Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vybrat jezírkový skimmer a jak jej zapojit

Jezírkové hladinové sběrače nebo-li skimmery jsou zařízení, které odstraňují z hladiny listy, drobné nečistoty a mastnotu. Mít čistou hladinu je velmi důležité. Jednak lépe probíhá výměna kyslíku mezi vzduchem a vodou, což přispívá k lepší činnosti filtračních bakterií a voda je tak celkově čistší. Navíc nepadají drobné nečistoty na dno, takže se tam následně nerozkládají a nešpiní vodu. Celkově navíc jezírko s čistou hladinou vypadá lépe.

 

Jaké existují druhy skimmerů:

Na trhu jsou jednak skimmery s čerpadlem, které obsahují i čerpadlo, které je pohání. Dále pak skimmery bez motoru, které jsou poháněny hlavním čerpadlem v jezírku, které pohání i filtr. Je však samozřejmě možné je napojit i na nové jezírkové čerpadlo, které bude určeno jen pro skimmer – v tom případě je možné pouštět skimmer třeba jen na pár hodin denně.

 

Skimmery s čerpadlem

Tyto skimmery plavou na hladině a skládají se z koše, do kterého padají nečistoty a z čerpadla, které jej pohání. Jakmile je koš plný, vysypeme jej a skimmer opět necháme plavat na hladině. Jsou vhodná spíše pro menší jezírka nebo jezírka, kam nepadá mnoho listí. Nejsou tak výkonné.

Typický zástupce je Pond Skimmer 2500který navíc disponuje i fontánou.

 

 

Skimmery bez motoru

Tyto se nabízejí buď plovoucí, které fungují jako skimmer s motorem – tzn. plavou na hladině, ale nemají motor a jsou poháněny čerpadlem, které je na dně jezírka. Typickým zástupcem je skimmer P-250.

Velmi oblíbeným skimmerem je stojánkový sběrač. Postaví se na dno jezírka (obvykle na kraj jezírka) a jeho plovák plave na hladině a sbírá nečistoty. Skimmer je ohebný, takže nevadí, pokud je dno svažité. Opět je zapojen pomocí hadice na čerpadlo na dně jezírka (čerpadlo vedoucí do filtru nebo samostatné čerpadlo). Typickým skimmerem je Skim 40.

 

Jak napojit na čerpadlo skimmery bez motoru?

První možností je použít pro skimmer čerpadlo, které pohání i filtraci. Je však nutné, aby mělo toto čerpadlo možnost připojit na sání hadici. Vhodná čerpadla pro tento účel jsou čerpadla ECO F. Tato čerpadla obsahují na vtoku trubici s trny pro nasazení hadice. Tento trn je však možné i odmontovat a čerpadlo používat i bez něj a nasávat vodu přes mřížku.

Při tomto zapojení bude 100% vody nasáváno do filtrace z hladiny.

 

Pokud již máte jiné čerpadlo pro filtraci, můžete zapojit skimmer i na čerpadlo ECO F, které není napojené na filtraci. Potom stačí podstatně slabší čerpadlo jako F-3800. Příkon je jen 20W a nemusí ani běžet trvale – třeba jen pár hodin denně. Vývod můžete vyvést normálně do jezírka – hladina se tak bude čistit, jen nepůjde voda z hladiny do filtru, což však není až takový problém, pokud dáte do koše skimmeru kousek molitanu (často to není ani nutné). Čím větší jezírko, tím silnější čerpadlo by mělo být použito, aby skimmer fungoval bezchybně.

 

Třetí možností je použít stávající čerpadlo od filtrace a rozdvojku. Pokud použijete jako čerpadlo řadu ECO F, jednoduše na sání napojíte kousek hadice a na ní nasadíte regulovatelnou rozdvojku. Z ní veďte jednu hadici do skimmeru a druhou hadici z ní veďte na dno jezírka, kde budete nasávat vodu ze dna. Na konec této hadice doporučujeme umístit nějaký koš, aby se čerpadlo neucpávalo - např. Oase sací koš. Popřípadě doporučujeme regulovatelnou rozdvojku i s filtračním košem.

Rozdvojku doporučujeme umístit na okraj jezírka, abyste mohli snadno regulovat poměr čerpané vody ze skimmeru a ze sání ze dna. Výhodou je to, že si můžete snadno regulovat poměr sání z hladiny a ze dna.

 

Pokud máte jiné čerpadlo než řadu ECO F, můžete jej také napojit tímto způsobem, ale bude nutné si k tomu zřejmě pořídit šroubení, které na toto čerpadlo pasuje. U čerpadel ECO F je ta výhoda, že na ně lze snadno hadici nasadit na trn.

 

Pokud zvolíte možnost dvou větví, které vedou do filtrace, doporučujeme použít čerpadlo o výkonu alespoň 8-10 000 l/h, aby skimmer dobře fungoval jako např. čerpadlo ECO F-1000.

 

Doporučujeme také naše další rádce s výběrem jezírkové techniky:

Doporučené sestavy filtrace+čerpadla+UV lampy.

Jak vybrat čerpadlo do jezírka?

Jakou zvolit filtraci do jezírka?

Jak vybrat UV lampu do jezírka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde