Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Výměna vody při EI

V kategorii: Hnojení

tommate - 18/09/2011

Zvažuji metodu EI, všechno je mi jasné, náklady jsou přijatelné, jen jednu věc nevím jak řešit..

Zatím neprovozuji tuto metodu hnojení, tak měním 50-60l v 300l akva. týdně - 40l mám ve dvou kanystrech odstátou a vytemperovanou a zbytek dopustím z vodovodu. Teplotní rozdíl a nějaký ten chlór v takovém množství napuštěné vodovodní vody je zanedbatelný.

Jakým způsobem řešíte výměnu 50% vody (v souvislosti s EI) ve větších nádržích? Napouštět tak velké množství (dejme tomu 100-150l do 300l nádrže) přímo z vodovodu mi nepřipadá moc dobré, ať už kvůli teplotě nebo chlóru. Nebo je to možné např. s použitím výkonného ohřívače a pomalým napouštěním? Voda z vodovodu hlavně v zimě bývá skoro ledová. Ovšem dívat se každý týden dvě hodiny jak se pomalu napouští akvárium...?! Nebo 150l barel v bytě?! Nee. Prosím, je ještě nějaká jiná možnost nebo to znamená, že na tuto metodu mám zapomenout?

co navhujete, děkuji :)


Gargamel - 18/09/2011

Já jsem každý týden prostě natáhl hadici z vodovodního kohoutku do akvária a dolill jsem těch 150 litrů. Během 20 min je vše napuštěno. Celkem jednoduše jsem si kohoutkem nastavil teplotu, která přibližně odpovídala té v akváriu - jenom jsem do ní vložil ruku a nebylo co řešit. Chlór mě ani nenapadlo řešit a vše fungovalo suprově a rybám se tyto větší výměny rozhodně líbily a nevypadaly, že by jim chlór měl nějak vadit. Myslím, že to zbytečně řešíš.


tommate - 18/09/2011

no asi to zkusím, díky za info, jen si asi budu muset zvednout ještdě zálohy na plyn :D


Vyghum - 04/03/2012

K výměně vody bych uvedl stejné zkušenosti. U velkých nádrží to opravdu jinak nejde než napouštět přímo z kohoutku. Ano, někdo může mít prostory ke skladování vody, ale drtivá většina akvaristů tuto možnost nemá a čím jsou akvária větší, tím dříve musí přejít na doplnění vody přímo z vodovodu. Dělal jsem to takto u X akvárií při údržbách a ryby to bez problémů zvládaly.


Miso - 12/03/2012

presne tak, vodovodna voda sa uz chloruje minimalne. Ja mam na kohutiku redukciu na rychlospojku na hadici. Vodu nastavim podla teplomera a napustam. Je dobre aby bola hadica co najtvrdsia inak sa bude pri odkalovani deformovat a upchavat.


Angus - 06/12/2012

Ahoj, začal jsem hnojit metodou EI. Je možné měnit vodu častěji než 1xtýdně? Pokud ano, mám vždy při výměně nějak hnojit více? Používám klasický návod.

Děkuji


Gargamel - 06/12/2012

Ten rozpis dávkování není nikde vytesán do kamene. Můžeš si ho s rozumem libovolně upravit. Pokud budeš měnit vodu třeba 3x týdně, rozděl si ty dávky do tří dnů a vždy po výměně vody přihnoj.