🔥Probíhá akce Více zde 04d 19h 30m 25s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

The Green Mountains

V kategorii: Deníky a diskuze našich

danyboy77 - 08/02/2013

Dne 08.02.2013 v 23:08 byla založena prezentace akvária The Green Mountains.


danyboy77 - 08/02/2013

Tak jsem se konecne dockal a dnes jsem zalozil svou novou nadrz. Rostlinka se jmenuje Hydrcotyle Plasticiata :-D Snad se ji bude darit a vyhnu se rasam pri zabihani akvaria. :-D


grunda - 09/02/2013

tak kytka ti snad přežije, ale budeš se muset hodně snažit :D


Gargamel - 09/02/2013

Chtělo by to zasadfit další plasty. Máš tam málo rostlinné masy a hrozí tak růst řas! :-D


danyboy77 - 09/02/2013

Udelam vsechno proto aby se ji darilo :D Dostal jsem ji od meho rocniho syna tak,ze na me bude dohlizet :D Kazdopadne dnes jsem jeste doinstaloval na zadni cast skrinky LED osvetleni pro vecerni sviceni az zhasne rampa. Pak jsem jeste k otestovani napustil akva abych mel jistotu,ze nikde netece a ma nova skrinka tu zatez taky unese. Take jsem hned vyzkousel co2 dyfuzor ktery jsem koupil tady v e-shopu. Uvazuju ze ho pak budu spis pouzivat pro vzduchovani.


PS: Nejak tu nefacha nahled videa (mozna delam neco spatne) ...tak tady je odkaz http://www.youtube.com/watch?v=zXXaoShnTkI


danyboy77 - 10/02/2013

Jelikoz mam v planu zalozit Iwagumi nakoupil jsem cca 13-15kg kamenu ADA Manten stone u kluku z prirodni-akvaria.cz Hlavni cast rostlinek bude tvorit HC,Eleocharis sp.mini - od Grundy, mozna zkusim Pogostemon Helferi a jine kobercovky. Budu zakladat DSMkem. Zbyva mi uz nakoupit jen substrat a rostlinky,to bych mel zvladnout behem pristiho tydne.


Angus - 11/02/2013

Je to nádhera, moc držím palce. Jak vysoko planujes osvětlení?


danyboy77 - 11/02/2013

Diky,taky doufam,ze se to podari :D Podle mereni Marcelova PAR metrem me Blau rampy vychazeli hodnoty PAR ve vysce 60cm nad substratem pri zapnuti jednoho paru zarivek 40-50 PAR za sucha. Coz by bylo idealni,protoze voda jeste nejake to procento PAR prida (podle Marcelovych pokusu) tak bych se mohl pohybovat kolem 50PAR na dve zarivky. Dalsima dvema zarivkama pak budu simulovat poledne po dobu cca 2hodiny a pak zase zhasnou. Tak jsem zvedavy jestli a jak tobude fungovat. Snad se dilo podari :D


Angus - 12/02/2013

Tak už tomu přestávám rozumět... mám stejné osvětlení jen kratší trubice a to Blau Lumina 4x24W pro nádrž o délce 80cm. Předpokládám, že hodnoty bych měl mít stejné jako máš Ty, je to tak? Jen tvé trubice jsou delší...

Pokud se podívám na měření v tomto článku https://www.rostlinna-akvaria.cz/otestovali-jsme-za-vas-mereni-par-metrem-v-praxi-116 tak tam vychází ve vzdálenosti 60cm cca 50 PAR ale pro všechny 4 zářivky! Ty píšeš, že ti to vychází pouze pro dvě zářivky?

Asi tomu špatně rozumím, poradil by prosím někdo kde je chyba?


danyboy77 - 12/02/2013

No ja nad tim dnes taky premyslel. A myslim ze hacek bude v tom,ze moje dve trubice maji podobny vykon jako tve vsechny ctyri trubice. Kdybych sve dve trubice rozpulil a dal je vedle sebe mel bych teda 4ks o vykonu 108W a ty mas 4ks o vykonu 96W. Byl jsem sam prekvapeny s toho mereni jak moc to sviti. Puvodne jsem si ty hodnoty taky odhadem vypocitaval podle Marcelovy tabulky,ale jak jde videt tak se to odvodit neda, Blau rampa 4x24W s Blau 4x54W. Dalsi vec je ze mas akva dlouhe 80cm a rampu 60cm to urcite taky hraje svou roli. Ja mam delku akva i rampy stejnou. Taky porovnani rampy Blau 4x54W s 4AQUA 4x54W tak Blau je v intezite svetla vykonejsi,bude to asi diky pouzitym reflektorum.


Ardjuna - 13/02/2013

Jo, jo ... je to divný. Úplně mi to nabourává chuť do dalších měření :P. Chtělo by to každopádně provést více měření, protože zatím toho máme změřeného opravdu málo, a většinu z toho navíc jen "na suchu" (nikoli v reálných akváriích ... tj. pod vodou).

Každopádně zatím to vypadá, že rozdíl mezi měřením "na suchu" a "pod vodou" je asi 1 : 1.7. To znamená, že pokud naměřím u nějakého světla v určité vzdálenosti "na suchu" řekněme 50 µmol PAR, tak "pod vodou" by to v té samé vzdálenosti mělo dělat přibližně 85 µmol PAR = 1.7 násobek toho, co "na suchu". Je to sice poměrně velký rozdíl, ale takhle mi to zatím vychází. Samozřejmě ideální by bylo, kdybych se dostal k nějakému prodejci světel, kde bych si mohl změřit, co srdce ráčí ... a to v ideálním případě, jak na suchu, tak pod vodou. Bohužel takovou možnost já nemám, takže se budeme muset ještě nějaký čas spokojit s hodně hrubými odhady.

Jediné měření, které do téhle rovnice zatím moc nezapadá, je Danovo světlo Blau Lumina 4x54W (resp. 2x54W), které dává "na suchu" zhruba 2x tolik, co má na suchu Blau Lumina 2x24W (nebo Juwel 2x28W). Teoreticky by měl mít hodně podobné hodnoty jako u Blau Lumina 2x24W. Skoro bych až řekl, že se někde musela stát nějaká chyba ... ale třeba ne.


grunda - 13/02/2013

chyba nebyla, světlo bylo opřené napevno, 60 cm pod ním byl polistiren s mřížkou, měřili jsme 2x. První 4x54W, druhé 2x54W. Hodnoty se rovnou zapisovaly na polistiren.


Ardjuna - 13/02/2013

Tak v tom případě zde asi neplatí fyzikální zákony nebo už nějak přestávám rozumět principu fungování zářivek. Zářivky by přece měly mít v přepočtu na 1cm přibližně stejný výkon. Jak je tedy možné, že delší zářivky T5 (HO) mají o 100% vyšší svítivost než kratší zářivky T5 (HO)? Tady mi něco podstatného asi uniká. Hlavně by mě v tuto chvíli zajímalo, do jaké míry je to ovlivněno délkou zářivek ... protože pochybuju, že zářivka A, která bude 10x delší než zářivka B, bude mít 10x větší svítivost. 24W zářivky jsou dlouhé 55cm, zatímco 54W zářivky jsou dlouhé 115cm (tedy 2x delší). Podle toho měření to ale vypadá, že tato délka "navíc" přispívá ke 100% zvýšení jejich intenzity! Určitě všichni víte, že když dáte 2 zářivky těsně vedle sebe (souběžně), tak se jejich intenzita násobí (tzn. že když nám jedna zářivka dá v určité vzdálenosti řekněme 50 µmol PAR, tak dvě zářivky vedle sebe nám dají třeba 100 µmol PAR). Když bysme ale ty zářivky od sebe dostatečně vzdálili, tak se už jejich intenzita násobit nebude (teoreticky). Otázka ovšem je, jak daleko by od sebe musely být, aby bylo na dně vždy jen těch 50 µmol PAR. Teď jsme ale zjistili, že toto "násobení" vstupuje do hry nejen, když jsou zářivky vedle sebe (souběžně), ale i v případě, kdy jsou ZA SEBOU! Jinými slovy, delší zářivka nám dá vyšší PAR než kratší zářivka. To jsou každopádně zajímavá zjištění. Jak už jsem ale naznačil, toto pravidlo "násobení" (nebo jak to nazvat) určitě nemůže platit donekonečna. Bude-li zářivka moc dlouhá, tak její zadní část už asi nedosvítí k přední části (resp. toto "násobení" [vzájemné ovlivňování = dotování světlem] musí zcela logicky fungovat jen do určité vzdálenosti ... do jaké vzdálenosti, to zatím nevíme).


Ardjuna - 13/02/2013

Ideální řešení by bylo sehnat čtyři rampy se zářivkami:
1) 2x24W (100%)
2) 2x39W (?)
3) 2x54W (200%)
4) 2x80W (?)
... a pak změřit jejich intenzitu. To bysme hned věděli, do jaké míry hraje jejich délka roli.


danyboy77 - 13/02/2013

Mohl bych vyzkouset udelat treba test,ze bych pulku rampy zastinil a pod ni dal 2x24W T5 HO zarivky s Juwel reflektory a pak je vyfotil jak sviti obe najednou. Treba by sel okem videt nejaky rozdil v intenzite osvetleni. Co myslite?


grunda - 13/02/2013

mě to moc divné nepřijde, teď jsem koukal na měření svého akva a na 85 cm mám při 4x54W- 45 PAR, což je jen o 4 PAR míň než 4x24W na 60 cm.


Sentinel - 14/02/2013

Mě to s tou délkou zařivek a intenzitou vrta hlavou... Nešlo by uďělat pokus.. měřit ob dva cm od kraje do kraje zarivku a vynest to do grafu.. a pak vzit delší a udělat to samé. možná by to vneslo trochu více faktů. Ve smyslu podobnosti křivek. případnou konvergenci k nejaké limitní hodnotě


danyboy77 - 15/02/2013

Tak takovy pokus muze udelat jedine Marcel s PAR metrem,tak snad se mu podari sehnat patricne osvetleni.


danyboy77 - 15/02/2013

Muj denik:


Tak jsem si vcera trosku hral a prubeh je na fotkach :)


Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde