Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Zakládáme: „Green tank“

V kategorii: Aquascaping

Zakládáme: „Green tank“

 

Vybavení:

 

- Nádrž: 25cm X 25cm X 25cm

 

- Objem 16 litrů

 

- Filtrace: Eden 501

 

- Osvětlení: 1x 6W T5 (doba osvětlení od 7 hod. ráno do 2 hod. odpoledne = celkem 7 hod.)

 

- CO2 systém: 500 g tlaková láhev, 2 bublinky za sekundu

 

- Substrát: bílý písek + ADA Amazonia

 

- Dekorace: 2 kořeny, lávový kámen a oblázek

 

Rostliny:

 

1) Mech

 

2) Anubias barteri var. Nana

 

3) Bolbitis

 

4) Microsorum pteropus var. Narrow

 

Ryby:

 

1x malá SAE (důvodem umístění pouze jedné rybky je hlavně strach z nězaběhlé nádrže a možného růstu řas)

 

1) Nejprve důkladně vyčistěte nádrž.

 

nature aquarium 1

 

2) Do přední části akvária jsem nasypal bílý písek. Neobsahuje žádné živiny, protože zde rostliny sázet nebudu. Je vhodné použít takový písek, od kterého se dobře odráží světlo. Tím vytvoříme dojem hloubky akvária.

 

nature aquarium 2

 

ADA Amazonia je použita v zadní části akvária, kde budou růst rostliny. Obsahuje v sobě totiž přídavné živiny. Navíc udržuje pH vody v kyselé oblasti, což je vhodné.

 

3) Při sypání písku a substrátu do akvária je důležité zohlednit několik obecně platných pravidel. Množství písku k substrátu by mělo být zhruba 1:3 až 1:4. Příliš mnoho písku by způsobilo nedostatek místa pro kořeny a rostliny.

 

Proto je vhodné použít lepenku, která zamezí promíchání písku a substrátu. Můžeme ji zafixovat kameny a kořeny. Já jsem zvolil trojúhelníkovité zakřivení lepenky, protože tak vznikne dojem hloubky layoutu.

 

nature aquarium 3

 

4) Jak vidíte na obrázku, nejprve je nutné nasypat vrstvu ADA Amazonia. Udělejte svah, který se bude svažovat směrem k čelnímu sklu. Zafixujte lepenku kameny a začněte sypat písek. Písek musí dosahovat stejné výšky jako substrát. Během zasypávání pískem můžeme opatrně vytáhnout kameny.

 

nature aquarium 4

 

5) Umístění substrátu je hotovo.

 

nature aquarium 5

 

6) Dalším krokem je vhodný výběr rostlin. Do tak malého akvária nemáme příliš na výběr. Já jsem zvolil běžně dostupné rostliny. Na kameny jsem umístil mech, Anubias jsem umístil mezi kameny. Na pozadí jsem zvolil Microsorium pteropus a na kořeny jsem přivázal Bolbitis.

 

nature aquarium 6

 

7) Neméně důležitým je výběr kamenů a kořenů. V obchodech existuje velké množství různých dekorací. Stačí si jen vybrat dle vaší chuti. Doporučuji vybírat malé kořeny, protože při tak malém objemu akvária by jakákoli velké dekorace působila rušivě. Jako přechod mezi pískem a černým substrátem jsem použil lávové kameny. Přechod tak není tak ostrý. Na jejich upevnění lze užít oblázky.

 

nature aquarium 7

 

8) Na přivázání mechu ke kamenům jsem použil rybářský vlasec.

 

nature aquarium 8

 

9) To samé platí i pro Bolbitis. Teď už vše pouze umístěte do nádrže.

 

nature aquarium 9

 

10) Přilil jsem i trochu přípravku na podporu růstu kolonií bakterií, které nám urychlí zaběhnutí akvária. Samozřejmě zapneme i světlo.

 

nature aquarium 10

 

11) Hotovo!

 

nature aquarium 11

 

Zdroj: www.cau-aqua.net