Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vybrat UV lampu do jezírka?

UV lampy jsou jednou z nejdůležitějších částí techniky při provozování jezírka. Napojují se k filtraci a jezírkové čerpadlo jimi prohání vodu. Voda teče buď nejprve UV lampou a následně filtrem nebo i naopak. UV lampa sterilizuje vodu, která jí proteče. Odstraňuje všechny řasy a zákaly. Voda je tedy na výtoku z ní na pohled čistá. Pokud zvolíte správný výkon UV lampy, nebudete již mít problém se zelenou vodou a podstatně omezíte růst řas.

 

Jak silnou UV lampu zvolit?

Pro jezírka bez ryb počítejte 2 W na 1000 l vody v jezírku. Na jezírko o objemu 10 000 l tedy použijte UV lampu o výkonu okolo 20W.

Pro jezírka s rybami počítejte 3 W na 1000 l vody v jezírku. Na jezírko s rybami o objemu 10 000 l tedy použijte UV lampu o výkonu okolo 30W.

Samozřejmě čím silnější UV lampa, tím lépe, voda bude čistší. Pokud máte hodně znečištěnou vodu velkým množstvím ryb nebo jezírko na přímém slunci, opět je nutné použít trošku více W/l.

 

Před každou sezónou na jaře doporučujeme vyměnit UV zářivku za novou. Všechny zářivky nehledě na jejich kvalitu a cenu ztrácí svou svítivost a měly by se pravidelně ročně měnit.

 

Jaký druh UV lampy zvolit?

Na trhu jsou vnější UV lampy a vnitřní UV lampy. Vnitřní jsou vhodná spíše pro menší jezírka nebo tam, kde nepoužíváte filtraci.

 

Vnější UV lampy

Tyto lampy se nasazují na hadici, která vede z čerpadla do filtru. Některé biofiltry mají přímo háky pro jejich uchycení na filtr (např. biofiltry z naší nabídky mají háky pro přichycení UV lampy řady 2). Voda proudící z čerpadla v jezírku do filtru tedy prochází UV lampou, která ji zbavuje řas a zákalů.

Na trhu je velké množství vnějších UV lamp, které se liší použitými materiály při jejich výrobě. Všechny však fungují na zcela stejném principu. Některé jsou z nerezové oceli a mohou tak mít až o 30% vyšší účinnost. Naprosto dostatečné jsou však i běžné, levnější UV lampy, které nestojí mnoho tisíc.

Výborný poměr cena/kvalita/výkon mají UV lampy řady 1 (UV-118, UV-136, UV-155). Pokud používáte biofiltry, doporučujeme filtry řady 2, které k nim snadno připevníte (UV-218, UV-224, UV-236  apod.).

 

Vnitřní UV lampy

Tyto vnitřní lampy jsou dodávány většinou včetně čerpadla a fontány. Stačí je umístit přímo do vody do jezírka. Voda prochází čerpadlem, následně UV lampou a následně je možné volitelně na lampu připojit fontánový kit a používat ji zároveň jako fontánu.

Příkladem je tato vnitřní UV fontánová lampa nebo tato UV lampa včetně zabudovaného malého filtru.

Jak na údržbu a výměnu zářivek?

Jednou ročně doporučujeme měnit UV zářivky v lampách. Stačí používat i ty nejzákladnější UV zářivky, které poslouží naprosto dostatečně. Platí, že např. 18W UV zářivka je kompatibilní na kteroukoliv UV lampu o výkonu 18W. Skoro všichni výrobci používají stejné UV zářivky, takže jsou kompatibilní s UV lampami všech výrobců.

 

Doporučujeme také naše další rádce s výběrem jezírkové techniky:

Doporučené sestavy filtrace+čerpadla+UV lampy.

Jak vybrat čerpadlo do jezírka?

Jakou zvolit filtraci do jezírka?

Jak vybrat jezírkový skimmer a jak jej zapojit?

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde