Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak na krmení ryb v zahradním jezírku

Při krmení ryb a zejména KOI kaprů platí několik základních pravidel. Při jejich dodržování si usnadníme práci a ryby budou vitálnější.

https://www.rostlinna-akvaria.cz/upload/29836-2104549228.jpg

Výběr druhu krmiva – pro kapry nebo pro jesetery

Máme-li v zahradním jezírku jen kapry, karase nebo závojnatky, zvolíme krmivo pro KOI. Jaké konkrétní krmivo je pro dané období v roce vhodné rozebereme níže.
Pokud máme v jezírku jen jesetery, zvolíme krmivo pro jesetery.
Pokud je osádka jezírka smíšená, budeme krmit oběma druhy krmiv současně. Jelikož krmivo pro jesetery obsahuje více masa, je pro všechny ryby atraktivnější. Pokud byste současně vhodili do jezírka krmivo pro jesetery a krmivo pro kapry, nacpali by se kapři krmivem pro jesetery, což nechceme.
Z tohoto důvodu nejdříve nakrmíme kapry pro ně určenými krmivy, které většinou plavou. Teprve následně vhodíme granule pro jesetery, které se potápějí. Ty tak zůstanou pro jesetery a již nasycení kapři si jich nebudou zdaleka tolik všímat.
Jeseny, karasy a závojnatky stačí krmit i obyčejným krmivem Multi Mix, případně jim sem tam přilepšit i doplňkovým krmivem.

Krmiva pro jesetery

Krmení pro tyto ryby je složeno především z masa, takže obsahuje velké množství bílkovin. Tato krmiva se potápí rychle ke dnu, kde mohou být jesetery uloveny. V e-shopu nabízíme především krmiva Ibuki Sturgeon pro jesetery vyrobené v Holandsku.
Jesetery krmíme od jara do podzimu současně s kapry. Pokud jsou v nádrži samostatně, můžeme krmit i o něco déle.

Krmiva pro KOI kapry a kaprovité ryby

Tato krmiva jsou lehčí než krmiva pro jesetery a většinou plavou na hladině. Krmiva Ibuki pro kapry jsou dodávána ve formě granulí a pelet. Nemůžeme příliš doporučit krmiva, která jsou foukaná. Jejich objem je vysoký a vypadají tedy velmi levná, ale ve skutečnosti jsou vzhledem k objemu velmi málo výživná.
KOI kapry krmíme jednou, maximálně 2x denně. Začínáme krmit na jaře, jakmile teplota vody stoupne na 10 stupňů a více a naopak jakmile pod tuto teplotu voda na podzim klesne, přestaneme krmit.
Kapry krmíme v různých obdobích během roku různými druhy krmiv. Je to z toho důvodu, že na jaře a na podzim, kdy je voda chladnější vyžadují kapři více vlákniny a naopak v létě, kdy mohou silně růst je vhodné jim dát krmivo s vyšším podílem bílkovin.

https://www.rostlinna-akvaria.cz/upload/29838-2104486728.jpg

Jaro https://www.rostlinna-akvaria.cz/upload/29840-2104385847.jpg

KOI kapry začínáme krmit, jakmile teplota vody vystoupá nad 10 stupňů Celsia. Používáme následující krmiva:

Wheat Germ – obsahuje dostatek vlákniny, jelikož kapři nedokáží strávit mnoho bílkovin
Spirulina Color – obsahuje Spirulinu, která podporuje imunitu a zlepšuje vybarvení.
Multi Mix – univerzální krmivo pro krmení po celý rok. Vhodné pro karase a závojnatky.
Především lepší imunita je po zimě důležitá. Tímto krmivem je možné krmit i v létě.
V tomto období přidáváme do vody i filtrační bakterie a rybám můžeme přilepšit probiotikami.

Létohttps://www.rostlinna-akvaria.cz/upload/29839-2104548541.png

Jakmile se voda začne oteplovat k 20 stupňům, můžeme nasadit krmiva s větším obsahem bílkovin pro růst. V tomto období již začínáme kapry pomalu připravovat na zimu dostatečnou výživou. Vhodná krmiva:

Orange – Podporuje růst a vybarvení díky vyššímu obsahu bílkovin
Grower – ideální pro mladší ryby. Velký obsah bílkovin zajistí silný růst. Ještě výživnější než Orange.
Spirulina Color – pokud potřebujete vylepšit vybarvení ryb
Multi Mix – opět ideální pro karase po celý rok.

Podzimhttps://www.rostlinna-akvaria.cz/upload/29841-2104515212.jpg

Jakmile začne teplota klesat, přecházíme opět na krmivo s menším obsahem bílkovin. Pokud by nechtěly ryby přijímat plovoucí krmivo, což se může s poklesem teplot stát, můžeme vyzkoušet i potápivé krmivo. Vhodná krmiva:

Wheat Germ
Spirulina Color
Multi Mix

Zima https://www.rostlinna-akvaria.cz/upload/29842-2104041535.jpg

V tuto roční dobu necháme ryby v klidu a nekrmíme je. Držíme se obecně platných doporučení – tzn. přiškrcení filtrace nebo její odstranění a zajištění toho, aby zcela nezamrzla hladina. Pokud je jezírko dostatečně hluboké, mohou v něm ryby přezimovat. Je důležité, aby byly kvalitně celé jaro, léto a podzim krmeny. Jen tak dokáží bez problémů přežít zimu. Na kvalitě krmiva záleží také to, zda se budete na jaře potýkat s případnými chorobami. Krmte tedy správně.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde