Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Jak vybrat nádrž pro aquascaping

V kategorii: Zakládání akvária a ADA japonská akvária

Důležitost výběru nádrže

Při vytváření přírodního akvária musíme naaranžovat kořeny, rostliny a kameny tak, aby vytvářely nějakou přírodní scenérii. Musíme je však umístit do k tomu určené nádrže. Smíchat ryby a rostliny v akváriu tak, aby vytvořily mistrovské dílo vyžaduje uvážený výběr nádrže, protože její velikost bude mít přímý vliv na layout celého vašeho díla. Pokud vybereme špatnou nádrž, může se stát, že začne protékat, a pak už je velice těžké ji znovu opravit.

Materiály a kvalita nádrže

Obvyklé nádrže prodávané v akvaristikách jsou ze skla. Dnes lze však sehnat i nádrže akrylové, které jsou vytvořeny z plastu. Protože by nás stěna akvária neměla omezovat při pohledu dovnitř, musíme volit takovou nádrž, která má vynikající propustnost, kdy ani nepoznáme, že se díváme přes sklo. Pro tento účel jsou vynikající akrylové nádrže. Bohužel jsou však měkkčí, a tím i náchylnější k prasknutí. Skleněné nádrže jsou těžší a více náchylné k škrábancům. Některé skleněné nádrže mají dokonce nazelenalý nádech, proto musíme vybírat jasně průhledné. Pokud vám to rozpočet dovolí, upřednostněte tlustší skla. Vyhýbejte se nádržím, které jsou slepeny hordami tmelu, protože to nepůsobí příliš esteticky.

Rozměry a velikost

Většina nádrží má délku předního skla 60cm, 90cm, 120cm a 180cm. 60cm nádrž je nejekonomičtější a je vhodná pro začátečníky. Stejně tak 90cm nádrž. Pro pokročilejší jsou vhodné 120cm a 180cm nádrže. Je třeba mít na paměti, že do větších nádrží bude třeba umístit více substrátu a kamenů, takže budou o mnoho těžší. Typická 90cm nádrž bude vážit 3 x více než 60cm, 120cm 4 x více a 180cm dokonce deset krát více. Mějte tedy na paměti, že je třeba vybrat adekvátní podstavu.

Umístění nádrže

Dávejte si pozor na levná akvária ze supermarketu. Podstava pod akváriem býva většinou velmi chabá. Vždy se přesvědčte, že tíhu akvária udrží. Na podstavu se doporučuje položit kus molitanu či karimatku. Nedoporučuje se nádrž umisťovat na místo, kde dopadá přímé sluneční záření. Může to způsobit růst řas. Někdy dokonce vede až k lehkému rozpouštění tmelu mezi skly.

Přeloženo z www.cau-aqua.net