Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Výběr substrátu pro rostlinná akvária

V kategorii: Ostatní

administrator - 26/12/2012

akvarijní substráty


Autor překladu: Administrátor


Vzhledem k druhu Vašeho akvária je nutné vybrat substrát, který je ten pravý. Který však z tak širokého množství výrobců vybrat? Vzhledem k neustálému přísunu nových produktů na trh někteří akvaristé odmítají nové substráty a snaží se jim vyhýbat, zatímco jiní akvarijní nadšenci testují a experimentují nové substráty. Vybrat si a použít správný substrát je důležité rozhodnutí pro každého akvaristu a jeho akvárium. Substrát bude mít nemalý vliv na růst a kvalitu vašich rostlin, stejně jako na vodu. Proto bych Vás chtěl nejdříve krátce seznámit s nejpoužívanějšími substráty v rostlinných akváriích.


Nejprve bychom si měli poukázat na několik klíčových vlastností, které byste měli mít při výběru na paměti, jako je napříkald Váš rozpočet, druh rostlin, velikost zrnitosti a dostupnost produktu.

Rozpočet - cenu osázení akvária substrátem je důležité mít na paměti, zejména pokud se jedná o větší akvárium. I když se můžou naskytnout levnější varianty, je u substrátu lepší si připlatit a vybrat speciálně navržený pro růst rostlin. Při práci s větším akváriem, řekněme 1kg+, může být cena hlavním faktorem a je lepší si předem vše naplánovat a ujistit se, že budeme schopni substrát zakoupit v dostatečném množství.


Typy rostlin - jsou některé rostliny, které vyžadují kvalitní subtrát, jako jsou například Cryptocoryny s velkými kořeny, které přímají živiny z půdy. Oproti tomu rostliny jako Anubisy a kapradí jsou schopné růst bez nutnoti živin v podkladu a přímají je zejména z vodního sloupce. Proto je důležité zvážit jaké rostliny si pořídíme.


 


Zrnitost - tato vlastnost je pro vaše akvárium důležitá. Pokud bude zrnitost příliš malá, způsobí to větší hustotu a pevnost podkladu, díky kterému nebude voda správně proudit mezi částečkami substrátu. To může způsobit, že kořenový systém rostlin nebude růst správně. Je-li však zrnitost naopak velká, nastane další problém a to, že rostliny nemohou správně čerpat živiny ze substrátu. Nejlepší je zvolit podklad se zrnitostí 3-5mm, v dnešní době je to asi nejpoužívanější velikost zrna.


 


Dostupnost - Je ideální aby byl Vámi vybraný substrát lehce sehnatelný. Podklady, jako například CaribSea Eco-Complete a Seachem Flourite se lehce schánějí a není problém je sehnat v nejbližších akvaristikách (pozn. překladatele: v lokalitě autora článku). Nicméně substráty jako ADA nebo jiné na bázi tohoto typu není těžké sehnat na internetu.

Tipy na osázení akvária nejčastějšími substráty:


 


ADA aqua Soil Amazonia


ADA aqua Soil Amazonia - Říká se, že je to to nejlepší podklad pro osázení Vašeho akvária. Tento podklad je z produkce známé japonské firma Aqua design Amano (ADA). ADA půda je bohatá na živiny a poskytuje velké množství živin pro rostliny. Substrát je navržen tak aby snížil pH a tvrdost vody. Substrát je poměrně měkký a časem se může rozpadat na prachovité části. Aqua Soil produkuje amoniak a proto je nezbytná výměna vody v prních 2-3 týdnech. I když můžete tento proces urychlit pomocí Seachem Prime, doporučuje se alespoň jedna celá výměna vody. 9L sáček sáček ADA aqua Soil Amazonia stojí 1000Kč.


Azoo Plant Grower BedAzoo Plant Grower Bed - je další substrát bohatý na živiny, jako ADA aqua Soil Amazonia. Četl jsem, že je dokonce vyráběn ve stejné továrně se substrátem ADA. Čím se liší od ADA, je to že do vody nevypouští čpavek. Nicméně tento podklad může způsobit mastnou hladinu, s tím by však neměl být problém a můžeme mastnou hladinu odstranit pomocí skimmeru. Výrobce zároveň uvádí, že jeho produkt snižuje pH a tvrdost vody. Jako u aqua Soil se může postupem častu podklad změnit v prachovité částice. Tento substrát je prodáván v pytlích po 12 librách (cca 5,4kg) v tmavé nebo přírodní barvě ta $37 (670 Kč).


CaribSea Eco-CompleteCaribSea Eco-Complete - Jedná se o první substrát, který jsem použil v rostlinném akváriu. Eco-Complete je nadopovaný živinama. Obsahuje dostatečné množství bakterí, živin, minerálních látek a pomůže růstu Vašich rostlin. Tento substrát je naprosto rozdílný v zrnitosti oproti výše uvedeným produktům. Veliksot zrnitosti se zde pohybuje od 1-6mm. Narozdíl od výše uvedených substrátu po čase neztrácí na pevnosti. Nicméně díky své zrnitosti se může stát, že jemné částečky substrátu nasajeme do filtru. Eco-Complete se prodává v pytlích po 20 librách (cca 9kg) za $20 (360 Kč).
 
Seachem FlouriteSeachem Flourite - je nejspíše jeden z prvních substrátů určených pro pěstování rostlin. Složení fluoritu je porézní jíl. Obsahuje také velký podíl železa. Ostré hrany substrátu můžou mít negativní vliv na ryby, jako například Plecostemus a Corydoras. Narozdíl od uvedených substrátu výše neobsahuje Seachem Flourite velké množství živin, takže bude muset nejspíše přihnojovat. Další problémem substrátu je, že před použitím ho musíme opravdu důkladně propláchnout, jinak se Vám zakalí akvárium. Flourite je k dispozici v prodejních řetězcích Petco nebo Petsmart v 7kg baleních za $22 (400Kč).


 


 
Výše zmíněné substráty jsou jen hrstkou z širokého množství produktů na trhu. Netvrdím, že tyto substráty jsou nejlepší, určitě se najde plno jiných výborných produktů, ale s uvedenými podklady je obecně asi nejvíce zkušeností. Pokud jsou pro Vás uvedené substráty příliš drahé tak nevěšte hlavu. Levnější variantou je použít inertní štěrk, který budeme přihnojovat. To nám dodá dostatečné množství živin pro naše rostliny. Pokud si vyberete tuto variantu, tak doporučuji naplnit akvárium vodou pomalu, aby nedošlo k zakalení způsobené štěrkem.


 


Rád bych také upozornil, že větší polovinu substrátu bychom měli použít v zadní části akvária, aby mohly rostliny správně zakořenit. Také bych Vás poprosil abyste si pečlivě nastudovali vše o Vašich rostlinách a rybičkách v akváriu, pomůže Vám to lépe pochopit jaký substrát vybrat.


Doufám, že bude článek užitečný a poslouží k základnímu výběru podkladu pro Vaše akvárium.


 


Zdroj: http://www.aquascapist.com/substrates/choosing-a-planted-aquarium-substrate/


Ardjuna - 26/12/2012

.


milosak - 26/12/2012

Marceli ten substrat Agro pro vodní rostliny máš z Hornbachu?
A ještě jedna otázka se týká zrnitosti, díky :)


administrator - 26/12/2012

Přeložil jsem to spíš z důvodu, abych ukázal co jiného se používá v zahraničí oproti Česku a Slovensku. Jinak v Německu by to neměl být problém sehnat a poštovné je okolo 200Kč ;)


tommate - 26/12/2012

MILOSAK: já jsem to bral v OBI, ale v Hornbachu bude jistě taky


kvetak84 - 26/12/2012

administrátor: co takhle rozšířit nabídku na zdejším shopu? V ČR. je v tomto ohledu opravdu mizivý výběr.


administrator - 26/12/2012

Kdyby byl zájem... ale ten bohužel není, lidé co se alespoň trochu vyznají v akvaristice a chtějí si připlatit většinou sáhnou po ADA aqua Soil. Zbytek, a to je většina lidí, se snaží ušetřit a podklady berou většinou ze štěrkoven. Pak se najde ještě malá skupina lidí, kteří nakupují Dennerle substráty, zejména Deponit mix. Taky jde použít Akadama, která by se měla dát snadno sehnat v zahradnictví. O zkušenostech s Akadamou byla zmínka v nedávno přeloženém článku: https://www.rostlinna-akvaria.cz/rozhovor-se-stribrnym-song-pin-chenem-z-iaplc-122


milosak - 26/12/2012

Tommate:

díky příští rok musim vyzkoušet :)


honzek - 02/01/2013

Ahoj, ma vyznam pouzit substrat misto sterku pri pouzivani metody EI?
A jak dlouho dlouho trva, nez ze substratu rostliny ziviny odsaji?

Kdyztak prosim jen nejaky odhad, klidne minimum a maximum. Je mi jasne ze zalezi na konkretnich podminkach.

Diky :)


grunda - 02/01/2013

výživné substráty při metodě EI vydrží cca půl roku, pak je třeba dát výživu do dna. Význam to stoprocentně má, kytky berou živiny jak kořeny tak listy.


Ardjuna - 02/01/2013

.


Zober - 11/02/2016

Na polskych akvarijnych web shopoch sa objavil substrat Dark Soil podobny ADA Aqua Soil substratu. Ma niekto skusenost s tymto substratom?
http://peha68.pl/produkt/darksoil-9l-normal/