Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vybrat a zasadit rostliny

V kategorii: Univerzalní postup založení ADA akvária

Jakmile máme v akváriu položen substrát a rozmístěny kameny a kořeny, můžeme přikročit k výběru a sázení rostlin.

Výběr rostlin

Nejdůležitější je množství a kvalita rostlin. Po osázení akvária musí mít akvárium přibližně stejný vzhled, jako plánujeme. Nemůžeme doufat, že se rostliny postupem času rozrostou do námi vysněných prostorů. Všechna místa, která mají být v budoucnu zarostlá je třeba osadit hned při zakládání. Toto je velmi důležité, protože jedině tak vytvoříme v akváriu rovnováhu a potlačíme růst řas. Ideální případ je na fotografii niíže. Od začátku bylo použito tolik rostlin, že má akvárium požadovaný vzhled a podstatně se snížilo riziko problémů po založení.

Druhým, stejně důležitým aspektem je kvalita rostlin. Možná máte k dispozici velká množství přebytků rostlin od kolegů akvaristů, ale tato cesta není v akváriu v ADA stylu zrovna nejšťastnější. Rostliny musí být bez řas a šneků, jinak hrozí rychlý rozkvět řas, které nebudou krevetky schopny likvidovat. Jedině perfektní kondice zakoupených, dobře zakořeněných rostlin zajistí snadné uchycení nových rostlin v akváriu, které tak mohou snadno odolat útokům řas.

Předem se musíme rozhodnout, zda bude vzhled našeho akvária tvořen nenáročnými rostlinami nebo se uchýlíme k na světlo náročným rostlinám. Podle toho také zvolíme vzdálenost osvětlení od vodní hladiny (viz. kapitola osvětlení). Jestliže se rozhodnete pro nenáročný layout s nenáročnými rostlinami a málo světlem, což je velice vhodné pro začátečníky, můžete vybírat z těchto rostlin:

  • všechny rostliny druhu anubias
  • microsorum pterotopus
  • mechy
  • rostliny rodu cryptocoryne

Stonkové rostliny vždy sadíme na nejvíce prosvětlená místa, protože vyžadují nejvíce světla. Na strany akvária a do stínu potom sadíme rostliny zmíněné výše.

Sázení rostlin

Do akvária nalijeme vodu jen do úrovně substrátu. Neustále používáme rozprašovač, kterým rosíme rostliny, aby neuschly a porosíme také místa substrátu, kam nedosáhla voda (vyvýšeniny).

Vyndání rostlin z košíčku

Rostliny jsou po zakoupení v košíčcích v minerální vatě. Kvalitní rostliny jsou již zakořeněné. Rostliny vyndáme z košíčků a pečlivě odstraníme minerální vatu. U stonkových rostlin to půjde snadno. U růžicových rostlin jako jsou cryptocoryne, microsorum, echinodorus však bude minerální vata pevně přichycena ke kořenům. Je proto potřeba použít pinzetu a vatu odstranit, jinak by hrozilo uhnívání kořenů. Pinzetou to jde však poměrně snadno a odstraníte kousky, které by se Vám předtím vůbec nepodařilo odstranit.

Kořeny stonkových rostlin zkrátíme na cca 3 cm pomocí nůžek a otrháme spodní patra listů. Stonek uchopíme do dlouhé pinzety (v e-shopu k zakoupení až 50 cm dlouhé pinzety) a sázíme pod úhlem 45°. Pokud bychom je sadili rovně, měly by po zalití vodou tendenci vyplavávat.

Kobercové rostliny po vyndání z košíčku rozdělíme na velké množství malých rostlinek, které následně sázíme pomocí pinzety několik centimetrů od sebe. Zde je použití pinzety nutné. Postupně se rostlinky spojí a vytvoří souvislý koberec.

Některé rostliny nelze sázet do substrátu, protože by jim uhnívaly kořeny (anubias, microsorum), proto je nutné je přivázat silonovým vlascem ke kamenům a kořenům. Stejně tak připevníme silonem ke kořenům mechy. Nepřivazujte ke kořenům příliš velké chuchvalce mechu. Po přivázání by mělo být stále vidět dřevo.

Jestliže jste se rozhodli použít riccii, přivažte ji opět silonem ke kamenům a kořenům. Dávejte pozor při nákupu, protože nekvalitní riccia má tendenci rychle uhnít.