Akvárium s řasokoulemi Více zde 01d 23h 24m 23s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vyčistit akvárium? Odkalování, výměna vody a čištění skel

V kategorii: Jak na čištění, odkalování, údržbu akvária

Úvodem bych chtěl říct, že čištění akvária je individuální, provádí se podle potřeb akvária. Je však nutné říci, že se provádět musí a to pravidelně v intervalu jednou za týden nebo dva. Mnoho lidí se domnívá, že mít akvárium a starat se o něj je obrovská dřina, protože si pod pojmem čištění představí to, že musí celé akvárium vypustit, vyprat štěrk, používat různé desinfekce a podobně. My si však dnes ukážeme, že tomu tak není a vysvětlíme si, jak by takováto údržba měla přibližně vypadat.

Musím upozornit na fakt, že čistit akvárium kompletně (vyvaření písku a dekorací následně jejich desinfekce) je nesmysl. Proč? Především pro to, že akvárium funguje díky bakteriím, které žijí v celém akváriu (především filtr a dno). A k čemu jsou dobré? Hlavně k tomu, že likvidují nebezpečné látky a přetváří je na ty, které jsou akváriu prospěšné, ale o tom si povíme jindy.

Jak čistit akvárium? Připravte si

● Kbelík na vodu
● Hadice nebo odkalovač
● Pomůcku na čištění skel - stěrka, škrabka
● Nářadí na údržbu rostlin a kamenů

Před samotným čištěním bychom si měli připravit několik pomůcek. Především budeme potřebovat kbelík na vodu a nějakou hadici nebo odkalovač. Dále nějakou pomůcku na čištění skel o kterých si něco řekneme a pokud máme akvárium, které je rostlinné, tak toho budeme potřebovat ještě mnohem více, ale o tom už si povíme v samotném průběhu. 

Postup

Připravíme si akvárium tak, abychom do něj měli snadný přístup. Tudíž je-li to nutné, vypneme a sundáme světlo nebo kryt a poté krycí sklo, které je v některých případech důležité např. když máme ryby, které rády vyskakují. Dále bychom měli vypnout topítko a můžeme se vrhnout na čištění. 

Čištění skel

- čistění skel je důležité, neboť se na skle usazují nečistoty a také rostou řasy. My si ukážeme pomocí jakých nástrojů lze dosáhnout čistoty skel a také jejich nejmenšího poškození (poškrábání)

Magnetické stěrky

- jednoduchou volbou pro začátečníka můžou být magnetické stěrky, které fungují tak, že jedna část je v akváriu a tu druhou držíme na skle z vnější strany a pohybem stíráme špínu a řasy. Na trhu jich máme mnoho od různých výrobců a také v různých velikostech. Tyto stěrky bych vám však příliš nedoporučoval, neboť sebemenší zrnko písku, které se dostane pod stěrku z vnitřní nebo i vnější strany dokáže nepříjemně poškrábat stěny akvária, které pak vypadají velmi nevzhledně a mnohdy je potřeba nové akvárium, nebo výměna skla. Výhodou těchto stěrek je však například to, že se dá tato stěrka použít kdykoli. Může být neustále v akváriu a kdykoli si všimneme nečistot můžeme je okamžitě setřít. Pro ty z vás, kteří mají hluboká akvária může být skvělou volbou plovoucí magnetická stěrka, která vám při pádu zůstane plavat a vy ji nemusíte těžce lovit ze dna. Proto pokud stěrka magnetická, tak s velkou opatrností, nebo v akváriích kde není písčité dno, ale třeba štěrkovité.

Žiletkové škrabky

- pro ty zkušenější z vás existují také škrabky žiletkové pomocí nichž ze skla dostaneme i řasy, které se odstraňují těžce. Je však důležité dbát na velkou opatrnost, neboť i těmito škrabkami lze lehce poškrábat sklo. Pro to bych tyto škrabky doporučil pouze těm, kteří mají nějakou tu zkušenost a ví jak správně škrabku použít.

Stěrky na rukojetích

stěrky na rukojetích jsou nejjednodušší volbou pro úplné začátečníky, ale i zkušené. Na trhu je spousta houbiček, kterými lze čistit skla akvária a jsou bezpečnější a nehrozí poškrábání skla. Jako skvělá varianta se jeví například tato oboustranná stěrka, kterou lze použít i v hlubších akváriích.

- Máme-li skla čisté měli bychom se pustit do další fáze a tou je sestřih a údržba rostlin.

 

Náš tip! Budete překvapení, jak snadno půjdou řasy ze skla. 👇👇

Díky dvěma čistícím plochám se čistící houba INVITAL stane univerzálním pomocníkem. Ocelová nerezová vlna jedné straně zlikviduje nejodolnější řasy a usazeniny, jemná houba na straně druhé zajistí odstranění zbylých nečistot – šetrně tak vyčistíte Vaši nádrž, aniž by došlo k jakémukoliv poškození. 

Stříhání a údržba rostlin

- pro tento proces si opět potřebujeme připravit nějaké nářadí. Budeme potřebovat nůžky a pinzetu ty si koupíme opět dle našich potřeb a velikosti akvária. Na trhu existují různé druhy a také velikosti nástrojů

Nůžky

-můžeme použít celou řadu speciálních akvaristických nůžek ať už to jsou nůžky zahnuté či rovné, dlouhé nebo krátké. Pro zastřižení kobercových rostlin jsou super volbou nůžky zahnuté, díky kterým lze stříhat hezky u dna a nemusíme se při tom nijak namáhat. Pro střih ostatních rostlin (např. stonkových) lze využít nůžky rovné, nebo přesně zkosené jejich sortiment je obrovský a my bychom si měli vybrat ty, se kterými se nám bude pracovat dobře. Osobně používám zahnuté nůžky, se kterými stříhám všechny rostliny a nemůžu si je vynachválit. Rostliny se mi většinou podaří ustřihnout tak, jak potřebuji a práce s nimi není nijak namáhavá. A jelikož jsou nůžky z nerez oceli, jsou i skvěle pevné a nemělo by se stát, že se některá část zkřiví, nebo poškodí. Správný sestřih a údržbu kobercových rostlin najdete zde a jak opečovávat ostatní rostliny zase zde.

Pinzety

- tento nástroj se většinou používá k jiným účelům, ale má své využití i v akvaristice. Je důležitou součástí vybavení všech akvaristů, kteří chtějí mít své rostlinné akvárium krásné. Máme různé pinzety od zahnutých po rovné a jsou také různě dlouhé. Volba je jen na nás a na tom, jaké jsou vhodné pro naše akvárium. Osobně si nemohu vynachválit pinzetu se zahnutým koncem, kterou lze snadno uchytit jakoukoliv rostlinku a lze ji jednoduše zasadit do dna. Pro méně náročné z Vás bude stačit rovná pinzeta, se kterou si určitě každý poradí. Jak správně zasadit rostliny ať už nově pořízené košíčkové, nebo In-vitro se dočtete zde.

Čištění dekorací a kamenů

- tak jako sklo bývají špinavé i kameny a dekorace a proto je důležité je občas také vyčistit. Ty, které jsou zasaženy velkou špínou či řasou a lze je vytáhnout, vytáhneme je a vyčistíme někde mimo akvárium ať už pomocí kartáče nebo nějakých přípravků. K odstranění řas lze například vytvořit lázeň pomocí tekutého uhlíku, který postupem času řasu rozloží. Více v článku zlikvidujte řasu pomocí Flourish Excel.

Pro ty z Vás, kteří z akvária nic vytahovat nechtějí, jako jsem já, většinou z akvária nic nevytahuji a čistím vše v něm. Na kameny používám třeba zubní kartáček (bez pasty! :D), kterým z kamenů vydrhnu i největší špínu. A pokud je něco zasažené řasou ať už rostliny nebo dekorace, lze opět využít tekutý uhlík. Přesný postup jak čistit pomocí tohoto pomocníka najdete zde.

Odkalování dna

- odkalením dna se rozumí odsátí zbytků potravy, trusu ryb a jiných nečistot, které se usazují ve dně a to pomocí různých odkalovačů (nástrojů pro tento úkon). Jejich použití je na vás. Já osobně používám nejjednodušší variantu odkalovače, který plní svůj úkol uspokojivě. Ale na trhu je jich celá řada od vakuových po elektrické s různými tvary nasávacích trubic přesně dle vašich potřeb.

- měli bychom si uvědomit, že odkalováním bereme také spoustu živin a bakterií, které jsou prospěšné rostlinám, proto jsou také různé formy odkalování (povrchové a hloubkové), ale naopak je odkalování důležité pro to, aby ve dně nezahnívaly zbytky potravy a netvořily se tím nebezpečné látky. Povrchové odkalování bychom měli provádět máme-li dno osázené kobercovými rostlinami. Hrozí totiž, že se s naší neopatrností uvolní část rostlinného koberečku, který pak musíme těžko usazovat zpět na své místo a další nepříjemností je odsátí živin, které si rostliny berou. Proto bývá také nutné do dna občas přidávat hnojiva, které dodají rostlinám ztracenou výživu. Hloubkové odkalování se pak provádí zřídka nebo spíše u akvárií méně osázených nebo vůbec. Hloubkové odkalování se rozumí takové, že se s odkalovačem vrtá do dna a odsávají se zbytky i hluboko v něm.

- s odkalením dna odsáváme nejen zbytky a nečistoty, ale také vodu, což je také nedílnou součástí údržby, při které by se měla vyměnit alespoň 1/3 vody staré za novou.

Výměna a napouštění vody

- ať už jsme vodu vypustily odkalením nebo přímým vypuštěním, je třeba na tento úkon dbát určitý zřetel. Výměna vody by měla probíhat v každém akváriu a k tomu je důvodů spoustu. Hlavním důvodem je odsátí staré vody, která může obsahovat nebezpečné látky nebo jiné nečistoty, které by rybičkám mohly vadit. Zpravidla je dáno, že čím menší akvárium, tím častěji by se voda měla měnit. Nikdy by jsme však neměli vyměnit více než polovinu vody, protože bychom mohli narušit rovnováhu, která ve správně fungujícím akváriu je.

- vodu můžeme vypouštět pomocí hadice ať už do kýble, záchodu nebo umyvadla. Důležité však je, že místo kam vodu vypouštíme, musí být níž než je samotné akvárium abychom vytvořily tzv. samospád. Starou vodou z akváriu doporučuji zalít například pokojové rostliny. 

- napouštění nové vody bývá velkou otázkou. Spousta akvaristů dolévá vodu odstátou nebo převařenou, což u větších akvárií může být problém a je to zbytečné. Tento problém totiž lze jednoduše vyřešit a to přidáním Seachem Prime, který odstraní z nové vody veškerý chlór a voda je tak vhodná k okamžitému použití v akváriu.

Čištění filtru:

- tohle je jediný okamžik kdy si můžeme dovolit zcela vypnout filtr na delší dobu, jinak by měl běžet nepřetržitě den co den. Čištění se provádí zcela individuálně podle osázení a velikosti akvária a taky podle počtu živočichů a druhu filtrů. Máme totiž filtry vnitřní a vnějšíVnější filtry bývají zpravidla lepší, jelikož mívají větší filtrační objem a jsou jednodušší pro údržbu což mohu také potvrdit. U vnitřních filtrů bývá čištění problém, jelikož když filtr vytahujete z akvária, tak z něj většinou vyteče voda a s vodou i spousta nečistot, které pak máme v akváriu což není vůbec příjemné. Čištění filtru by se mělo podle mého názoru mělo provádět tehdy, je-li snížený průtok filtru na polovinu. To bývá způsobeno nečistotami, které se ve filtru usadí a nepropustí tolik vody. Filtr by jsme poté měli vyčistit nejlépe v akvarijní vodě, abychom si nezabili užitečné bakterie, které tam jsou a chlórovaná voda z kohoutku je spolehlivě zabije. Některé filtrační materiály by se měly čistit dle návodu výrobce v různých prostředcích a podobně. Sám mám akvárium (450l), ve kterém mám dva vnější filtry, které můžu čistit nezávisle na sobě a to zcela bez rizika, protože když vyčistím jeden filtr tak ten druhý mi bez problému udrží vodu čistou do doby než se ve druhém filtru vytvoří bakterie. Můžu to tedy doporučit. Dle mého názoru jsou lepší dva menší filtry než jeden velký a to z více důvodů. Prvním je údržba, dalším je třeba to, že by se stala porucha jednoho filtru a nemusím mít strach, protože jeden spolehlivě nějakou dobu akvárium udrží. A já nemusím rychle shánět nový filtr, aby mi akvárium běželo jak má. Pokud bych k tomu však byl donucen tak mohu doporučit přípravek pro rychlé zaběhnutí filtrů Seachem Stability, který vytvoří podmínky, pro rychlý vývoj bakterií. Vhodné je tento přípravek použít po každém čištění filtru nebo zásahu do něj.

Ošetření akvária UV lampou

- k čemu UV lampa vlastně slouží? Ve zkratce se dá říci, že pro křišťálově čistou vodu. Zbaví Vás bezpečně zelených zákalů v akváriu. A proto by jsem vám tento výrobek mohl doporučit. Stačí UV lampu po čištění akvária zapnout na cca dvě hodiny a UV lampa mezitím zlikviduje veškeré pozůstatky řas a sinic a zlikviduje spóry řas vzniklé čištěním. Znamená to, že setřená řasa ze skla akvária se tak brzy nevrátí – setřené spóry řasy totiž UV záření zničí.

UV lampy najdete zde.

- určitě lze říci, že pro ty z vás, kteří disponujete vnější filtrem je lepší pořídit si UV lampu vnější, která nijak nepřekáží v akváriu a má skvělou efektivitu. Dnes již navíc existují i filtry se zabudovanou UV lampu, kterou jednoduše tlačítkem na filtru po výměně vody na několik hodin zapnete a následně zase tlačítkem vypnete.

- musím však upozornit, že tato metoda se provádí ještě před dodáním bakterií a hnojiv jelikož UV lampa rozbíjí tyto vazby hnojiva a likviduje bakterie plovoucí ve vodě což určitě nechceme. Použití UV lampy na několik hodin týdně je však naprosto bezpečné a velmi přínosné.

Dodání hnojiv

- hnojiva jsou důležitou součástí rostlin a bez nich se rostliny neobejdou a to ať už ve formě kapalné, které by jsme měli po každé údržbě dodat nebo ve formě tablet, které se vkládají přímo ke kořenům a doplňují se podle výrobce v určitých obdobích. Jako jedno z nejlepších kapalných hnojiv můžu doporučit Seachem Flourish, který doplní veškeré užitečné živiny pro růst rostlin. Návod jak správně dodávat hnojiva rostlinám najdete v článku o hnojení akvárií.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde