butontop Akce! Osvětlení Aquatlantis easy led

Fotografování akvária

obrazek pod
Ostatní

autor: Bedna

Asi každý nadšený akvarista při focení akvária  do soutěže nebo jen na prezentaci akvária  zjistil, že to není tak snadný úkol. Přitom výborně nafocené akvárium často v soutěži porazí i podstatně hezčí akvária.

akvarko


Při fotografování akvária se mi nejvíce osvědčilo fotografování bez blesku, a to hlavně kvůli nepříjemným odleskům a nepřirozenému tvrdému nasvícení. Bez blesku vypadají fotografie mnohem přirozeněji.
Ve většině případech je osvětlení akvária slabší než bychom pro fotografování potřebovali,budeme muset déle exponovat.( Expoziční čas je doba, po kterou je závěrka fotoaparátu otevřena a umožňuje tak světlu dopadat na obrazový senzor nebo film ve fotoaparátu.)
Doba expozice se může tedy pohybovat řádově až v několika sekundách.Po tak dlouhou dobu fotoaparát v ruce bez jakýkoliv pohybů neudržíme a riskujeme rozmazání snímku.To vyřešíme použitím libovolného stativu.(Existuje řada stativů a jejich cena se pohybuje podle kvality od nějakých 500kč až třeba 5000kč.)
Pro naše účely nám bohatě postačí ty levnější jehož jedinou podmínkou by měla být taková nastavitelná výška  v jaké výšce máte akvárium.

stativ

V dnešní době jsou nejrozšířenější a nejlepší 2 typy fotoaparátů.


1) Digitální zrcadlovka (zkráceně DSLR nebo digitální SLR, z angl. Digital Single-Lens Reflex camera) je obdobou klasické zrcadlovky, ale používá místo filmu digitální snímač.
Má možnost  doplnění různými objektivy,podle potřeby.

 

zrcadlovka

2) Kompaktní fotoaparáty,které se od DSLR liší hlavně velikostí a jsou to tzv, příruční fotoaparáty.
Každý z obou typů si v dnešní době najde uplatnění. Záleží, co od fotoaparátu chcete.kompakt

Osobně vlastním starší digitální zrcadlovku s pár výměnnými objektivy.Nastavení fotoaparátu


Vypnutí blesku. Budeme fotit bez blesku, a proto ho musíme vypnout. Většina přístrojů má přímo možnost blesk vypnout, nebo alespoň nastavit režim, kde je blesk vypnutý.
Vyvážení bílé (WB - White Balance). Pokud je akvárium osvětleno umělým zdrojem, což jsou většinou zářivky, je nutné upravit nastavení vyvážení bílé barvy. Je to proto, abychom neměli například akvárium celé žluté. Běžné fotoaparáty mají několik předvolených režimů - sluneční světlo, umělé zářivkové světlo, žárovka, zamračené počasí atd. Ve výsledku musí být jednoduchý bílý předmět v akváriu i po nasvícení stále bílý.


Zaostřování. Pokud se dá, je dobré používat vícebodového zaostřování (MULTI AF). Fotoaparát si zjistí potřebné zaostření ve více sektorech fotky a podle nich určí celkové zaostření. To ale není kritické, stačí ostřit i v jednobodovém módě. Při autozaostřování vlastně jen zkontrolujeme, zda přístroj zaostřil dobře a fotky nebudou rozmazané.

Citlivost (ISO). Kvůli malému množství světla je vhodné použít vyšší ISO. Protože čím je ISO nižší, tím déle musí fotoaparát exponovat a tím víc se rozmazávají pohybující se objekty (např. ryby). Avšak zvyšováním ISO se současně zvyšuje zrnitost obrazu. Budete-li fotit ze stativu, použijte kvůli minimální zrnitosti ISO 100.

Automatická expozice (METERING MODE). Nastavení expozice je důležitá věc. Osvědčilo se zakrýt celý zdroj osvětlení tak, aby přímo nesvítil do fotoaparátu a aby takto nepodexponoval celý snímek. Pokud máte osvětlovací rampu akvária řešenou tak, že svítí přímo proti přístroji, pokuste se jí odstínit.

Podexpozice a preexpozice (EV). Při focení se osvědčilo mírně podexponovat celý snímek, přibližně o -1,7 EV.
Velikost obrázku je také důležité nastavení, většina lidí si automaticky nastaví maximální rozlišení. To vůbec není na škodu, protože se dosáhne nejvyšší možné kvality a výslednou fotografii je možné vždy zmenšit.
Časová spoušť se používá, pokud máte nestabilní stativ. Jinak není nutná.

Pro „nastavení fotoaparátu“ jsem jako zdroj použil WIKIPEDII jelikož je to dost pěkně napsané.

Po té co takto nastavíte fotoaparát můžete přejít na samostatné fotografování vašeho akvária.
Rozestavíme stativ na který upevníme fotoaparát a můžeme začít.

Úhel fotografování je zcela na vás ale většinou se vyžaduje pohled kolmo zepředu do nádrže a také je dobré nezapomenout na boční kolmé pohledy.

Na konec: Nebojte se experimentovat a dělat fotky z různých poloh, úhlů.
A vše si nezapomeňte zkontrolovat na obrazovce počítače jelikož  LCD displeje vašich fotoaparátů mohou zkreslovat.


PRODEJ PMDD
Facebook
NÁHODNÁ VIDEA
NÁHLED NÁZEV VIDEA ZHLÉDNUTÍ
SUMIDA AQUARIUM - údržba SUMIDA AQUARIUM -... 02.09. v 23:54 3365x
ADA Competition Entry by Mark Evans ADA Competition E... 02.02. v 21:55 3493x
Crystal Red Shrimp Crystal Red Shrimp 08.02. v 23:12 2214x
UK Nature Aquarium UK Nature Aquarium 19.02. v 15:48 2214x
Freshwater Planted Aquarium - Mystic | 迷 Freshwater Plante... 06.04. v 00:26 2214x
SERIÁL ČLÁNKŮ
rasy
 

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist