🔥Probíhá akce Více zde 05d 15h 31m 59s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak levně založit akvárium v ADA stylu

V kategorii: Zakládání akvária a ADA japonská akvária

V dnešním článku se pokusím na základě našich zkušeností pomoci lidem, kteří plánují založit ADA akvárium, ale nechtějí za něj utratit celou výplatu. Pokud byste si chtěli založit klasické ADA akvárium, které je vidět v japonské galerii v Niigatě, a používali byste všechny doplňky doporučené ADOU, museli byste si přichystat dle zvolené velikosti akvária částku v řádů desetitisíců. Pokud by se pak jednalo o akvárium o délce 180 cm, pak už se částka dostává pomalu na hodnotu malého osobního automobilu. Pokud se však technika a velikost akvária rozumně vybere, můžete si vytvořit bez problémů plnohodnotné akvárium v ADA stylu za troufám si říct velmi rozumnou cenu.

Veškerou následující techniku, kterou budeme popisovat, jsme všechnu osobně vyzkoušeli na mnoha akváriích, takže dokážeme zodpovědně říci, zda bude akvárium v ADA stylu s touto technikou fungovat a zda lze akvárium touto technikou bez větších kompromisů vybavit. Na fotografii níže si můžete prohlédnout naše akvárium sestavené podle postupu v článku.

 

Velikost akvária

Jestliže se nechceme dostávat do astronomických částek za pořízení, je třeba zvolit menší akvárium. Podle nás je pro začátečníky ideální rozměr 60 cm. Konkrétně akvárium 60 x 30 x 30 cm. Nejedná se už o žádnou pidi kostku a údržba takového akvária není zdlouhavá. Týdně zabere zhruba půl hodinu až hodinu. Velký rozdíl udělá, pokud bude akvárium vyrobeno ze skla optiwhite a slepeno čirým silikonem. Cena akvária až tak dramaticky nestoupne a rozdíl je opravdu znatelný. Nezapomínejte, že akvária v ADA stylu nemají nikdy žádné barevné pozadí, proto je toto poměrně důležité. Více o Optiwhite akváriích zde. Tyto male velikosti do 60 cm délky zasíláme klasicky bezpečně poštou – uzpůsobujeme tomu balení.

Výběr techniky

Osvětlení

V dnešní době již není třeba polemizovat o tom, zda použít LED nebo zářivky. Zářivková světla na akvária se dnes již zcela přestala vyrábět. Nejsou zdaleka tak úsporná jako LED, mají horší svítivost na jeden Wat, nelze u nich snadno regulovat intenzita. Jejich cena je navíc dnež již stejná jako cena moderních LED světel.

Při výběru LED osvětlení vybírejte z osvědčených LED světel. Jak pro velké, tak male nádrže se vyplatí použít hotová LED světla (jedná se o LED čipy nainstalované na hliníkovém profilu). Rozhodně nedoporučujeme LED pásky nebo LED trubice. LED pásky téměř vždy předčasně odejdou a nakonec stejně skončíte nákupem akvarijního svítidla. U LED trubic pak musíte předělávat celou elektoniku – finančně se to nevyplatí.

Na všech našich akváriích používáme LED světla Chihiros. Mají nejlepší poměr cena/výkon na trhu. Je ověřeno tisíci rostlinných akvaristů, že pod nimi rostliny rostou výborně, což potvrzujeme. Na 60l akvárium v ADA stylu použijte verzi A601 nebo jakoukoliv jinou řadu s výkonem 30-40 W. Obecně doporučujeme u ADA akvárií vždy LED světla o výkonu cca 0,3 až 0,5 W/l. Na 200l akvárium tedy 60-100 W dle náročnosti použitých rostlin.

 

CO2

Je bezpodmínečně nutné, aby bylo akvárium vybaveno přidáváním CO2 z tlakové láhve. Metody pomocí burčáku apod. nebudou v tomto případě fungovat. Jistě tedy bude nutné zainvestovat do CO2 setu, jehož cena se pohybuje do tří tisíc korun. Výhodou je, že jej můžete použít pomocí rozdvojky i do vedlejšího akvária. K CO2 setu je nutné si pořídit ještě skleněný difuzér a CO2 test – dropchecker, kterým budeme měřit CO2 a v případně upravovat jeho přísun z CO2 setu pomocí otočného ventilu na něm. V akváriu je nutné používat jen sklo – skleněný dropchecker a skleněný difuzér – jen tak docílíte dojmu čistoty nádrže ADA stylu.

 

Filtrace

Zde je jedinná možnost – použití vnějšího filtru. Na tuto velikost akvária je nejlevnějším (a sami jej v některých akváriích používáme) řešením vnější filtr AQUA-NOVA NCF-600. Filtr je tichý a výkonný přesně tak, jak na tuto velikost akvária potřebujeme. Pokud byste chtěli za filtr utratit vice a vyžadujete precizní Německou kvalitu, můžete zvolit Eheim Classic 2215, který je pro 60l akvárium ideální. Pro větší akvária doporučujeme značku filtrů SUNSUN. Z našich zkušeností mají výbornou kvalitu zpracování (stejná jako Německé filtry JBL nebo Tetra), ale jsou podstatně levnější. Řada B navíc obsahuje zabudovanou UV lampu. Je vhodné jip o každé výměně vody na pár hodin preventivně zapnout. Voda je pak čistší a neroste tolik prachové řasy na sklech. Pro malá akvária okolo 40 l a méně je vhodná malá verze SUNSUN HW-602B.

K filtru je následně ještě nutné přikoupit skleněné trubce Lily pipes. Pokud nebudou použity, budou v akváriu nevzhledné, plastové vtokové a výtokové trubice filtru. Pouze skleněnými Lily pipes v kombinaci se skleněným CO2 příslušenstvím docílíte optické čistoty, s níž ADA styl pracuje.

Substrát

Tady je daleko nejlepší možností použití japonského substrátu. Na trhu v ČR je to buď japonský Platinum Soil nebo ADA substrátu. Pokusy o šetření na substrátu nejsou příliš na místě. V minulosti jsme založili spoustu akvárií se spoustou substrátů a upřímně říkám, že tento substrát je pro rostlinné akvárium nejlepší a stojí za vložené peníze. Není klíčové utrácet další peníze za doplňky jako ADA BacterADA zásobní substrát a jemná forma ADA Aquasoilu Powder – jsou to jen doplňky a nestojí to na nich. Ano, pomůžou ještě více, ale metoda na nich nestojí a nepadá. Na naše akvárium o délce 60 cm (54 litrů) postačí jeden pytel 8 nebo 9 litrů. Oba substráty jsou si velice podobné. Neuděláte chybu použitím ani jednoho z nich. Pro akvárium v japonském stylu rozhodně nedoporučujeme písek, štěrk, pálené jíly – nikdy nedocílíte takové funkce akvária a takových procesů jako s japonskými substráty, které jsou vyrobeny z opravdové hlíny, snižují pH a tvdrost.

Doplňky

K založení následně budete potřebovat ještě nějaké dekorace – kameny a kořeny. Bohužel najít v české krajině takový kámen, který bude v 54 litrovém akváriu působit harmonicky a nebude rušit, je teméř nemožné. Kameny do takového akvária musí být totiž extrémně členité. Pokud takový kámen neseženete, raději do akvária nedávejte žádný. Pokud to myslíte s akváriem vážně, je nutné vybírat z kamenů a kořenů dovozených z Japonska nebo alespoň tropů, jinak nelze efektu ADA akvária docílit. Vybírejte z kamenů jako Dragon Stone, Seiryu stone, Manten stone nebo kořenů Red Moor Wood apod.

Po založení budete potřebovat dávkovat některá hnojiva. Opět není bezpodmínečně nutné utrácet tisíce za originální ADA hnojiva. Naprosto stejně poslouží základní chemikálie. První měsíc stačí přidávat KALI PLUS nebo již namíchaný tekutý Kalium nebo Potassium. Zhruba od druhého měsíce velmi opatrně začít dávkovat FEROX nebo jiné komplexní hnojivo jako Seachem Flourish. Makroživiny začínáme přidávat až nejdříve po dvou až třech měsících – japonské substráty jich mají dostatek! Dusíkem začneme přihnojovat nejdříve za 3 měsíce.

Filtrační materiály postačí ty, které jsou originál ve filtru, nicméně to záleží na konkrétní značce filtru. Je dobré mít ve filtru co nejvíce porezního media, jelikož funguje podstatně lépe než obyčejné biomolitany. Do každého filtru doporučujeme přidat sáček Seachemu Purigen. Používáme jej opravdu v každém filtru. Funguje výborně.

Rostliny

Ihned od prvního dne je třeba osadit alespoň 2/3 dna. Je jedno, zda se bude jednat o rostliny košíčkové nebo o invitro rostliny, ale při pohledu na akvárium shora nesmí být substrát téměř vidět. Pokud tak neučiníte, bude mít akváriu se záběhem problémy. Pro naše 60 cm akvárium vybírejte drobnolisté rostliny. Pokud si nejste s výběrem rostlin jisti, napište nám na email eshop@rostlinna-akvaria.cz a rádi Vám poradíme.

Postup založení

Na dno akvária nasypejte substrát, uložte dekorace a zalijte jej do třetiny výšky akvária vodou. Nyní je čas zasadit všechny rostliny. Po zasazení akvárium dolijte vodou a nainstalujte CO2 set s difuzérem a skleněným dropcheckerem. CO2 set nastavte na jednu bublinku za 3 sekundy (pro akvárium 60 cm). Do půl dne by měl být drop-checker tmavě zelený – pokud nebude, přidejte CO2 ventilem.

Zapněte filtr a nikdy ho nevypínejte. 

Zapněte osvětlení na plný výkon a sviťte první měsíc jen 6 hodin denně – použijte spínací hodiny. Více není třeba.

První týden měňte vodu každý den a to polovinu vody denně! U substrátu Platinum Soil lze I méně často.

První týden hnojte pouze pomocí KALI PLUS a to 2 ml denně po výměně vody (na naše akvárium 60 cm). Pokud se Vám nechce míchat prášek, použijte Easy Life Kalium nebo Seachem Flourish Potassium.

Druhý týden měníme vodu obden. Každý den přidáváme 2 ml KALI PLUS.

Třetí týden měníme vodu 3 x. Hnojení stejné. Pustíme do akvária krevetky japonské, jako pomoc proti řasám.

Čtvrtý týden měníme vodu jen 2x. Ke KALI PLUS začneme přidávat i třetinové dávky FEROXU. Nicméně je možné přidávat jakékoliv komplexní hnojivo s obsahem mikroprvků a železa jako je třeba Seachem Flourish. Přidáme CO2 tak, aby byl dropchecker do světle zelena.

Po prvním měsíci již měníme vodu jen 1x týdně třetinu až polovinu. Můžeme vpustit drobné rybky a hnojíme už jen FEROXEM postupně až na plné dávky. Zpočátku stačí menší dávky. Nahradíme aktivní uhlí ve filtru za normální filtrační materiál. Se světlem se dostaneme na svícení 10 hodin denně.

Možné problémy

S velkou pravděpodobností se třetí týden objeví v akváriu hnědé řasy. Na ně stačí jen nasadit krevetky (ideálně Amano shrimp) a případně krunýřovce jednopruhé. S ničím jiným nehýbejte – akvárium se postupně samo dostane do rovnováhy. Pokud budete dodržovat postup popsán výše, akvárium se do dvou měsíců stabilizuje a bude bez řas.

Závěr

Pokud budete postupovat podle tohoto návodu, získáte funkční akvárium v ADA stylu za velmi rozumnou cenu, kterou si může dovolit zaplatit skoro každý. Zkoušet šetřit ještě více už nedoporučuji, jelikož si osobně myslím, že už by to bylo na úkor čistoty vzhledu nebo na úkor jeho funkčnosti a mohly by nastat problémy s rovnováhou. Pokud budete mít nějaké dotazy, napište nám na firemní email eshop@rostlinna-akvaria.cz. Tak ať se daří!

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde