Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Výrazné klesání pH po sycení CO2

V kategorii: CO2 - oxid uhličitý

Ardjuna - 28/04/2012

Zdravím všechny diskutující,

mám takový problém: Asi před 14 dny jsem si založil nové akvárium. Jako substrát jsem použil ADA Aqua Soil + Power Sand. Dno je osázené rostlinkami, mám tam také jeden kořen + břidlici. Do akva dodávám CO2 z bomby. Problém je v tom, že mi vždy po několika dnech (třech až čtyřech) nebezpečně klesne pH. Původní hodnota u nové vody je kolem 7,2. Za několik dní mi ale klesny i k 6,0! Nevím, co s tím. Difuzer mám nastavený tak, že mi sotva vypouští bublinky. Navíc mi spolu s poklesem pH klesá i tvrdost a alkalita. Celkovou tvrdost jsem měl kolem 5dGH, KNK kolem 10dKH. Po pár dnech mi to ale kleslo na 2dGH a 3-4dKH (ph kolem 6,0 až 6,5). Nevím, co s tím. Nevíte někdo, zda je něco takového normální? Také mám v akvárku hodně vysokou koncentraci dusitanů (NO2) - kolem 2-3 mg/l. Jak už jsem říkal, jedná se o nově založené akvárium, takže předpokládám, že mi ta koncentrace dusitanů do měsíce výrazně klesne (až se dostatečně namnoží nitrifikační bakterie).

Budu rád za všechny vaše tipy a zkušenosti.

Gargamel - 28/04/2012

Ahoj!
ADA substráty jsou tak oblíbené, protože takto upravují hodnoty vody. Rostliny mají raději tyto hodnoty - tzn. nízké pH, KH, GH. Je to v pořádku a jde vidět, že ADA pracuje tak, jak má. Přidávat CO2 se neboj, ty parametry jsou opravdu ideální.
Co děláš ale špatně je, že neěmíš vodu, protože ty dusitany jsou naprosto tragické. Nejen, že kdyby jsi teď nasadil ryby, tak by do jedné plavaly břichem vzhůru, ale taky si zaděláváš na problémy s řasami. Je třeba měnit vodu tak 3x týdně a to i víc jak polovinu vody v akváriu. Speciálně u ADA (ale i u každé jiné nově založené nádrže) jsou poctivé výměny vody první měsíc opravdu důležité. Postupně můžeš výměny snižovat na 2x týdně, až se nakonec dostaneš na obligátní jednu výměnu týdně.

Ardjuna - 28/04/2012

Tak to jsi mě uklidnil. Moc díky za odpověď. Ty dusitany mi také dělají problémy, ale přesně 1/2 vody jsem měnil před třemi dny. Dnes se chystám výměnu vody zopakovat. Problém byl v tom, že i po výměně 50% vody se koncentrace dusitanů nezměnila. Myslel jsem si původně, že mi ty dusitany vylítly nahoru kvůli tomu, že mi ten kořen začal ve vodě plesnivět (potáhl se bílým slizem). Tak jsem hned vyndal, pořádně očistil kartáčem a nechal 2 dny vylouhovat ve slané vařicí vodě (bohužel nemám tak velký hrnec, abych ho mohl přímo vyvařit). Jak jsem ale zjistil po výměně vody, z dusitany ani tohle nezahýbalo, takže ten nárůst dusitanů bude asi v něčem jiném (převděpodobně v substrátu a nedostatku bakterií). Rostlinky mi kupodivu i v tomto prostředí výborně prosperují, i když je pravda, že se na "Eleocharis parvulus" (malá travička) začala objevovat tmavě zelená řasa - žabinec - ale zatím jen trošku.

Gargamel - 28/04/2012

Bůhví jestli ten test na NO2 měří správně. Zkus změřit čistou vodovodní vodu, tam by měla být koncentrace 0.
Pokud roste vláknitá řasa, bude to chtít přidat na CO2.

Ardjuna - 28/04/2012

Vodovodní vodu jsem měřil a žádné NO2 tam není (žlutá barva roztoku). Voda v akva má ale sytě rudou barvu. Používám "WaterTest Set" od Tetry. Také mi to bylo divné. Snažil jsem se hledat nějaké informace na internetu, ale všude psali, že se jim NO2 zvýšilo tak max. na 0,25 mg/l. Vůbec nevím, čím by to u mě mohlo být. Zkusím častěji měnit vodu a snad se to za pár týdnů vyřeší samo.