Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Fosfor

V kategorii: Jak na hnojení akvarijních rostlin

Fosfor je další důležitou živinou, bez které by rostliny nerostly a její nedostatek by způsoboval následně i růst řas.

Rostliny jej přijímají formou fosforečnanů (PO4). Ty vznikají v akváriu rozkladem organických nečistot, jako např. trusem ryb, opadanými rostlinami apod. Ideální koncentrace v akváriu je 0,1 až 1,5 mg/l.

Tato živina vzbuzuje mezi akvaristy snad největší emoce. Donedávna byla většina akvaristů přesvědčena, že fosforečnany (PO4) způsobují řasy. Není to však tak úplně pravda. Zvýšené množství PO4 způsobí řasy jen za určitých podmínek. Existují nádrže s PO4 nad 5 mg/l a řasa se v nich neobjeví.

Proč? Osvětleme si toto pokusy z přírody.

Bylo prokázáno, že dávky fosforu, které jsou deštěm splaveny do přehrad a rybníků z polí způsobují řasy. Z toho bychom mohli jasně vyvodit, že PO4 způsobuje řasy, ovšem čtěte dál:

Zvýšené množství řas bylo zaznamenáno jen ve vodách, které jsou v mírném pásmu. Naopak v subtropech a tropech bylo přidáním fosforu zaznamenáno snížení množství řas a zlepšení růstu rostlin. V našich zeměpisných šířkách je totiž ze strany rostlin jen slabá konkurence - mají málo světla, je jich málo atd. Naproti tomu v tropech je to jako v našich akváriích. Co z toho plyne? Fosforečnany způsobují řasy jen v akváriích bez rostlin. Naopak dostatek PO4 je pro rostliny nezbytný. Řasy totiž rostou jen pokud se nedaří rostlinám. Dodáním PO4 však musíme dodat rostlinám i dostatek ostatních živin a CO2.

 

Fosforečnany (PO4) by měly být udržovány v rozmezí 0,1 až 0,5 mg/l a mohou být i vyšší (1,5 mg/l při metodě Estimative index). Nikdy však nesmíme dopustit, aby se dostaly na nulu. V takovém případě by rostliny přestaly růst a prohrály by konkurenční boj s řasami. Hodnoty PO4 bychom měli pravidelně kontrolovat testy na PO4 (osobně doporučuji ten od JBL) a pokud se dostanou na nulu, okamžitě bychom měli zahájit přihnojování pomocí KH2PO4 nebo podobného tekutého přípravku tak, abychom se dostali na doporučené množství.

Poradím vám jednu vychytávku, jak poznat nedostatek PO4 i bez testu. Pokud se v akváriu objevuje GSA (zelená flekovitá řasa), je velmi pravděpodobné, že právě PO4 vašim rostlinám chybí. jsou to tečky na starších listech rostlin a na skle, které jdou jen těžko odstranit. Přidání PO4 formou KH2PO4 pak dodá rostlinám chybějící PO4 a ty vyhrajou boj s touto řasou, která poté zmizí. Ne vždy však musí být příčinou této řasy nedostatek PO4. Někdy se stává, že tato řasa roste i při vysokáých hodnotách. V takovém případě je pravděpodobné, že je ve vodě příliš NO3, nesprávný poměr mezi NO3 a PO4 tak v konečném důsledku vyvolá nedostatek PO4, i když ho je ve vodě fakticky dostatek.