Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak na vzduchování a vzduchovací motorky v akváriu

Kyslík v akváriu je životně důležitý pro všechny živočichy. Většina ryb a vodních živočichů pochází z proudících potoků a řek. Proto potřebují ke svému životu vysoký obsah kyslíku. Vzduchování do akvária zajišťuje stabilní přísun kyslíku a neustálý pohyb vody. Toto je nezbytností u středních a velkých akvarií. Dobře se však hodí vzduchování i do akvárií menších. Obzvláště důležitá je vzduchovací technika v akváriích s velkým množstvím ryb. V málo zarybněných akváriích to často není potřeba. Vzduchovat je nutno také v noci.

eheim motorek

Základním pravidlem tedy je, že čím více ryb v akváriu máte, tím větší je pravděpodobnost, že se neobjednou bez vzduchování. Naopak velmi střídmě zarybněné akvárium často nepotřebuje vzduchování vůbec. Pokud se Vám hýbe hladina díky silného filtru, opět potřeba vzduchovat radikálně klesá. Vzduchování však doporučujeme mít zapnuté téměř vždy v noci a to i v akváriích silně zarostlých - viz. dále.

Doplňování přísunu kyslíku se doporučuje taktéž pro akvária s rostlinami, a to zejména v noci, kdy rostliny dýchají a spotřebovávají dodaný kyslík. V zarostlých akváriích, kde je dostatek ryb velmi často dochází v ranních hodinách ke kyslíkovému deficitu a je potřeba na toto pamatovat.

Jaký dělíme vzduchovací techniku

  1. Podle výkonu vzduchovacího motorku, (tj. množství vzduchu, který vyfoukají - uváděno v litrech /hod.) Avária o různém objemu potřebují různě silná vzduchování - viz. odkaz https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/vzduchovaci-motorky
  2. Podle počtu vývodů vzduchovacího motorku (zde je možno použít např. jeden motorek se dvěma vývody na dvě nádrže). V našem skladu máme k dispozici motorky s jedním vývodemdvěma i více vývody. 
  3. Podle hlučnosti motorku - jestliže si připlatíme, můžeme očekávat nižší hlučnost, jelikož přístroj má kvalitnější a pevnější těsnění. Například výrobky firmy Schego se vyznačují maximálně tichým chodem.

Na akvarijní vzduchovací motorky se připojují vzduchovací hadičky. Na jejich konce můžeme umístit vzduchovací kamínky, opony, vzduchovací tyče apod. Tyto slouží k tvorbě drobnýcbh bublinek v akváriu. 

Pokud potřebujete vzduch z motorku rozvést do více akvárií, je možné použít nejrůznějších přechodek, rozdvojek a škrtítek z této kategorie.