🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 04h 34m 55s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak se zbavit řasy v akváriu

Pokud Vám v akváriu rostou řasy, lze s tím vždy něco dělat. Ne náhodou existují akvária prosté řas. Stačí dodržovat určité principy a vědět, čím řasy rychle s minimem práce odstranit. Musíme dodržovat tyto dvě zásady:

  1. Mít v akváriu vhodné podmínky
  2. Používat správné nástroje pro odstranění řasy

Jedno bez druhého nebude fungovat. Než začneme zlepšovat v akváriu podmínky, musíme se řasy zbavit. Řasa většinou sama neodezní jen změnou podmínek v akváriu, ale musíme proti ní i mechanicky zakročit, zlepšení podmínek pak zajistí, že se již nevrátí.

 

Jak na vhodné podmínky v akváriu

Základem je čistota a pokud máte rostliny, tak prosperující rostliny. Ověřte si, že jste splnili tyto podmínky:

  • Máte dobrý filtr, který nikdy nevypínáte a je plný filtračních médií.
  • Měníte pravidelně alespoň jednou za dva týdny třetinu vody, ideálně i častěji.
  • Nemáte přerybněno. Ideálně vyčleníte v akváriu 1 litr vody na 1 cm rybí délky. Cokoliv nad tím rychle může vést k růstu řas. Stejně tak překrmování vede k růstu řas. Toto je velmi důležitý bod.
  • Svítíte maximálně 10 hodin denně. Rostlinám vyhovuje klidně i 8 hodin.
  • Máte v akváriu řasožravé ryby. Např. parmička černopruhá, black molly, šneky Nerinita zebra nebo krevetky.
  • Pokud máte rostliny, tak se přesvědčte, že mají dostatek světla a živin. V opačném případě začněte hnojit nebo dodávat CO2. Pokud nechcete hnojit CO2, zvolte nenáročné rostliny a uberte na osvětlení.

 

Jak na řasy v akváriu

1. Omezit řasu v jejich růstu
2. Mechanicky ji odstranit
3. Každý typ řasy řešit

Nejdříve je nutné řasy omezit v růstu. Bohužel samotná změna podmínek výše na vyhubení řas obvykle nestačí. Pokud bychom tento krok mechanického odstraňování vynechali, mohla by se situace po změně podmínek v akváriu naopak paradoxně ještě zhoršit. Například si představte, že začnete více hnojit, ale spolu s lepším růstem rostlin porostou lépe i řasy. Je to logické, jelikož jsou to v podstatě také rostliny. Je proto nutné řasu po několik dnů až týdnů likvidovat ručně a s pomocí přípravků. Následně se řasa začne vytrácet a už se nevrátí, jelikož rostliny díky hnojení zesílí natolik, že již řase nedají šanci.

Níže uvádíme přehled nejčastějších řas a jak je odstranit:

 

Černá štětičková řasa a staghorn

staghorn bba

Jedná se o černo-šedé řasy a vyskytují se obvykle v akváriích, kde je větší znečištění. Naprosto skvělé jsou v boji proti nim tekuté uhlíky. Doporučená dávka působí spíše tak, že je udržuje na uzdě, pokud se jich však chcete zbavit, je nutné dávkovat zhruba dvojnásobek. Ideální je, pokud si jej naberete do injekční stříkačky, ponoříte s ní ruku k řase a postříknete ji pod vodou. Ideální je vypnout filtr, aby se voda nehýbala. Řasa do několika dní zcela odumře. Máme vyzkoušeno, že dvojnásobná dávka krátkodobě po jeden měsíc neublíží ani náchylnějším rybám. Přesný postup naleznete v článku Jak se zbavit štětičkové řasy a staghornu.

Aby se řasa nevrátila po vysazení tekutého uhlíku, je nutné snížit množství ryb tak, aby byl na 1l vody v akváriu max. 1 cm rybí délky. Pomůže i kvalitní filtrace s vývodem u hladiny, aby se hladina neustále hýbala. Vhodný je i skimmer. Je totiž důležité, aby se do vody dostávalo dostatek kyslíku.

 

Zelená vláknitá řasa

vlaknita rasa vlaknita

Jsou to dlouhé zelené vlasy zamotané v rostlinách. Opět na ně výtečně působí tekutý uhlík. Případně jeho předávkování. Současně doporučujeme ji manuálně odstraňovat a nasadit krevetky a jiné řasožravé ryby. Pomáhá také Chihiros Doctor.

Aby se řasa nevracela, je nutné upravit podmínky v akváriu. Obvykle se vyskytuje v silně osvětlených rostlinných akváriích v případě, že rostlinám nedodáváme dostatek živin (dusíku a fosforu) nebo mají nedostatek CO2. Nebojte se přidat na hnojivu, sice řasa poroste dočasně více také, ale tekutým uhlíkem a řasožravci ji dokážete držet na uzdě. Jakmile se vzpamatují rostliny a začnou lépe růst, již se nevrátí.

 

Zelená prachová řasa

gda

Jedná se o řasu rostoucí na sklech akvária. Naprosto skvělým pomocníkem proti ní je Chihiros Doctor, který vodu sterilizuje od jejich spór, takže se po setření již nebude tolik tvořit.

Co se týče změn podmínek v akváriu, tak doporučujeme nepřerybňovat, nepřekrmovat, mít kvalitní filtr, měnit vodu a čeřit trochu hladinu pomocí skimmeru.

 

Sinice

sinice sinice

Jedná se o mazlavé modro-zelené povlaky na písku a dekoracích. Jako první krok doporučujeme odsátí hadicí. Je možné aplikovat i přípravek BlueExit.

Vyskytuje se obvykle při špatném poměru dusíku a fosforu nebo pokud je jednoho nebo druhého nedostatek. Doporučujeme začít dávkovat buď hnojivo s obsahem dusíku nebo s obsahem fosforu či obojí. Záleží na konkrétní situaci a dost pomůžou testy vody na fosforečnany a testy na dusičnany. Je potřeba si s tímto pohrát, důležité je nenechat spadnout dusičnany ani fosforečnany na nulu.

 

Zelený zákal

zeleny zakal v akvariu zeleny zakal v akvariu

Jedná se o bující jednobuněčné řasy. Je velmi obtížné se zákalu zbavit prostou výměnou vody, jelikož se zákal rychle zase vrátí. Je nutné jej odstranit UV lampou. Můžeme použít vnitřní nebo vnější UV lampu. Voda, která lampou protéká je ozářena UV zářením a jednobuněčné řasy jsou tak zlikvidovány. Obvykle stačí několik dnů zapnutou UV lampu a je po problému. Vhodné je následně klidně používat UV lampu i preventivně. Vnější filtry SUNSUN jsou UV lampou již vybaveny a tlačítkem ji lze zapínat a vypínat.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde