
Hnědá řasa
V kategorii: Řasy v akváriu
Hnědá řasa
- Název: Hnědá řasa, rozsivka
- Obtížnost odstranění: Velmi snadná - lze setřít prsty nebo odstranit např. přípravkem AlgExit.
- Pravděpodobná příčina: Čpavek po založení akvária a nadbytek křemičitanů ve vodě.
- Charakteristika: Hnědé mapy na rostlinnách a substrátu
Hnědá řasa je velmi běžnou v prvních dvou až čtyřech týdnech po založení akvária. Je to však řasa, která je velice snadno odstranitelná. Tvoří se na skle, dekoracích, substrátu a rostlinách, kde vytváří hnědou prachovou vrstvu, která jde snadno setřít prsty.
Hnědá řasa se většinou vyskytuje v nově založených nádržích, které ještě nejsou dostatečně zaběhlé a vyskytuje se v nich tudíž čpavek. Může se však vyskytnout i v zaběhlých nádržích z důvodu nadbytku světla a špatné a nepravidelné údržby akvária. Jako častý důvod přemnožení se uvádízvýšené koncentrace křemičitanů z vodovodní vody. Toto lze změřit i testem na křemičitany.
Tipy na odstranění hnědé řasy
Ruční odstraňování
Zatímco měníte vodu, můžete setřít veškerou řasu z listů rostlin a skla. Jde to velice snadno i pomocí houby nebo papírového ubrousku.
Přizpůsobení osvětlení
Hnědé řase se dobře daří při vysokém stupni osvětlení. Proto snižte množství osvětlení. Nepřesahujte dobu osvětlení 10 hodin denně. Delší doba osvětlení by řase svědčila také.
Chemické odstranění
Jako podporu při odstranění řasy je možno použít nějaký z komerčních produktů. Dobré recenze má přípravek EasyLife AlgExit. Základem však zůstává upravit podmínky v akváriu.
Výměny vody
Velkým pomocníkem v boji s touto řasou jsou velké pravidelné výměny vody. Čím častější, tim lepší. Ty se postarají o eliminaci čpavku a organického odpadu. V případě vysoké koncentrace křemičitanů v akvarijní vodě existují i filtrační materiály pro jejich odstranění.
Živočichové
Šneci a Otocinclus affinis jsou velmi dobrými žrouty této řasy. Je lepší je však používat pouze jako prevenci, protože zamořené akvárium už jen těžko spasí.
Prevence
V mnoha případech se při založení akvária této řase nevyhnete. Po nějaké době a pravidelné údržbě by však měla sama odeznět. Nicméně je důležité udržovat v nádrži čistotu pravidelnými výměnami vody a čistěním filtrů. Vyplatí se také vysázet dostatek rostlin, které budou ve velkém eliminovat čpavek. Zbytečně nepřesvětlujte akvária.
Přeloženo z www.aquascapingworld.com



