky

Tento kabel slouží pro napájení elektronického předřadníku ze sítě. Stranu s volnýmí drátkami zapojíme do svorkovnice předřadníku (viz dále) a druhou stranu zapojíme do zásuvky. Tím napájíme předřadník ze sítě, ten následně do patic žene střídavý proud, kterým se napájí zářivky. Výsledek je zřejmý - zářivky svítí.

kabel

 

6) Odrazové reflektory

Toto je volitelná položka celého sytému, nicméně ji velmi doporučujeme, protože přidáním reflektoru do krytu můžeme snadno zvýšit množství dopadajícího světla do akvária minimálně dvojnásobně.

Pokud by byl kryt bez reflektorů, polovina světla ze zářivek by svítila zbytečně do krytu. My však potřebujeme světlo v akváriu. Pokud tedy umístíme nad zářivku reflektor, světlo se nám bude odrážet tam, kam potřebujeme - do akvária.

Je také třeba zmínit, že není reflektor jako reflektor. Všimněte si, jak kvalitní reflektory jsou použity v autech. Pokud použijete obyčejný bílý, který si kdysi instaloval do zářivkového osvětlení ve velkých halách, příliš množství dopadajícího světla do akvária nezvýšíte. Při použití leštěného hliníku je však situace naprosto odlišná a nezřídka se stává, že množství světla v akváriu se zvýší více než 2x. Po našich zkušenostech doporučujeme reflektory JUWEL.

juwel reflektor

 

Jakmile si seženete všechny tyto součástky, můžete si osvětlení sestavit doma podle videa výše. Zapojení na svorkovnici si ještě rozebereme níže. Všechny tyto potřebné součástky zakoupíte rovněž v našem e-shopu, kde Vás to výjde nejlevněji, protože je vše pohromadě. Nabízíme několik typů různě silných osvětlení pro různě dlouhá akvária:

 

1 x 24W 60 cm

599,-Kč

2 x 24W 60 cm

849,-Kč

1 x 39W 90 cm

629,-Kč

2 x 39W 90 cm

849,-Kč

1 x 54W 120 cm

669,-Kč

2 x 54W 120 cm

899,-Kč

 

Jak na zapojení patic a přívodního kabelu do svorkovnice předřadníku.

1) Zapojení předřadníku, který dokáže napájet jen jednu zářivku

Zapojení tohoto typu předřadníku je velice snadné. Takto můžeme zapojit sady osvětlení 1x24W 60cm, 1x39W 90cm a 1x54W 120cm. Nejdříve si prohlédněte obrázek níže:

 predradnik osram 1x24W

Vpravo zapojujeme patice, vlevo potom přívodní kabel od zásuvky.

Nejdříve si zapojíme patice vpravo. Do svorek 21 a 22 zapojíme jednu patici a do svorek 23 a 24 zapojíme druhou patici. Je naprosto jedno, zda bude modrý drátek první patice ve svorce 22 nebo 21.

Vlevo potom zapojíme přívodní kabel. Prostřední svorku necháme prázdnou. Opět je jedno, zda bude v první a třetí svorce modrý nebo hnědý drátek.

Drátky do svorek jen vložíme a lehce přiklapneme.

 

2) Zapojení předřadníku, který dokáže napájet dvě zářivky

Tímto způsobem zapojujeme tyto sady osvětlení: 2x24W 60cm, 2x39W 90cm a 2x54W 120cm.

Podívejte se jednak na obrázek níže a také na video:

 predradnik osram 2x24W

Vlevo zapojujeme naprosto stejně jako v předešlém případě. Vpravo potom malinko odlišně. Ve videu je to krásně vidět a je zbytečné to znovu popisovat slovy. Podle tohoto videa můžete zapojit jakoukoliv verzi se dvěma zářivkami, ne jen tu pro 54W.

 

Osvětlovací kryty - síla osvětlení

Protože je osvětlení v krytu velice blízko hladině, není třeba používat tolik zářivek. Z hlediska růstu rostlin a zamezení výskytu řas jsou však osvětlovací rampy daleko vhodnější, protože nesvítí na akvárium z takové blízkosti, ale s nejméně 20 cm odstupem. V akváriu tak není takový rozdíl v intenzitě dopadajícího světla. Při použití krytu je totiž v horních patrech akvária světla příliš moc a bují zde řasy. Naopak ve spodních patrech je ho mnohdy málo. Proto se doporučuje použít o jednu zářivku více a umísťit osvětlení alespoň 20 cm od hladiny. Jedním dechem je však třeba dodat, že toto není žádné dogma a krásné akvárium bez řas lze vybudovat i s krytem, který je blízko u hladiny.

Pokud se chystáme provozovat akvárium s nenáročnými druhy, vystačíme si s jednou až dvěma zářivkami douhými jako je délka krytu. V akváriu, kde hodláme pěstovat i náročnější druhy rostlin (stonkové, kobercové, červenolisté) je vhodné použít zářivky tři a v některých případech klidně i čtyři. Není od věci pořídit hned zpočátku osvětlení silnější, protože vypnout zářivky lze vždy.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde