Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

záběh a provoz filtru 2080

V kategorii: Filtrace a pohyby vody

mikkal - 11/04/2012

Zdravím Vás,
máte prosím někdo z Vás zkušenosti jak zaběhnout resp. posléze udržovat výše uvedený filtr nebo jeho menší bratry? V diskuzích na jiných akvaristických stránkách jsou sice tuny informací, ale rád bych někde chtěl získat nějaký ucelený návod/doporučení pro práci s těmito filtry.

Děkuji

Michal

danyboy77 - 12/04/2012

ahojda :-) ja na tenhle filtr zrovna cekam az mi prijde,tak jsem zvedavy jaky bude :-) Tak snad poslape a splni to co ma. A ja ho zabehnu asi tak ze ho pridam ke svemu stavajicimu filtru a pobezi oba soucasne. jeste me napadlo ze naplne v mem stavajicim filtru jsou taky Eheim tak ze bych je prendal do toho noveho. Ale kvuli dostatecnemu prutoku tam necham oba jak mi radil Gargamel :-)

Gargamel - 12/04/2012

Ahoj,
k záběhu: Pokud máte nějaké staré, zaběhlé filtrační náplně, jenom ten binec vymačkejte do těch nových a nechte to filtrovat třeba chvíli v kýblu, aby se to tam pěkně usadilo. Pokud nemáte, nevadí, bakterie se vytvoří i tak. Ze začátku ale musíte měnit hodně často vodu. Určitě i 2,3x týdně a klidně i víc jak polovinu. Bakterií bude málo a nedokáží přeměnit škodlivé látky na NO3. Pokud byste ty škodlivé N-látky neodstranili výměnou vody za čerstvou, začala by expanze řas a případně i úhyn ryb (pokud už by tam byly) - určitě bych ale s jejich vysazením počkal min. 1 měsíc. Stejně tak časté výměny vody provádějte takto dlouho. Věřte mi, že se opravdu vyplatí.
K údržbě: Čistěte filtry klidně i 1x měsíčně. Tím rozhodně nic nezkazíte. Čistota je základ a od ní se odvíjí i množství řas. Ne, že budete čistit filtry až se sníží průtok, jak se někde doporučuje. Někdo čistí filtry jen 1x ročně atp. - mě se naopak osvědčilo časté čištění. Čistota, výměny vody + velký objem filtračních náplní a pravidelné čištění filtrů zajistí, že neporostou řasy. K tomu ještě dodat živiny rostlinám a řasy určitě neporostou.