Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak odstranit řasy

V kategorii: Řasy v akváriu

ČERNÁ ŠTĚTIČKOVÁ ŘASA

HNĚDÁ ŘASA

MASTNÁ HLADINA

SINICE STAGHORN

ZELENÁ ŘASA

ZELENÝ ZÁKAL

PREVENCE


V drtivé případů jsou řasy způsobené buďto silným osvětlením (když není světlo tak nejsou ani řasy), přehnojením (zkusit nekombinovat hnojiva a používat doporučená dávkování - pomůžou i testy vody), špatnou filtrací (filtrace je základ, zejména větší ryby nebo hejno ryb produkuje mnoho odpadu - doporučujeme i kvalitní filtrační materiál) a v některých případech může chybět CO2 (například některé kobercové rostliny potřebují silné světlo a když pak opomeneme CO2, tak bez dostatku CO2 rostliny nespotřebují světlo a začnou řasy).

Více se o metodách odstranění jednotlivých řas dočtete zde:

Teď již ale ke konkrétním případům. Nejdůležitější je identifikovat řasu a to proto, abychom na ni mohli zvolit účinný preparát. Na obrázcích níže můžete vidět nejznámější řasy a pod nimi vždy uvedu konkrétní přípravky, které na řasy fungují. A na ty, které nefungují, existuje jednoduchá rada: Odstranit původ řas a poté mechanicky řasy odstranit - vyčistit skla stěrkami, otrhat napadé rostliny (nejlépe nechat nové přírůstky), dekorace vytáhnout z akvária a kartáčem očistit, difuzory apod. vložit na půl hodiny do roztoku SAVA s vodou (1:2).

Dále bych ještě zmínil, že tyto přípravky a výrobky jsou koncipovány tak, aby při dodrženém dávkování neměly neblahý vliv na živočichy Vašeho akvária.

Štětičková řasa

Zobrazit všechny přípravky

Tato řasa je jedním z nejznámějších nešvarů v akváriu. Naštěstí na tuto řasu zaručeně funguje přípravek tekutý uhlík. Použití je jednoduché, přípravek naberete do injekční stříkačky a lokálně (ponoříte stříkačku do vody k rostlině) aplikujete. Do 2-3 dnů řasa zrůžoví a rozpadne se.
Na trhu se vyskytuje mnoho značek, doporučuji volit Invital Carbon, což je značka pod naší hlavičkou. Doporučujeme tento přípravek z důvodu, že si jej necháváme míchat na míru, takže nejde přes žádné velkoobchody apod., ale od výroby přímo k Vám, proto je tak levný :-). Určitě stojí za to zmínit také Seachem Flourish Excel (tekutý uhlík z laboratoří v USA - velmi populární), který je vyráběn odlišným způsobem. Výborné reference po celém světe na tento přípravek jsou důkazem o jeho kvalitách. Pokud tedy chcete mít zaručenou účinnost, zvolte právě jej.

 

Invital Carbon Seachem Flourish Excel EasyLife Carbo Rataj CO2 Vital Rataj Algae Destruct 100 ml Dajana Algicid Sera Algovec

 

Zelená řasa

Zobrazit všechny přípravky

Tato řasa je obvykle zavlečena do akvária s infikovanými rostlinami. Účinný přípravek na tuto řasu bohužel neexistuje, pouze prevence kterou naleznete zde: odkaz
O prevenci je možné se dočíst i ve spodní části tohoto článku. Zelená řasa má 3 týdenní cyklus, doporučujeme tedy odstranit původ vzniku této řasy a řasu po dobu tří týdnů mechanicky neodstraňovat. Setřením byste pouze více infikovali akvárium, jelikož byste uvolnili její spóry. Po tří týdenní cyklu řasu dostane ze skla dolů pomocí stěrek na řasy. Pro odstranění řas z dekorací a rostlin doporučujeme JBL čistící rukavic na řas, které jsou výborným nástrojem na odstranění řas.

Stěrky na řasy přípravky proti zelené řase

 

Mastná hladina

Zobrazit všechny přípravky

Mastná hladina je velmi častý jev v mnoha akváriích. Je způsobena biologickými nečistotami a také často vzniká v akváriích bez čeření hladiny. Čeření hladiny můžete dosáhnout proudovými čerpadly nebo správně nasměrovanými výtokovými trubicemi z filtru.
I přesto, že máte čiré akvárium, může vzniknout mastná hladina, která pak nevypadá přiliš dobře a kazí celkový dojem. Z oblasti chemie na mastnou hladinu funguje pouze přípravek značky AZOO, která patří mezi nejprodávanější hnojiva v Polsku. Název přípravku je "Azoo Protein Remover odstraňovač mastné hladiny".

Mezi nejpoužívanější a zaručený způsoby však patří skimmery. Jedná se o trubice umístěné pod hladinou, které mají čerpadlo nebo jsou napojené na vnější (externí) filtr. Voda z hladiny i s nečistotami je pak nasávána do čerpadla, které si již s mastným povlakem poradí. V nabídce je několik druhů skimmerů. Pokud nemáte vnější filtr nebo z nějakého důvodu na něj nechcete napojovat skimmer, tak Vám doporučuji skimmer od německé firmy Eheim: "Eheim skimm 350". Tento skimmer má již čerpadlo, takže samotný skimmer pomocí přísavek uchytíte na sklo uvnitř akvária, zapojíte do elektrické zásuvky a je hotovo. Jako levnější a stále kvalitní variantu doporučujeme také "Odyssea hladinový sběrač Clean 100". Pokud však vnější filtr filtr máte, tak lze buďto použít skleněné skimmery a to na hadice 12/16 mm: odkaz nebo na hadice 16/22 mm: odkaz. Levnější možností je pak plastový skimmer na hadice 12/16 mm od německé firmy Dennerle: Dennerle Turbo skimmer.

Azoo Protein Remover odstraňovač mastné hladiny Eheim Skim 350 hladinový sběrač nečistot Odyssea hladinový sběrač Clean 100 Dennerle Turbo Skimmer Lily pipe skimmer 12/16 mm Lily pipe skimmer 16/22 mmZelený zákal

Zobrazit všechny přípravky

Co se týče chemie, tak je zde k dostání více výrobků. Například "eSHa Protalon-707", což je kvalitní přípravek, který působí proti více druhům řas. Použít můžete také specializovaný přípravek pouze na zelený zákal "Azoo Green Water odstraňovač zeleného zákalu" od firmy Azoo, která patří mezi lídry na Polském trhu. Aplikace je opravdu jednoduchá, nejprve vyměníte 30% akvarijní vody, poté aplikujete 10 ml na 100 l akvarijní vody.
Nejpoužívanějším a nejlepší řešením jsou ovšem UV lampy. UV lampa je neocenitelný pomocník pro boj s řasami. Je založena na ultrafialovém záření, které ničí řasy. Používá se tak, že ji pustíte preventivně 2x do týdně přes noc (v případě že máte zákal tak používejte intezivněji). Lampa se nepoužívá nepřetržitě, protože by byla voda "až příliš čistá" (vydesinfikovaná), což by nebylo taky dobré.

Na wattáži (výkonu) příliš nesejde, platí jednoduché pravdilo, že čím silnější wattáž UV lampy, tak tím rychlejší odstranění. Jelikož budeme lampu pouštět jen několikrát do týdne, tak nám postačí i slabší lampy. Vybírat budeme tedy podle umístění. Pokud máme vnější filtr, tak vybere UV lampu podle toho jaké máme hadice. Když máme filtr s hadicemi 12/16 mm nebo 16/22 mm tak můžeme použít tyto UV lampy: UV lampa 7W, UV lampa 11W, které mají adaptéry na oba druhy hadic. V případě větších hadice (například u spec. filtrů nebo jezírek) použijeme tuto lampu: Aqua Nova UV lampa 7 W. Do nabídky se nám podařilo zařadit i UV lampu (5W) s čerpadlem pro použití uvnitř akvária. Záměrně jsme zmínil slovo podařilo, protože tyto lampy je obvykle nemožné sehnat a lidé bez vnějších filtrů (kterých není mnoho) pak nemají možnost se zákalu pomocí UV lampy zbavit. Instalace je opět jednoduchá, UV lampu upevníte uvnitř akvária na stěnu, zapojíte do elektřiny a hotovo. Vnitřní UV lampa má vlastní čerpadlo, takže si vodu samo nasaje a vyčistí.

Azoo Green Water odstraňovač zeleného zákalu 120 ml eSHa Protalon-707 20 ml Vnitřní UV lampa do akvária 5 W UV lampa 7 W UV lampa 11 W Aqua Nova UV lampa 7 W


Sinice

Zobrazit všechny přípravky


Tato řasa vzniká obvykle silným osvětlením a nedostatek dusičnanů - ty lze snadno změřit pomocí testů: akvarijní testy vody NO3. Na tuto řasu je nejúčinější přípravek EasyLife Blue Exit. Jedná se o přípravek od nizozemské firmy EasyLife, která patří rovněž mezi špičku v oblasti akvarijní chemiie v Evropě a Severní Americe. Použití je snadné, dávkujete denně 10 ml na 80 l akvarijní vody. S tímto přípravek se snadno zbavíte sinice ve Vašem akváriu.


Hnědá řasa

Zobrazit všechny přípravky

Hnědá řasa se v akváriu často vyskytuje pár týdnů po založení. Mezi přípravky, které mají na tuto řasu dobré ohlasy patří Easy Life AlgExit 250 ml  od nizozemské firmy Easy Life. Tento přípravek dávkujete po dobu 4 týdnů a v množství 10 ml na 100 l akvarijní vody 1x týdně. Můžete jej použít i jako prevenci a dávkování je poté 5 ml na 100 l. Hnědá řasa lze snadno setřít, takže stejně jako u zelené řasy lze použít stěrky na řasy a čistící rukavice od JBL.

Easy Life AlgExit 250 ml Stěrky na řasy JBL čistící rukovaci

 

Staghorn

Zobrazit všechny přípravky

Na tuto řasu působí pouze přípravek Seachem Flourish Excel. Stejně jako šťětičková řasa, tak i staghorn začne po působení tekutého uhlíku růžovět a poté odpadne. Aplikace se ovšem liší, zatímco u štětičkové řasy se tekutý uhlík aplikuje lokálně přímo na řasu, tak v případě staghorn se několikanásobně zvyšuje dávkované množství. Podle ohlasů ze zahraničních fór sice krevetky i jiní náchylnější živočichové zvýšené dákování bezproblému ustáli ale předem na tuto skutečnost, že se jedná o vyšší dávky upozorňujeme. Postup je takový, že po dobu 14 dní by měla být dávka Seachem Flourish Excel 2x až 3x vyšší než je doporučené dávkování, poté začne uhlík na řasu působit.

Seachem Flourish Excel 250 ml
Seachem Flourish Excel 500ml

 

Prevence proti tvorbě řas

Twinstar nano Jedním z mála prostředků jak předejít řasám je přístroj Twinstar Nano. S touto chytrou krabičkou se můžete vyhnout mnoha typům řas. Samozřejmě Twinstar není kouzelný přístroj typu, že jej vložíte do akvária a ihned máte magicky problém s řasami vyřešen. Lze samozřejmě použít i do zaběhlých akvárií, ale nejúčinnější je pokud jej máte od založení akvária. Zejména ze začátku se po 2-3 týdnech začnou v akváriu tvořit řasy (přirozený cyklus) a s Twinstarem tento problém nezaznamenáte. Nechci Vám slibovat zázraky, ale osobně jsem jej měl v několika nádržích a opravdu se mi osvědčil. Na řasy níže funguje a pokud máte správnou intezitu světla a sílu filtrace tak se Vašemu akváriu řasy vyhnou (níže zmíněné řasy proti kterým úspěšně funguje):

  • vláknitá řasa
  • hnědá řasa
  • zelená fouskatá řasa
  • zelená tečková řasa GSA
  • zelená prachová řasa GDA

Na jakém principu Twinstar funguje?

Společnost Twinstar si svou technologii nechala v Severní Americe a Evropě patentovat. Původem je společnost z Japonska, mekkou akvaristiky. Přístroj se skládá z kontroléru (krabičky) uchycené na vnější straně akvária (ale lze jej vložit i do skřínky pod akváriem) a disku, který je umístěn v akváriu (jako difuzor nebo vzduchovací kamínek). Z kontroléru vede kabel do disku a ten se v intervalech (podle toho jak na něm nastavíte velikost akvária) spouští. Z disku poté stoupá mlha, která je nejspíše způsobená elektrolýzou vody, které bojuje proti řasám (Twinstar nechce nic prozradit :-)) a po zhruba 10 sekundách se vypne. Takto se spustí několikrát do hodiny. Níže můžete vidět obrázky zařízení Twinstar Nano.

Twinstar naleznete v tomto odkaze

Na videu níže, můžete shlédnout test přístroje Twinstar:

Další tipy jak zabránit růstu řas

Jak už jsme zmínil v úvodu článku, tak je důležité mít dostatečně silnou filtraci, případně také dobré filtrační materiály a přiměřenou intenzitu osvětlení vůči obsahu akvária a náročnosti rostlin. O všech těchto věcech se můžete dočíst v článcích, které jsme si pro Vás připravili. Odkazy na tyto články naleznete níže:

Jak správně vybrat akvarijní filtr – rady a tipy

Test filtračních náplní: Eheim Substrat Pro vs. Sera Siporax vs. Seachem Matrix

Jakou sílu akvarijního osvětlení zvolit pro vaše akvárium