Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vybrat čerpadlo do jezírka?

Výběr správného čerpadla pro Vaše jezírko není nic složitého, pokud se držíte několika následujících zásad.

TIP: Pokud pořizujete novou filtraci s čerpadlem, podívejte se na námi sestavenou tabulku doporučených sestav čerpadlo+filtr+hadice+UV lampa. V tabulce jen vyberete velikost Vašeho jezírka a tabulka Vám ukáže vhodné čerpadla, filtry, hadice a UV lampy, které jsou spolu kompatibilní.

 

Jak silné čerpadlo zvolit?

Výkon čerpadla se udává v litrech za hodinu přečerpané vody l/h a v ve výšce výtlaku (jak vysoko dokáže vytlačit vodu). Před nákupem si musíte uvědomit:

Jaký je objem Vašeho jezírka

Obecné doporučení je přečerpat objem celého jezírka přes filtr a UV lampu 1x za dvě hodiny. Touto rychlostí dokáže filtr efektivně odstraňovat nečistoty a UV lampa ničit zákaly a řasy. Pokud tedy máte jezírko o objemu 8000 l (8m3), použijte čerpadlo o výkonu 4000 l/h.

Výška, kam bude voda čerpána (od hladiny jezírka k místu, kde bude voda vytékat)

Každé čerpadlo má udaný výtlak v metrech. Je nutné tedy zvážit, jak vysoko umístíte filtr případně jak vysoký má být vodopád. Měříme vždy od hladiny jezírka až po nejvyšší bod, kam je voda čerpána. Pokud je udán výtlak 3m, znamená to tedy, že vodu čerpadlo vytlačí do výšky 3m nad hladinou jezírka. Pozor ale na to, že čím vyšší rozdíl je, tím více ztrácí čerpadlo na výkonu. Pokud tedy musí voda překonávat velký výškový rozdíl, průtok se ekvivalentně snižuje a je tak nutné vybrat silnější čerpadlo s vyšším průtokem l/h. Udávaná výška tedy říká, do jaké výšky se voda objeví. Pokud je udaná výška 3m, objeví se voda ve 3m nad hladinou, ale nepoteče tam – odpor bude již tak velký, že bude průtok v této výšce 0 l/h.

Zda bude napojen případně i hladinový sběrač nečistot – potom je nutné použít čerpadlo silnější

Používáte sběrač hladiny, tzv. skimmer? Pokud používáte skimmer bez motoru, který je poháněn čerpadlem, je nutné zvolit silnější čerpadlo. Více o tomto problému jsme se rozepsali v článku o jezírkových skimmerech.

Vzdálenost, kam čerpáme vodu a průměr hadic

Většina čerpadel nemá problém s tlačením vody na vzdálenost až 10m. Pokud by byla vzdálenost vyšší, opět by klesal průtok v l/h. Samozřejmě to hodně ovlivňuje tření. Úzké hadice, rozdvojky, kolena apod. snižují průtok. Doporučujeme používat proto co nejširší hadice, čímž omezíme ztráty třením.

Jaký filtr je na čerpadlo napojen

Každý filtr má udaný určitý maximální průtok. Pokud bychom jej překročili, hrozilo by v případě netlakových filtrů jeho přetečení a v případě tlakových filtrů poškození a nesprávná funkce. Pokud je tedy u filtru uveden max. průtok 10 000 l/h, použijeme čerpadlo o výkonu 10 000 l/h. Reálně je však možné použít i o něco silnější čerpadlo. Dochází totiž ke ztrátám při výtlaku, v hadicích, případně pokud máte napojen skimmer, fontánu nebo vodopád na druhé větvi.

Hadice je samozřejmě možné pomocí rozdvojek rozdělit na další větve a připojit vodopád apod. Doporučujeme používat rozdvojky s regulací. Nemusíte se tedy bát, že byste někdy koupili příliš silné čerpadlo, naopak obvykle je výkonu nedostatek.

Nicméně pokud tvoříte např. oddělený vodopád nebo i fontánu, doporučujeme pořídit další čerpadlo. Vodopád a fontánu tak lze snadno vypnout. Čerpadlo, které je napojeno na filtraci však necháváme zapnuté 24h denně! Bez stálého přísunu vody by filtrace neplnila svou biologickou funkci.

Jaký druh čerpadla vybrat?

Nyní už víme, jak silné čerpadlo vybrat. Zbývá vybrat konkrétní druh. Na trhu jsou různé druhy čerpadel – některé jsou vhodná na trvalý provoz při zásobování filtru, jiná jsou zase speciálně vyrobená pro vysoký výtlak velkého množství vody, což upotřebíme při tvorbě vodopádů nebo potoků.

Velmi důležitým kritériem je zde příkon – spotřeba.

Čerpadla pro zásobování filtru cirkulačně

Tato čerpadla zásobují filtr 24 hodin denně a nikdy se nevypínají. Je u nich kladen velký důraz na nízkou spotřebu, jelikož pracují nepřetržitě. Nemají však obvykle tak vysoký výtlak, což většinou není při zásobování filtru až tak důležité. Filtr se vždy snažte umístit blízko hladině, abyste zbytečně nesnižovali průtok čerpadla. Pokud byste chtěli vytvořit vodopád nebo fontánu, použijte raději jiné čerpadlo. Navíc můžete druhé čerpadlo dle libosti zapínat a vypínat.

Velmi kvalitní čerpadla nové generace s nízkou spotřebou, která je možno použít pro filtraci jsou řady:

ECO F – obsahuje navíc i vývod na případné připojení skimmeru. Je však snadno demontovatelné.

ECO P – možnost regulace průtoku a použití vně jezírka

Fontánová čerpadla

V balení obsahují i trysky pro různé tvary fontán. Ty se pouze nasadí na čerpadlo, které je v jezírku. Výkon zvolte dle toho, jak vysokou fontánu chcete vytvořit.

Velmi dobrého poměru cena/výkon/spotřeba dosahují moderní fontánová čerpadla řady H. Použít lze i čerpadla řady ECO P a k nim dokoupit pouze fontánový kit.

Výtlaková čerpadla

Jsou vhodná především pro potoky, vodopády nebo všude tam, kde potřebujete dostat vodu vysoko nad hladinu. Tato čerpadla mají samozřejmě ekvivalentně vyšší spotřebu. Nejsou však v provozu neustále, takže to není až takový problém.

Gravitační čerpadla

Slouží k přečerpávání velkého množství vody do velmi nízké výšky – do 20 cm. Následně průtok razantně klesá. Velkou výhodou je však nízká spotřeba v poměru množství přečerpané vody. Používá se u speciálních, větších filtrací, které jsou zakopány v zemi vedle jezírka.

Doufáme, že jsme Vám s výběrem čerpadla pomohli. Doporučujeme také naše další rádce s výběrem jezírkové techniky:

Doporučené sestavy filtrace+čerpadla+UV lampy.

Jak vybrat UV lampu do jezírka?

Jakou zvolit filtraci do jezírka?

Jak vybrat jezírkový skimmer a jak jej zapojit?