butontop AQUA-NOVA SKLADEM!

Jak docílíme v přírodním akváriu přírodního vzhledu

obrazek pod
Aquascaping

Jak docílíme v přírodním akváriu přírodního vzhledu

Na rozdíl od klasických rostlinných akvárií a holandských akvárií, kde je rozložení rostlin v nádrži uhlazené jako květinový záhon, vyjadřuje přírodní akvárium přírodu. Při pohledu do takovéhoto akvária si musíte vybavit nějakou přírodní scenérii. Ať už les, obzor či cokoli jiného. Proto je při sestavování takového akvária nutno brát v potaz hned několik pravidel.

prirodni akvarium

1. Připevňování rostlin ke kamenům a kořenům

Pokud si projdete les, uvidíte, že jsou kmeny stromů a kameny porostlé mechem a kapradím. Stejného efektu docílíme v akváriu přivázáním jávského mechu a kapradin jako např. Microsorum ke kořenům a kamenům. Výsledný efekt bude impozantní a vzhled bude vypadat staře. Jako by kořeny v akváriu ležely už léta. Pokud navíc uchytíte tyto rostlinky ke kořenům ve středu nádrže, můžete tím případně zamaskovat spodní části stonkových rostlin, které nemusí vypadat až tak pěkně jako jejich vrcholky.

javsky mech

2. Velké množství druhů rostlin

Pokud se podíváte z dálky na les, bude tvořen mnoha druhy stromů a křoví. Proto v akváriu i vy používejte velké množství druhů rostlin. Uhlazený vzhled s jen několika málo druhy rostlin je vhodný pro holandská akvária. Pro přírodní akvária však ne. Zde je hlavním účelem dosáhnutí přírodního vzhledu. Velké množství rostlin nám zajistí přírodní vzhled a layout nebude vypadat nikterak uměle. Podpoříte tím i ekosystém, protože si budou různé druhy rostlin konkurovat a přežijí jen ty nejsilnější.

java moss

3. Stíny

V akváriu, stejně jako v lese, není všude stejně světla. Pod kořeny a kameny vzniká stín. Stejně tak pod vysokými stonkovými rostlinami. Vytváří to dojem hloubky. Vůbec vás nemusí trápit, že v takovýchto místech neporostou rostliny. Pokud zde totiž nasadíte rostliny jako Anubisy a Kryptokoryny, kterým ani stín nevadí, budou zde růst velice spokojeně a bujně.

kryptokoryna

4. Vybarvení

Jakmile se podíváme na stromy v přírodě, uvědomíme si, že jejich barva listů není stejná. Stejně tak i jejich tvar. Proto musíme do akvárií aplikovat i jiné barvy než zelenou. Vzhled bude vypadat daleko přitažlivěji a atraktivněji. Je třeba si však dát pozor na přílišnou přeplácanost červenými rostlinami. Takové akvárium nebude působit v žádném případě přírodně. Pokud však použijete hlavně oranžové druhy, docílíte efektu podzimu v přírodě. Je však třeba zdůraznit, že krásné barvy rostlin docílíte pouze, jestliže budou rostliny zdravé. Proto je třeba pravidelně hnojit a o akvárium se starat.

neonky

5. Vrstvy

V pralesech a našich lesech si povšimněte, že vegetace tvoří několik vrstev. Od korun stromů přes křoviny, bylinné pásmo a rostliny prorůstající zem. Stejně tak musíme uspořádat i rostliny v akváriu. Dozadu umístit největší rostliny, do středu středně velké a na popředí malinké kobercové rostlinky.

nature aquarium

6. Světlost

Vysoké stonkové rostliny velice rychle dosahují hladiny a jsou velice blízko zářivkám. Jsou proto na svých vrcholcích velice dobře osvětleny a vytváří tak dojem, že na ně intenzivně svítí slunce jako v přírodě. Nádherně tento efekt kontrastuje s již zmíněnými stíny. Je však třeba brát v potaz, že musíme stonkové rostliny sadit spíše řídce, protože by horní patra stínila spodním, které by potom trpěly. V případě použití drobných stonkových rostlin jako rotala rotundifolia je husté sázení vhodné. Pokud však takto hustě zasadíte hygrophilu corymbosu, rychle jí začnou opadávat spodní listy jako známka nedostatku světla.

hygrophila corymbosa

Přeloženo z www.aquajournal.net


PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
Zrychlený pohled na tvorbu layoutu 1 Zrychlený pohled... 11.03. v 10:53 4672x
Metal Green Metal Green 14.05. v 00:04 2266x
Planted tank Planted tank 21.06. v 18:23 2266x
Nature Aquarium by Mark Evans Nature Aquarium b... 08.10. v 18:03 2266x
testing the Canon 16-35mmf2.8. testing the Canon... 07.02. v 23:33 2270x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist