🔥Probíhá akce Více zde 04d 02h 39m 39s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Tvrdost a alkalita

V kategorii: Parametry vody, testy

Vlkoun - 17/02/2013

Ahoj
Moc bych ocenil, kdyby mi uměl někdo poradit ohledně úpravy vody.
Pokouším se hnojit pomocí EI, ale totálně špatně jsem si spočítal, kolik mám dodávat do vody MgSO4 a tvořila se mi na hladině pevná krusta. Jsem rád, že už mi oslovi, konečně došlo, že je to tím špatným poměrem Mg. Ale k věci:

Akva mám 300 l, vody je v něm odhadem tak 220-230 litrů.
Teplota 25
Svítím T5kama, 3x54W ztlumených na cca 60%, čili někde kolem 0,45-0,50 W/l.
Dodávám CO2 z láhve, reguluju PH sondou.

Hnojím teď roztokem:
750 ml destilky
45g KNO3
5g KH2PO4
30g K2SO4
100g MgSO4 - toto je ulítlé jak blázen
7g CSM+B

Každý den přidávám do akva 25ml, což by mělo znamenat dodání:
30 mg/l NO3
3.5 mg/l PO4
60 mg/l SO4
35 mg/l K
10.5 mg/l Mg
0.5 mg/l Fe
CO2 dodávám tak, ať je PH na cca 6.75

Problém mám ale v tom, že mám velice měkkou a málo alkalickou vodu. Z kohoutku teče cca:
2 dKH alkalita (uhličitanová tvrdost)
3 dKH celková tvrdost Ca + Mg

V článcích jsem se dočetl, že celková tvrdost by měla být cca 5-10 dkH a alkalita taky minimálně 5 dKH kvůli stabilitě PH a také tomu, abych nemusel (dle Tielmanovy tabulky) mít v akváriu tak nízké PH při CO2 kolem 30 mg/l.

Mohl bych poprosit o radu, jak dávkovat MgSO4 a kvůli alkalitě zřejmě nejlépe jedlou sodu? Míchat ji do hnojiva nebo přímo do odstáte vody, kterou měním o víkendech v akváriu? To mi přijde rozumnější, kvůli stabilitě těch parametrů. A kolik které látky dodávat?

Děkuju moc za radu.


Ardjuna - 17/02/2013

Podle mých výpočtů dodáváš při dávkování 25ml roztoku hnojiva následující množství prvků (jedná se o týdenní koncentrace):
28 mg/L NO3
3.5 mg/L PO4
56 mg/L SO4 (+ 170 mg/L z MgSO4) => koncentrace SO4 by neměla překročit 250 mg/L
33 mg/L K
0.07 mg/L Fe
+43 mg/L Mg (MgSO4 se dávkuje do akvária obvykle naráz při výměně vody; koncentrace Mg by neměla překročit 10 mg/L). Ve tvém případě by dávka MgSO4 neměla za týden přesáhnout 20g (za předpokladu, že nemáš žádný jiný hořčík ve zdrojové vodě)!

Pokud jde o tvrdost a alkalitu:
To, že nízká alkalita může vést k tzv. "kolapsu pH" je podle toho, co jsem četl, spíše fáma. Četl jsem o pokusu, při kterém jeden akvarista šel až na hodnotu 0.5 KH, a pH pokleslo "pouze" na hodnotu 5,2. Tím chci jen říct, že hodnota kolem 2°dKH nemusí znamenat žádný problém. Tom Barr například používá ve své nejlepší nádrži permanentně 1,2°dKH a 3°dGH, a akvárium má opravdu překrásné (můžeš se mrknout na mé stránky, kde ji mám stručně popsanou: https://www.rostlinna-akvaria.cz/). Jinak je ale podle mě samozřejmě rozumné udržovat hodnoty o něco vyšší. S alkalitou bych ale nešel nad 10, protože některé rostliny už s tím pak mohou mít problémy.

Pokud jde o dávkování:
Jedna čajová lžička (6 g) jedlé sody na 50 l zvýší alkalitu asi o 4°dKH.
2 čajové lžičky (4 g) práškového CaCO3 na 50 l vody zvýší alkalitu i tvrdost o 4° (dKH+dGH).
1°dGH = 7.2 mg/l Ca nebo 4.3 mg/l Mg
100g MgSO4 = ~9.8g Mg = ~43 mg/L Mg [v 230L nádrži] = ~10°dGH (pokud bys chtěl zvýšit tvrdost o 5°dGH, použil bys ve tvém případě [na 230L] 50g).

PS: Doufám, že jsem někde neudělal chybu ve výpočtech.


Vlkoun - 17/02/2013

Tak to je dobrá náhoda :)
Já ti psal i maila, protože tvé stránky mám načtené. Ty hodnoty, které jsem uváděl, jsem opsal z tvé kalkulačky co máš na stránkách.
Zkusím teda jednu věc. Vše nechám tak jak je, jen snížím množství MgSO4 ze 100g třeba na 15g do jedné dávky a uvidím co to udělá.
S alkalitou si teda hrát prozatím nebudu a ještě kapku zvýším CO2, ať jde PH na hodnotu tak 6,6. Snad to pomůže.
Já měl to akvárium několik měsíců moc pěkné a pak se začalo zařasovat. Hlavně s ruduchou mám problém.
Zkrátil jsem dnes ještě svícení a musím být pečlivější s výměnou vody. Měnil jsem týdně jen tak 40 litrů místo 110 :|


tommate - 17/02/2013

Kolik ti ukazuje permanent-test CO2? Já mám taky vstupní vodu s nízkou alkalitu kolem 1,5°d, ale mně padá PH až na 5,6. Proto se snažím trochu tu alkalitu zvýšit, abych se dostal alespoň nad 6. Pokud máš zelený permanent-test a takové PH jak píšeš, tak opravdu není co řešit.
Pokud dáváš do roztoku tolik dusičnanu draselného, tak nepoužívej síran draselný. Používal bych ho jen tehdy, kdybych měl vstupní vodu bohatou na dusičnany a tím pádem bych nedával tolik KNO3. K2SO4 se hůře rozpouští, kalí roztok a tvoří usazeniny (často bývá znečištěn). MgSO4(7H2O) přidej hned po výměněně vody lžičkou přímo do akva celou týdenní dávku. Tím pádem budeš mít roztok jen z KNO3 a KH2PO4. Nemusíš to pak kvůli rozpustnosti míchat do tak velkého objemu. Stačí menší lahvička (adekvátně menší dávky). Tyto látky jsou velmi dobře rozpustné, rotzok je krásně čirý a nic se v něm nausazuje. Pokud bys chtěl přeci jen přidat trochu draslíku navíc, tak použij uhličitan draselný (jednorázově po výměně vody), super je, že kromě dodávky K zároveň zvyšuje alkalitu, čili dvě mouchy jednou ranou :)


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde