Akvárium s řasokoulemi Více zde 01d 11h 43m 09s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Zeolit jako filtrační medium

V kategorii: Filtrace a pohyby vody

danosh - 15/07/2012

Zdravím všechny příznivce akvaristiky. Chtěl bych se Vás zeptat co si myslíte o zeolitu jakožto filtračním materiálu. Zaujala mě jeho schopnost vázat amoniak. Máte se zeolitem někdo zkušenosti? :) děkuji za odpovědi


Gargamel - 15/07/2012

Ten zeolit zní nadějně, ale myslím, že tam bude nějaký háček...
Neváže na sebe třeba i jiné živiny? To by potom mohlo rostlinám spíš uškodit.


danosh - 15/07/2012

Tím si právě nejsu jistý. Nejspíš bude na sebe vázat i živiny. Jinak by to bylo prima medium. Třeba s tím má někdo zkušenosti :)


Sentinel - 16/07/2012

osobně s tím zkušenost nemám ale tady píšou vcelku zajímavé věci do jezírek ho doporučují...http://www.kamenzeolit.cz


Ardjuna - 16/07/2012

Zeolity jsou něco jako velmi porézní houba (s různě velkými otvory). Nejmenší otvory mají velikost molekul. Dokáží absorbovat určité sloučeniny. Funguje to na bázi výměny iontů. Otvory, do kterých zeolit váže tyto sloučeniny, jsou naplněné sodíkem (Na) nebo draslíkem (K). Jakmile se ve vodě objeví příslušná sloučenina (v našem případě čpavek / NH4+), zeolit jí vymění za Na+ nebo K+. Vzhledem k tomu, že čpavku nebývá ve vodě moc, k žádnému rapidnímu/měřitelnému nárůstu těchto látek ve vodě obvykle nedojde. Jediný problém zeolitu je v tom, že před čpavkem dává údajně přednost vápníku (Ca++), ale pokud vím, tak to bývá problém pouze u slané/mořské vody, kde kvůli poklesu koncentrace vápníku pod 200 mg/l může dojít k odumírání korálů. U sladkovodních akváriích jsem ještě o žádném podobném problému s nedostatkem vápníku neslyšel. Čpavkem, který zeolit absorbuje, se následně živí nitrifikační bakterie/archebakterie, které se v něm usídlí (a přemění čpavek na dusičnany). Údajně to funguje tak, že v zeolitu se usídlí nejprve autotrofní bakterie, které s využitím kyslíku přemění čpavek (NH4+) na dusičnany (NO3). Jakmile se v zeolitu vyčerpá kyslík, osídlí ho také heterotrofní bakterie, které dusičnany přemění na plynný dusík (N2). Každopádně tato druhá fáze (přeměna z dusičnanů na plynný dusík) se zdá být u zeolitu spíše nepravděpodobná, protože v akváriu většinou k žádným podobným přeměnám nedochází (k tomu je obvykle nutné zajistit striktně anaerobní prostředí (bez přístupu kyslíku), což bývá extrémně složité (viz denitrifikační kolony).

Každopádně by u zeolitu měla platit následující rovnice:
NH4 + O2 + 3OH = NO3 + 2H2O

Hlavní funkcí zeolitu v akváriu tedy asi zůstane odstraňování čpavku (NH4) z vody a jeho následná přeměna na dusičnany (NO3). A jak už jsem uvedl, protože čpavku bývá ve vodě jen minimum (neměřitelné množství), stejně tak minimální bude i nárůst koncentrace dusičnanů. Podle mě je tedy použití zeolitu v akváriu naprosto neškodné a kvůli jeho schopnosti odstraňovat toxický čpavek bych ho jen doporučil (přestože s ním zatím příliš velké zkušenosti nemám).

Poznámka: Vzhledem k tomu, že bakterie v zeolitu budou čas od času odumírat, póry v zeolitu se časem ucpou, takže je dobré ho občas vyměnit nebo proprat ve slané vodě (tím se obnoví jeho původní vlastnosti).

Každopádně zeolity patří mezi vůbec nejúčinnější absorbenty čpavku na trhu.

PS: Myslím si, že na velmi podobné bázi jako zeolit (který stojí asi 15,- Kč/kg => http://www.subio.cz/zeolit-frakce/) fungují i některé komerční produkty jako Seachem Purigen (cca 1.800,- Kč/kg => http://www.akvaobchod.sk/seachem-purigen-250ml-p-4311.html).


Sentinel - 16/07/2012

2Marcel: moc pěkně napsané.
.. když bys to ještě trošku rozšířil o jiné filtrační materiály skoro by bylo škoda to nechat jen v diskuzi ... byl by to pěkný příspěvek. ;)


danosh - 16/07/2012

Tak to vypadá hodně slibně, nejspíš to vyzkouším :) děkuji moc za reakce :)


Gargamel - 17/07/2012

Marcel: Jak jsem si tak projížděl různá akvária špičkových aquascaperů, tak jsem na použití zeolitu nenarazil. Proč se teda nepoužívá ve větší míře? Je tam nějaký jiný problém?


Venny - 17/07/2012

Možná proto, že čpavek odstraňují bakterie jak v substrátu tak i ve filtru. To je asi dostačující + výměna vody.


Akvamak - 17/07/2012

Zeolit již používám mnoho let a nesmí nikdy chybět v mém filtru.Podle mne,jedno z nejlepších medií vůbec. Akvária mám léta bez řas.Myslím,že zeolit se používá velmi často jen mnohdy pod jinými komerčními názvy,které desetkrát přeplatíte.Určitě doporučuji v dostatečném množství do každého filtru.Dnes již tento prvohorní kámen seženete za 30kč za kg.;)


Ardjuna - 18/07/2012

Zdravím všechny kolegy,

no, já jsem ten šutr sehnal za 15,- Kč/kg (viz odkaz výše v mém předchozím příspěvku). Také jsem zjistil, že existuje komerční alternativa v podobě Purigenu, která je 120x dražší. Žádnou další alternativu k zeolitu jsem ale nenašel. Řada výrobců používá ve filtrech různé porézní materiály, ale ty slouží především k usídlení nitrifikačních bakterií (tj. primárně k zvětšení nitrifikačních kolonií), nikoli přímému absorbování čpavku/amoniaku. I když ve finále to vlastně funguje stejně; u zeolitu/Purigenu je ale čpavek z vody odstraňován mnohem efektivněji a hlavně rychleji - tedy přímo, bez nějakých dalších mezistupňů přeměny NH4 => NO2 => NO3. Zeolit čpavek okamžitě absorbuje (odstraní z vody), a teprve pak si na něm smlsnou bakterie, které ho pomalu přemění na NO2/NO3.

Jinak pokud jde o použití zeolitu u dalších aquascaperů, tak si zkus třeba na http://ukaps.org vyhledat pojem "Purigen". Mě se zobrazilo 680 výsledků. Když zadáš pojem "zeolite" najdeš asi 195 výsledků. Proč v USA používají místo zeolitu spíše Purigen, to nevím, ale vím, že oba tyto minerály fungují na stejném principu. Narazil jsem také na několik vláken, kde o zeolitu pochvalně mluvil i Clive alias ceg4048 (např. http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=38&t=1333&p=12984&hilit=zeolite#p12984), jehož názory jsou ve zdejších článcích často prezentované. Kromě toho pokud vím, tak zeolit a Purigen doporučuje i Tom Barr. Další možností, proč se možná zeolit tak často nepoužívá souvisí s tím, že ne všichni aquascapeři zastávají názor, že za většinou problémů s řasami stojí právě čpavek. Pokud vím, tak čpavek prokazatelně souvisí s řasou, která má na svědomí tzv. "zelenou vodu", ale s dalšími řasami je uváděn do souvislosti jen velmi zřídka. Jediný, o kom vím, že čpavek staví na 1. místo v problematice řas, je právě Clive. Tom Barr je ale v podobných závěrech dost opatrný a spíše vidí většinu problémů s řasami buď v příliš silném osvětlení nebo v nedostatku CO2 (což spolu úzce souvisí).

Jinak ale souhlasím s Vennym, že dobrý filtr a dostatek rostlin si asi se čpavkem bez problémů poradí, takže zeolit není takovou nutností (i když rozhodně není na škodu - pokud máte ještě nějaké místo ve filtru).


Gargamel - 18/07/2012

Určitě to stojí za vyzkoušení. Hlavně při záběhu akvária to bude asi hodně dobrá volba.
Nečetl jsi někde o tom, kolik by ho tak mělo ve filtru být? Kolik použít? Předpokládám, že čím víc, tím líp.


Ardjuna - 18/07/2012

Přesné množství určitě záleží na každém akvaristovi. Vím o tom, že někteří ho používají dokonce místo substrátu (nebo jako jednu z vrstev), takže i větší množství určitě nevadí. Sám s tím ale v tak velkém objemu nemám zkušenosti, takže bych raději doporučoval to vyzkoušet [teď myslím to větší množství místo substrátu] pokud možno v nějakém menším akvárku a raději nějaký ten týden měřit tvrdost, alkalitu a třeba i fosforečnany a železo (kdyby to náhodou dělalo nějakou neplechu tímhle směrem). Některé typy zeolitu totiž můžou obsahovat i nějaké příměsi (i když to nebývá obvyklé). Ve filtrech se to používá obvykle jen místo 1-2 molitanových (či jiných) náplní - záleží na tom, jak velký máš filtr a kolik místa tomu můžeš věnovat. Ten zeolit je vhodné použít místo náplní určených primárně pro nitrifikaci (to bývají ve filtrech většinou ty spodní náplně). V některých filtrech se už nějaký speciální porézní materiál používá (např. Eheim Ehfi/Biomech) v jiným se pro osídlení bakterií používají hrubší molitany. Tak místě těchto náplní se klidně může dát zeolit. Klidně můžeš dát na vyzkoušení zatím jen jednu náplň. Když budeš spokojený, můžeš přidat/vyměnit do filtru další.


Pepis - 20/10/2012

Mám otázku, co když se Zeolit přidá jako část podkladního substrátu. To by nemuselo být špatný pro usídlení nitrifikačních bakterii. Nebo nemám pravdu. Dal jsem směs rašeliny s jílem, potom vrstvičku Zeolitu a naposledy křemičitý štěrk.


Ardjuna - 21/10/2012

No, těžko říct. I když bych řekl, že v substrátu se uplatňuje především povrch (nikoli už tak vnitřek) materiálů. Je otázkou, nakolik se detrit zapadlý do substrátu může dostat dovnitř těch kamínků (= zeolitu) ... takže bych řekl, že bakterie uvnitř zeolitu nebudou mít asi dostatečný přísun živin a mohlo by tam vzniknout spíše anaerobní prostředí. Na druhou stranu jílovité substráty jsou také celkem dost porézní (tj. stejný problém), a běžně se s dobrými výsledky používají. Ve filtru to má asi větší smysl, protože tam kolem zeolitu proudí (okysličená) voda, která se dostane i dovnitř.


grunda - 21/10/2012

ničemu tím neublížíš, bakterky se ti usadí i vevnitř porézních materiálů a je úplně jedno, jak odbourávají N látky, jestli aerobně, nebo anaerobně, důležitý je výsledek


Pepis - 21/10/2012

No uvidím. Mám už hotovo, tak to nafotím a udělám si prezentaci s deníkem. Budu rád, za každou radu a za upozornění na možný potenciální problém.


Jirmond - 02/09/2013

Zdravím, měl bych otázečku k použití zeolitu jakožto filtračního média. V podstatě bych si chtěl potvrdit teorii, zda uvažuji správně. Je zde zmíněno, že zeolit, kromě jiného, na sebe váže i vápník. Opravte mě, jestli se mýlím, ale můžu to naopak považovat jako výhodu v případě, že bych použil v akváriu jako dekoraci např. kameny seiryu, které obsahují vápenec? Ty jako takové budou díky vápenci tvrdit vodu a zvyšovat ph, tudíž zeolit jakožto filtrační médium by mohl toto částečně napravovat, je to tak nebo se mýlím?


Vyghum - 03/09/2013

Teorií je mnoho a napovídat kolem toho se dá také mnoho, ale nejlepší teorií je praxe ;), takže doporučuju to vyzkoušet v malém akva, jak se to bude chovat. Podle modelové situace se pak může odhadnout, jak to bude ve větším akva. Osobně se domnívám, že efekt zeolitu na snižování tvrdosti vody bude minimální... Ale rád se nechám překvapit a informovat od někoho, kdo to opravdu vyzkoušel a změřil B)


Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde