🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 05h 53m 54s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Tina Dwarf

V kategorii: Deníky a diskuze našich

tommate - 03/07/2012

Dne 03.07.2012 v 20:17 byla založena prezentace akvária Tina Dwarf.

Akvárium funguje už více jak rok a protože mne nebaví stereotyp, tak zkouším různé styly, samozřejmě mne potkaly nejrůznější problémy, ale chybami se člověk učí, tak snad to bude zase o krůček lepší. Nový layout je spíše do stylu holandského akvária, bez dekorací. Postupně budu přidávat ještě další druhy rostlin.:)

Fotky starších layoutú:


tommate - 03/07/2012

některé rostliny např. Blyxa, Staurogyne, H.pinnatifida, costata, jsem nechal z původního layoutu, větší část rostlin jsem nakoupil na burze v Ostravě, teď budu asi prohledávat katalog a objednávat další zajímavé druhy, akvárium není ještě vyplněné rostlinami, tak jak bych si představoval, zbylé místo jsem osázel zatím Sagitárií, tu postupně nahradím


tommate - 03/07/2012

mám zálusk na tyhle: Nesaea crassicaulis, Lindernia rotundifolia, Ammania gracilis, Limnophila aromatica, Rotala najean, Rotala wallichii, Didiplis diandra........

........klidně napište nějaké další tipy na rostlinky :)


arnie - 04/07/2012

Až to povyroste tak to vypadá, že z toho může být hodně pěkné akvárko.
Zkus uvažovat i o nějakých rostlinách s většími listmi jako nějaké ecinodory nebo kryptokoryny. Pěkně by akva ozvlášnily a doplnily stonkovky.


Gargamel - 04/07/2012

Jedeš nějakou metodu hnojení nebo jen tak podle testů?
Na holandské akvárium máš nic moc osvětlení, takže ti asi nepůjdou nádherně úplně všechny druhy rostlin. Máš ale výhodu, že je akvárium nižší, takže by to až takový problém být nemusel. Taky bych se přimlouval za nějaké ružicové rostliny. Nějaká ta kryptokoryna by to pěkně ozvláštnila. Tady můžeš hledat inspiraci, spousta nádherných holandských akvárií: http://showcase.aquatic-gardeners.org/
Zatím dobrý start, budeš sledován ;)


tommate - 04/07/2012

Zkoušel jsem EI i PPS, teď chci zkusit jet, jak říkáš, podle testů. Základem budou týdenní výměny vody a hnojivo Profito. N a P se budu snažit držet nízko pomocí vlastních roztoků. Teprve na to hledám vlastní systém.
Světlo jsem původně navrhoval pro méně nebo středně náročné rostliny, ale k mému překvapení jsem zjistil, že je poměrně silné. Už jsem nad tím bádal a možná je to proto, že jsou to jednak velmi dlouhé trubice a taky v menších efektivnějších výkonech ve větším počtu. Budu postupně zkoušet různé druhy rostlin a vybírat ty, pro které budou podmínky dostatečné. Ještě mám v rezervě přidání reflektorů.

klasická holandská "old school" :)
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2000/show32.html
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2001/show18.html
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2002/show85.html


tommate - 19/07/2012

dostal jsem od kamaráda krevetky japoniky, na některých rostlinkách z původního akva byly zbytky řasy cladophora, už jsem se chystal je vysbírat, ale totálně zmizely, že by krevety? B)


tommate - 21/07/2012

postupně rostliny rozsazuji na větší plochu a zastřihuji, roste to zatím dost pomalu, svítím 9 hodin, N+P mám nízké koncentrace, N 5-10 a P 0,1, po výměně vody přitvrzuji vodu caco3 asi o jeden°d a hořčíkem ještě o půl°d


tommate - 03/08/2012

dnes před světly naměřeno:
PH
těsně před sycením CO2 - 7,2-7,3 Ph
po dvou hodinách sycení těsně před světly - 6,8 Ph

NO3 20mg/l
PO4 0,3mg/l
GH 9°d
KH 6°d
Fe 0mg/l
Teplota 27°C


tommate - 18/08/2012

Měření uprostřed světelné fáze, 6 dní po výměně pětiny objemu vody:

PH 6,5
NO3 20mg/l
PO4 0,6mg/l
GH 10°d
KH 6°d
Fe (>)0,5mg/l
Teplota 26°C (teplota už klesala na 24°C, tak jsem zapnul topítko 250W)

během týdně jsem hnojil dvojnásobkem receptu PPS (makro) a 0,1mg/l Fe (Plantexem) denně, mimo to jsem po minulé výměně vody přidal 0,1mg/l PO4 a 3mg/l NO3, po vyhladovění rostlin Profitem, které ač je jakkoli kvalitní, tak je velmi slabé, jsem také zvýšil koncentraci železa (na začátku týdně po výměně vody) na 0,5mg/l, při používání dvoj- až trojnásobku doporučeného množství Profita, železo nebylo stále měřitelné a rostliny to začaly dávat na jevo, nové listy se začaly kroutit a na H. corymbosa začaly sklovatět ty starší, asi málo železa a bóru, udělal jsem chybu hlavně v nedostatečném hnojení ze strachu z řas po zasazení rostlin, teď je na řasy zaděláno, už na zchřadlých listech vystrkují růžky, ale nečekám nějakou katastrofu, po tomhle týdnu je už na některých rostlinách vidět dobrou reakci na dodávku živin


tommate - 02/09/2012

jde to strašně pomalu, ale vypadá to na zlepšení, zkusím o něco více svítit a více měnit vodu, rostliny vidno na výměnu vody dobře reagují, staré listy jsou chlupaté od řas, i skla za týden jsou zelená, místy i sinice, na hladině se po týdnu vytvoří docela silný (mastný) povlak, bude to boj, ale snad ho vyhrajem, rostliny bublají jak o život, vždyť taky jo B)

před nějakým časem jsem nechal v nádobce odstřižky stonkových rostlinek na okenním parapetu a některé, jako např. Rotala r., začaly opouštět vodu, tak jsem pár emerzních stonků odstřihl a zasadil do hlíny s jílem, přidávám fotky


Vladik - 02/09/2012

Na akvarko.cz jsem si všimnul, že jsi hnojil pomocí Estimative index a akvárko bylo nádherné. Jak jsi spokojený s PPS?


tommate - 02/09/2012

nehnojím přímo podle PPS, jen se držím zhruba toho poměru při výrobě hnojiva, momentálně dodávám asi dvojnásobek PPS, jinak by živiny spadly na nulu, teď mi jde hlavně o rychlejší růst a když to zaroste, můžu rostlinky přiškrtit, abych dosáhl lepšího vybarvení, a když tak o tom mluvíme, tak čím dál víc zvažuji, že namíchám staré dobré EI - potřebuji to trochu zrychlit :D


tommate - 28/10/2012

mám problémy s rostlinami od nedávné doby, kdy jsem založil nové dno s Florapolem, všechno mám snad dokonale vyladěné, ale rostliny mají pořád nějaké nedostatky, projevují převážně nedostatky mikroprvků ve všech možných podobách, kryptokorýny wendti vypadají jak přejeté traktorem - jsou přilepené na substrátu a listy jsou zdeformované, pokrčené a zcvrklé, hygrophily mají světle hnědé okraje na listech, corymbosa je jak pomačkaná v dlani a nové listy jsou totálně zdeformované, staurogyne má nažloutlé tkanivo mezi žilnatinou a zakrslejší listy, na stonkovkách někdy uplně odumře vrcholek atd.atd., vyzkoušel jsem už všechno, včetně EI (momentálně), mám i nové hnojivo tady od kluků Tenso s konzervaci, všechny hodnoty vody podle testů jsou naprosto ideální, kykty rostou sice rychle a mocně perličkují i při svícení 0,3W/l (včetně staurogyne u předního skla), ale jsou ošklivé, na vrcholcích se objevují náznaky sinice, někdy i na substrátu místně, mám podezření na špatné dno, mám tam sice Florapol, ale jestli ten to ještě neumocňuje, jediná hodnota, která něco naznačuje vzhledem k týdenímu průběhu je KNK (GH), vzroste mezi výměnami 50% vody o 2 až 3°d, nezdá se mi to moc, navíc mám měkkou vstupní vodu, takže se KNK nikdy ani zdaleka nedostane nad 10°d - tak co se může v akva dít?

písek co mám v akva je z řeky a v octu reaguje skoro neznatelně

už jsem téměř rozhodnutý vyměnit dno, dám do diskuze


Gargamel - 29/10/2012

Zkoušel jsi přidat na CO2? Zkus trochu přiložit pod kotel a sleduj ryby. Nechej to pak týden a něco a uvidíš, jestli se to pohlo. Případně zkus ostříhat rostliny, které blokují proud.


tommate - 29/10/2012

všechno jsem zkusil, ubrat světlo na pár týdnu a přidat co2 + tekutý uhlík, proud mám dobrý a rostlin je řídce, ani řasy moc nejedou, moje domněnka je, že prvky z nějakého důvodu spolu reagují a nebo se vážou na florapol a rostliny je nemohou přijímat anebo vzniká i nějaký antagonismus, čím to je, nevím, zbývá ale už jen samotné dno, všechno jsem už opravdu vyloučil...

problémy sleduji od doby co přidávám co2 z lahve, když jsem položil jíl do dna, tak se to zhoršilo už totálně, jo a ještě je to doprovázeno bezbarvým povlakem na hladině, který v průběhu týdně sílí


Gargamel - 29/10/2012

Ta tvá teorie se mi moc nezdá. Pokud přesně dodržuješ režim EI, žádné antagonismy nenastanou.
Neměnil jsi náhle metody? Např. z EI zpět na PPS? Pokud si rostliny navyknou na velké dávky hnojiv a z ničeho nic je snížíš třeba na 1/3, rostliny začnou shazovat listy. Jako feťák na odvykačce.
Při takovém přechodu je třeba dávky snižovat postupně cca měsíc. A v tvém případě to mohlo být klidně tak, že jsi v minulosti hnojil EI, nádrž jsi znovu založil, snířil dávky hnojiv a začal s PPS a rostliny z předchozího layoutu na to nebyly zvyklé -> špatný růst, projevy nedostatku živin i když jich tam bylo fakticky dost, ale ne pro ně, když byly tak rozežrané.
Použil jsi rostliny z minulého layoutu nebo jsi kupoval nové? Případně jak jsou na tom nové v porovnání se starými z minulého layoutu?
Řešení by u tebe mělo být následující:
1) začni důsledně dodržovat dávkování a výměny vody podle EI
2) přidej CO2 co to dá. Poznáš to na rybách a krevetkách.
Takto to nech minimálně 2 týdny a pokud by se to nezlepšilo, teprve potom bych začal uvažovat o znovuzaložení.


tommate - 29/10/2012

rostlin kupuji vždy nějaké nové jednou měsíčně na burze, takže jsou i nové i staré, a EI jedu už minimálně měsíc jak podle učebnice (mikro si míchám jen na 2 týdny a je v lednici), teď dva týdny s Tenso+E300, na nových rostlinách se to projevuje skoro okamžitě, teďka třeba h.difformis z burzy, hnědo-oranžové kraje listů, nové listy malé světlé a pokroucené, rostlina má snahu rychle růst, má dost světla, co2 a makroprvků, krásně bublá, je posetá perličkami, ale kroutí se, vyjímka je h.pinatifida ta pro jistotu neroste vůbec, Lobelka má nové listy srolované jako doutník, je to hnus, antagonismus jsem neměl na mysli v souvislosti s metodou hnojení, ale s nějakým zablokováním některých prvků v jílu nebo jejich vzájemnou reakcí atp., čtu všechno možné pořád dokola, nejvíc se mi tam projevují nedostatky Fe, B, Mo, Mn, teď nemám moc čas dělat předělávku, ale upřímně už nemám chuť takto pokračovat, co2 je dost, všechny listy rostlin včetně spodních patrech jsou po několika hodinách svícení obaleny perličkami kyslíku, checker i ph vs kh ukazují dostatečně vysoké hodnoty


Gargamel - 29/10/2012

Já bych zkusil tu metodu přidávání CO2, která je tady už mnohokrát popsaná - přídavat, dokud nezačnou ryby zrychleně dýchat a pak lehounce ubrat. Možná bych to zapnul ještě trošku dřív před světly. Když jsem jel EI, rostliny byly obaleny bublinkami do hodiny.
Zkus to na dva týdny, za vyzkoušení nic nedáš.


Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde