Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Výměna vody - akva bez ryb

V kategorii: Filtrace a pohyby vody

Babace - 09/07/2011

Ahoj,
výměna vody je popsána na mnoha stránkách, pokud je to akva s rybami.
Zajímalo by mě, zda a případně jak a kolik měnit vodu, pokud je nádrž čistě rostlinná, tedy abso bez ryb.
Díky :-)


administrator - 09/07/2011

Ahoj, v rostlinných akváriích se vždycky nějaké ryby najdou. Nezbytnými jsou hlavně nejrůznější požírači řas a krevetky. Ty se docela rychle rozmnožují a jsou schopny zaneřádit vodu ještě víc než některé ryby.
K otázce však asi tolik: pokud by byla nádrž opravdu prázdá a bez ryb, měla by se voda v podstatě měnit úplně stejně jako by tam ryby byly. V akváriu se vytváří hodně organického odpadu už jenom rozkladem opadaných listů, příp. zbytků řas. Druhou věcí je potom použitá metoda hnojení. U metody Estimative index, kdy se do akvária lijou velké dávky je NUTNÁ týdenní výměna 1/2 vody v nádrži. Při šetrnějších metodách stačí měnit vody méně a interval výměny se může protáhnout i na 2 týdny. Výměna vody v akváriu je důležitá a to jak v akváriu bohatě osázeném rostlinami, tak v nádržích plných ryb.
Mít rostlinné akvárium nutně neznamená mít malé množství ryb v akváriu. Při správné péči a vhodné filtraci můžeme do takovéhoto akvária přidat ryb naopak ještě víc, než bychom si mohli dovolit v akváriu s málo rostlinami, protože nám zajistí kvalitní a čistou vodu.