🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 02d 10h 37m 20s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Wild nature

V kategorii: Deníky a diskuze našich

MaximusSk - 04/01/2013

Dne 04.01.2013 v 09:16 byla založena prezentace akvária Wild nature.


MaximusSk - 01/02/2013

Wild Nature po 1 týždni


Kolac - 04/02/2013

to osvetlenie mas 4x54 alebo 2x28. Ak tych 4x54, tak reflektory by som asi nepridaval. No uvidime co napise odbornik na svetlo MArcel.


MaximusSk - 11/02/2013

[img][/img]svetlo mam 4x54w zvnutra celeho krytu je zrkadlova folia, s tym svetlom alebo mozno skor s dlzkou svietenia asi trochu prehnal zacal som pozorovat jemny povlak hnedej riasy na substrate, ihned som z nizil dobu svietenia z 12h na 8h a nasadil Otikov.
[IMG]http://imageshack.us/a/img689/3501/132eti.jpg[/IMG]


MaximusSk - 11/02/2013

Akvarium je zalozene nieco kratko vyse mesiaca dari sa zatial vcelu dobre bez rias a vacsich problemov, Jedine co ma vsak hneva je to ze mam stale prikalenu vodu, je pravda ze nasavacie kose mam uplne pri dne skusim ich dat vyssie aby brali viacej necistot. No skor sa mi to zda ako biologicky zakal tak na prevenciu dam aj UV-c.

Layount nieje az tak celkom podla mojich predstav no aspon ze sa rastlinam dari a hlavne bez rias. Ak mate nejaky napad alebo pripomienku ako akva este vylepsit budem velmi rad. No teraz ked tak pozeram na foto tu hygrophilu polyspermu dam asi prec a nahradim ju niecom co rastie kompaktnejsie najskor sa mi pozdava Didiplis diandra. Ku prednemu sklu som nasadil glossostigmu tak uvidim ci sa jej bude darit, laka ma tam dat este staurogyne rapens a velmi by som chcel odstkusat blyxu japonicu s tou som doteraz nemal moc velky uspech.


Ardjuna - 12/02/2013

Zelené zákaly mají obvykle na triku mikroskopické řasy (většinou rod Euglena). Bílé zákaly pak většinou bakterie. U bakteriálních (bílých) zákalů bývá nejčastější příčinou příliš mnoho organického odpadu = plesnivějící nespotřebované zapadlé krmivo, tlející listy rostlin (což bývá problém hlavně v hustých porostech, kde listy ve spodních patrech často opadávají a uhnívají), hodně výkalů na/v substrátu nebo nějaký neobjevený uhynulý živočich. Jednou se mi zakalila voda kvůli uhynulélu plži Neritina; pak zase kvůli několika uhynulým krevetkám (které jsem včas neobjevil).

Na bílý zákal obvykle stačí důkladně projít celé akvárium (pečlivě prohledat všechny trsy rostlin a všechna zákoutí) a odstranit všechen odpad a/nebo uhynulé živočichy => posbírat všechny tlející listy, odkalit většinu tuhých výkalů z povrchu substrátu apod. Také je dobré proprat filtrační náplně (v odstáté nebo odkalené vodě) a hadice namočit na hodinu do roztoku Sava (napustím vždy kýbl horké vody a do toho přiliju trochu přípravku Savo Original => po hodině je všechno naprosto čisté; vždy to ale pak ještě důkladně propláchnu proudem vlažné vody).

Případně můžeš také zkusit na pár týdnů zvýšit obsah aktivního uhlí ve filtru (to celkem účině pomáhá organické látky z vody odbourávat ... ale funguje to pouze na již rozpuštěné organické látky; ty nerozpuštěné je třeba odstranit manuálně).

PS: Dej pak vědět, jestli to pomohlo.


MaximusSk - 12/02/2013

Marcel dik za radu no akva je v uplnom poriadku ziadne hnijuce listie ani uhynute ryby,krevety a ni slimaky nemam, krmim tak aby ryby vsetko zozrali nez krmivo padne na dno, odkalujem a menim vodu raz za tyzden. Zo zaciatku som mal ozaj dost velky zakal a ajna hladine bola riadna mastnota to som vyriesil tym ze som ceril hladinu a bolo po mastnote, tak isto som dal do aktivne uhlie nezdalo sa mi ze to pomohlo. No idem skusit dat vyssie nasavacie kose tak isto napojim tu UV-c lampu a este raz skusim to aktivne uhlie.

A co layount akva tam by sa dalo dost toho zmenit, no vrtat sa uz v tom moc nechcem, co by si zmenil aby to vyzeralo lepsie..


MaximusSk - 13/02/2013

Včera som vycistil komplet filter , po tej mastnote bol riadne zaneseny, pravdepodobne to bakterie nestihali spracovavat preto bola voda prikalena. Tiez som vycistil kompletne hadice tak istosama mastnota a spina. Dnes rano ked som pozrel na akva voda bola ako krystal pekne priezracna bez kalu.

Este taky dotaz myslis ze je uz akva preribmene ak je v 300L 20x razbora klinova, 30x neonla cervena 6x panciernicek zlatopasy a 10x plata suset


grunda - 13/02/2013

přiměřené to je, jen platy jsou prasata, ty bych tam nedával, raději posil hejno neonek a rasbor


MaximusSk - 15/02/2013

Dnes som po veľmi dlhej dobe vykonal testy vody, no a bol som z výsledkov nemilo prekvapený, no napriek k tomu sa rastlinkam darí, ale začínam pozorovať hlavne na glossostigme a pogostemone stagnácie, a objavuje sa aj prve riasy hlavne zelena prachova riasa, hnedá riasa a čierna štetinka sa objavuje na koreni.

Namerane hodnoty sú nasledovnné:
pH - 8
kH - 18
GH - 23
CO2 - 7 mg/l
PO4 - 2 mg /l
Fe - 0,25 mg/l
NH4 - 0,4 mg/l
NH3 - 0,02 mg/l
NO2 - 0,0 mg/l
NO3 - 0,0 mg/l
Cu - 0 mg/l

S tvrdosťou vody nič nenarobím takáto tvrdá voda tečie z kohútika, no mám možnosť za prijatelnú cenu dolievať vodu z RO, ak by to pomohlo proti riase skúsil by som to len mi to musí potvrdiť niekto skúsenejší.
Ako dalšiu prevenciu som zvýšil dávkovanie co2 nakoľko zatial idem len na difuzore rozptylenie co2 vo vode je asi minimalne, no chcem to diriesit atomizerom ktory napojim na hadicu z filtra.
Dalšiu prevenciu proti hnedej riase je zníženie osvetlenia z povodných 4x54w momentálne svietim len 2x54w a dĺžka osvetlenia je cca 8 hodin

Rastliny zatial prijimaju živiny hlavne z dennerle deponitmixu + osmocote, z tekutých pridávam len každý tretí den ferox 15mm.

Filter som čistil pred dvoma ddnami, planujem doplnit este nejake naplne na odstranenie fosforečnanov.

Čo by ste mi poradili ešte v boji proti tej štetinke a zelenej riase, s hnedou sa porataju otocinclusi.


Ardjuna - 15/02/2013

Můžu ti k tomu říct jen můj názor založený na mých zkušenostech:
Extrémně tvrdá a hlavně alkalická voda podle mě není moc vhodná pro pěstování [color=#3366ff]některých[/color] rostlin. Například Eleocharis (ale i některé další kobercovky nebo stonkovky) špatně snážejí hodnoty nad 10°dKH. Já jsem třeba asi půl roku taky zkoušel provozovat akvárko na extrémně tvrdé vodě (25°dGH, 15°dKH) a Eleocharis mi asi po měsíci skoro odešel. Od té doby používám vodu z reverzní osmózy a jsem spokojený (i když je s tím samozřejmě mnohem více práce). Samozřejmě s tou alkalitou pak souvisí i pH.

CO2: Nevím, čím to měříš, ale jakákoli měření, která jsou obvyklá, jsou jen hodně orientační. Asi nejspolehlivější (v rámci našich možností) je používání drop checkeru.

PO4: Hodnota kolem 2 mg/L není ještě nic hrozného. PO4 nemusí nutně znamenat problémy s řasami. Mnohem důležitější je, zda máš v rovnováze ostatní faktory (světlo, živiny, CO2 ...).

NO3: Tady bych viděl docela problém. NO3 by nikdy nemělo být nulové. Doporučoval bych ti začít okamžitě přihnojovat kromě mikroprvků i makroprvky (alespoň tedy draslík a dusičnany). Dusičnany bych udržoval nejméně na hodnotě 5-10 mg/L. Někteří akvaristé tvrdí, že málo dusičnanů a hodně fosforečnanů s sebou přináší riziko přemnožení sinice.

Důležité podle mě je, aby jsi hlavně sladil intenzitu osvětlení s množstvím živin (a CO2, který patří mezi nejdůležitější živiny).


Gargamel - 15/02/2013

Je tam zvláštní nepoměr mezi NO3 a PO4. Netuším čím jsi to měřil, ale moc se mi tomu nechce věřit. Zkus ty dva testy zkalibrovat: https://www.rostlinna-akvaria.cz/jak-merit-hodnoty-dusicnanu-a-fosforecnanu-63


MaximusSk - 16/03/2013

Tak po dlhsej pauze potrebuje znova par rad od skusenych fachmanov :-)
Je pravdou že akvarium som dočasne zanedbal hlavne hnojenie a cistotu akvaria(odumrete casti rastlin,uhynute ryby,prilis vela vykalov) čo malo za následok expanziu riasy staghorn je uplne vsade dokonca sa zacina objavovat na štrku. Nasavacie kose som mal kryte rastlinami hlavne Limnophilou ktora brzdila nasavanie necistot aj prudenie vody v akvariu, taktiez som mal nizke hodnoty co2,K a aj NO3 bolo na nule. Akvarium som teda trochu prestrihal a limnophilu uplne odstranil. Zvíšil som davkovanie co2. Hygrophile ma na listoch tmave skvrny co je nedostatok draslika. Teraz davkujem hlavne K, NO3 a Tenso cocktail.

Vsetky testy ktore používam su od Sery, no pri testovani NO3, NO2 sa mi to nejako nepozdava uz dávkujem tretí den NO3 a stále to mám na 0 a to som dával o par ml vyssiu davku ako v navode. Tak teraz neviem či to dokazu vsetko rastliny vycerpat alebo su zle testy.


R-Ha - 16/03/2013

Mne test od sera ukazuje tiež 0 a to dávkujem 35mg/l týždenne. podorievam test, chcem objednať od Tetry a porovnám


MaximusSk - 16/03/2013

Na uvodnej fotke je vidiet ako mam umiestnene nasavacie kose a vývod z filtra, mal by som to asi zmenit aby som zvýšil učinnost filtra pretoze voda sice prudi pozdlz celeho akvaria co je pekne ale neucinne nakolko vzdy najviac spiny pri odkalovani mam v miestach pod rozstrekovacou rampou. Tak to spravím asi tak ze vo vodoinstalacnych potrebach kupim trubku a umiestnim ju pozdlz celeho akvaria aby filter nasaval viac necistot. Je to tak správne?. A asi zainvestujem do atomizera ktory napojim na hadicu pre 100% rozpustenie co2 lebo z tym mam tiez problem.


MaximusSk - 16/03/2013

R-HA mne sa to tiez nezdalo nejako ked som po upynuti 5 minut nebadal ziadnu zmenu len tak zo srandy som zaca do testovanej vody kvapkat cisty roztok KNO3 a s testom to ani nepohlo a to som do skumavky nakvapkal minimalne 3ml hnojiva. skusim nieco ine odskusam nejaky ratajov test ak ani ten nepomoze tak skusim uz naposledy JBL tie by za tu cenu mali fungovat na 100%

Najviac ma stve to ze som vyhodil peniaze za nefunkcnu vec.


grunda - 17/03/2013

proč vlastně měříte? Když něco do akva dodám, tak to tam prostě je. Pokud nestrádají kytky, tak bych nějaké testování vody neřešil, navíc s tím, jak jsou testy přesné, to skoro nemá smysl.


tommate - 17/03/2013

na NO3 se mi osvědčil test od Aquaru, je levný, používám ho už dva roky, mám už asi páté balení a zdá se být spolehlivý a dobře se s ním dělá


grunda - 17/03/2013

i když připustím, že je ten test dostatečně přesný, tak pořád zbývá otázka proč měřit? Pokud není akva čerstvé, tak podle mě není důvod utrácet peníze za testy


Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde